Marko Prezelj jest jedną z największych postaci współczesnego alpinizmu. Celowo nie piszemy o „gwieździe”, gdyż to określenie zwyczajnie nie pasuje do Słoweńca. Nie należy on bowiem do wspinaczy, którzy regularnie pojawiają się na okładkach czasopism. Jeżeli zaś chodzi o zdjęcia, to raczej występuje jako ich autor niż bohater.
Dawno temu na starej, nieistniejącej już ścianie Renisportu spostrzegłem siedzącego samotnie faceta, który żywcem (nomen omen) przypominał Alexa. Nie wytrzymałem, podszedłem do niego i zagadnąłem:
— Stary, mówił ci ktoś, że wyglądasz jak Alex Honnold?
— Sorry... – odpowiedział „przypominający Alexa” Alex.
Po niedawnym prowadzeniu Project Hard 9c akcje Adama Ondy ostro poszybowały w górę. A kto jest ich głównym udziałowcem? Facet, który skrywa się za mocno powiększoną muskulaturą Czecha…oraz za sześciopakiem Chrisa Sharmy – Patxi Usobiaga. Gość tegorocznego Festiwalu Górskiego w Lądku-Zdroju, z którym wywiad znajdziecie w najnowszych GÓRACH.
Nico Favresse, jego młodszego brat Olivier oraz ich najlepszy kumpel, Sean Villanueva – oto podstawowy skład ekipy, która wsparta silnymi, wspinaczkowymi łapskami Ben Ditto oraz strzelbą Boba Sheptona, dwukrotnie wyruszyła na żeglarsko-bigwallowe przygody we fjordach Grenlandii i Ziemi Baffina.
Wkrótce ukaże się nowość wydawnictwa Góry Books: Zapisany w kręgach Marka "Regana" Raganowicza. Jednym z pierwszych czytelników książki był sam Wojtek Kurtyka. Przeczytajcie jego mini-recenzję!
Historie wielkich sportowców rozpoczynają się zazwyczaj w czasach ich dzieciństwa. Przyszły gwiazdor już wtedy, w ten czy inny sposób, objawia swoją wyjątkowość. Wygląda więc na to, że biografia Adama Ondry jest boleśnie banalna – już w czasach wczesnej podstawówki zostawił w tyle wszystkich swoich rówieśników i bez kompleksów kosił drogi będące wyzwaniem dla każdego dorosłego mistrza skały.
Jedna z wielkich postaci wspinania lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych – okresu krystalizowania się „nowożytnego” stylu i realizowania ambitnych, wręcz wizjonerskich projektów w górach najwyższych. Z historią gościa tegorocznego Festiwalu Górskiego w Lądku-Zdroju zetknęliśmy się choćby przy okazji wydania w Polsce książki Przeżyć dzień jak tygrys lub czytając wywiady publikowane w naszych mediach górskich. Jednak wciąż szerzej nieznane karty z niezwykle bogatego życiorysu górskiego Johna znajdziecie w wywiadzie, jaki przeprowadził Roman Gołędowski.
Cisza. Ani śladu hałasu. Aż bolą uszy. Nawet oddech Roberta wydaje się być bezszelestny. Jedynie w regularnych odstępach czasu wydostają się z jego ust małe chmurki pary, natychmiast rozpływające się w mroźnym powietrzu.
21 filmów, w tym 11 premierowych pokazów, 1074 niezapomniane minuty projekcji, 38 książek i 60 niezwykłych ludzi z pasją. Już 21 września rusza najstarsza i najbardziej znana impreza tego typu w Polsce. XXII edycja Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady w Lądku Zdrój połączy w sobie pokazy filmów górskich, prelekcje podróżnicze m.in. Alexa Honnolda, Marko Prezelj, Alexa Txikona, Adama Ondry, wystawy zdjęć i liczne wydarzenia kulturalne.
O trudnej sztuce prognozowania pogody, zauważalnych zmianach zachodzących w globalnym klimacie oraz o owczym pędzie, objawiającym się zmasowanym zadeptywaniem niektórych tatrzańskich szlaków w tatrzańskim numerze GÓR opowiada Tomasz Nodzyński, który jest gościem 13. Spotkań z Filmem Górskim. W Zakopanem będzie też gościł Karl Gabl, „guru prognozy górskiej”. Przygotujcie się więc na sporą dawkę ważnych informacji, które być może przybliżą odpowiedź na tytułowe pytanie: co tam panie z tą pogodą?
Film „Mama” to kolejny projekt Wojtka Kozakiewicza. Jego główną bohaterką jest Kinga Ociepka-Grzegulska - pierwsza dama polskiego wspinania, która po urodzeniu dwójki dzieci nie dość, że pozostała na szczycie to jeszcze cały czas podnosi poprzeczkę kobiecego wspinania w naszym kraju.
Większość z nas na hasło „Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe” reaguje w jeden sposób – przychodzą nam na myśl zapamiętane fragmenty z „Wołania w górach”. Jest to najlepszy dowód na siłę oddziaływania tej książki, która – można zaryzykować takie stwierdzenie – zrobiła więcej dla popularyzacji idei ratownictwa górskiego niż wszystkie inne utwory, filmy i broszurki o TOPR i GOPR razem wzięte.
1 września, podczas 13. Spotkań z Filmem Górskim, godz o 19.30 odbędzie się spotkanie z uczestnikami wyprawy Polskiego Himalaizmu Zimowego PZA wspieranej przez markę LOTTO i Ministerstwo Sportu i Turystyki.
Książki Gór mają przyjemność przedstawić, a także polecić, kilka niezwykłych książek. Niektóre z nich już zapomniane, a niektóre wszechobecne w życiu każdego czytelnika. Każda z propozycji znajdująca się na liście dotyczy niezywkłych wypraw oraz wielkich ludzi, którzy w wyjątkowy sposób wpływają na czytelnika.
Mateusz Haładaj poleca najnowszą aplikację Góry TOPO, która łączy wszystkie cechy idealnego przewodnika:
Zapraszamy Was gorąco na nasze stoisko od 1 do 3 września 2017 do Zakopanego na 13 Spotkanie z Filmem Górskim.
W najnowszym, specjalnym bo w całości poświęconym Tatrom, numerze magazynu GÓRY znajdziecie kolejny świetny tekst Andrzeja Marcisza z cyklu WIELKIE GRANIE TATR.
Pięćdziesiąt plus… Plecaki o tej pojemności wyznaczają granicę między weekendową wycieczką a „prawdziwym” trekkingiem. To granica, od której należy uważnie przyglądać się rozwiązaniom dopasowującym do naszej sylwetki system nośny i stabilizującym ładunek. Na co trzeba zwrócić uwagę, aby podczas dłuższej wędrówki plecak nie stał się źródłem problemów? O tym w najnowszym numerze GÓR.
Już piąty dzień krążymy jak ślepcy po wodach zatoki. Od czasu do czasu zza mgieł wyłaniają się szpiczaste turnie. Niektóre mają nawet po dwieście metrów wysokości.