facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Tylko w GÓRACH Nie przegap

W najnowszych GÓRACH (264): "Jak brat bratu, czyli Big Easy na Choktoi Ri"

W niecały rok po tym, jak Thomas Huber przeszedł wspaniałą ścianę złotego granitu na sześciotysięcznym Cerro Kishtwar, Alex pozazdrościł bratu przygody. Młodszy, jednak nie mniej ambitny, rozejrzał się po mało śmiganych szczytach w Himalajach i Karakorum i, rzecz jasna, wynalazł linię dla siebie. Czy równie spektakularną? Przekonajmy się.

 
 
 

W najnowszych GÓRACH (264): "Piolets D’Or po polsku"

Chyba tylko jedną ceremonię rozdania Złotych Czekanów obejrzałem jako widz, który może spokojnie rozsiąść się w fotelu i z dystansem obserwować, co dzieje się na scenie. Podczas kilku innych edycji pełniłem rolę oficjalnego fotografa, więc na moich barkach spoczywała odpowiedzialność za udokumentowanie tych ważnych wydarzeń. Jeszcze trudniej oceniać całokształt, kiedy decyduje się o przebiegu imprezy lub samemu stoi na scenie. Tak było, gdy współorganizowałem wieczór, w trakcie którego Piolet d’Or Carrière wręczono Wojtkowi Kurtyce. W tym roku już z pewnością nie mi, czyli koordynatorowi przedsięwzięcia „Złote Czekany w Lądku Zdroju”, jest recenzować galę rozdania nagród. Postaram się za to opowiedzieć trochę, co działo się za kulisami.

 
 
 

Reinhold Messner i Krzysztof Wielicki - Wywiad na szczycie

Unikalny wywiad. Pierwszy i piąty zdobywca Korony Himalajów i Karakorum. Pierwszy człowiek, który wszedł na Everest bez dodatkowego tlenu i pierwszy, który stanął na nim w zimie. Obaj mają na koncie imponujące solowe wejścia na Nanga Parbat. Rozmowa przeprowadzona przed uroczystością otrzymania Nagrody Księżnej Asturii w hiszpańskim Oviedo, gdzie tylko ekipie GÓRY TV udało się porozmawiać z obiema legendami na raz!

 
 
 

W najnowszych GÓRACH (264): "Narciarskie eksploracje braci Pet'o"

W słowackich Tatrach wynajdują najtrudniejsze linie zjazdów, szukają nowych wariantów, eksplorują. Ale, jak zgodnie przyznają, najważniejsza jest dla nich estetyka linii. Z braćmi Miroslavem i Rastislavem Pet'o na łamach 264 numeru GÓR rozmawia Barbara Suchy.

 
 
 

Active Acclimatization Expedition - już wkrótce wyrusza pionierska wyprawa badawcza Polaków!

Do tej pory nikt nie zbadał w praktyce różnych modeli aklimatyzacji w tak nowoczesny sposób. Polacy będą mieli okazję po raz kolejny zapisać się na kartach wysokogórskiej historii - tym razem od strony naukowej - na przełomie lutego i marca 2019 odbędzie się bowiem Active Acclimatization Expedition - ACX, która sprawdzi maksymalne możliwości wydolności człowieka w górach. 

 
 
 

Nowa seria PRO TIPÓW od najlepszych wspinaczy na GÓRY TV!

Jeśli śledzicie regularnie nasz kanał GÓRY TV w serwisie YouTube (jeśli jeszcze, nie to polecamy zasubskrybować - co tydzień znajdziecie na nim nowy film - szkoda byłoby przegapić premierę, nieprawdaż? ;-)), to z pewnością zauważyliście, że wystartowaliśmy z nową serią górskich PRO TIPÓW. "Pro" - ponieważ wskazówek na tematy ściśle związane z trudną sztuką poruszania się w pionie udzielają największe światowe sławy. Podczas ostatniego Mountain Film Festiwal - imprezy organizowanej w kanadyjskim Banff mieliśmy okazję spotkać się z kilkoma z nich i przygotować dla Was porcję filmowch porad, które już niebawem zostaną opublikowane na naszym kanale. Zobaczcie, czego możecie się spodziewać!

 
 
 

Skałowstręt - jak sobie z nim radzi Tommy Caldwell

Skałowstręt to zmora wspinaczy - złośliwiec, na którego zdaje się, że nie ma mocnych. Niejeden trening zakończył przed czasem, zniweczył rekordową liczbę kluczowych prób i zrujnował niezliczone dni wspinaczkowe. Przez rozerwaną, piekącą albo startą do krwi skórę najwięksi twardziele odwieszali buty na kołek i wracali ze skał z nosami na kwintę.

 
 
 

Czekany Petzl - turystyka, wspinaczka, uniwersalne

Zaawansowana turystyka, wspinaczka w lodzie, czy inne aktywności w górach wymagają dobrego czekana. Czekany Petzl od lat cieszą się rosnącą popularnością. Maciej Ciesielski omawia swoje ulubione modele, których używa w zależności od terenu, w którym się porusza.

 
 
 

Trekkingi w Andach, Himalajach i na Kaukazie - Ryszard Pawłowski

Wielu z nas czerpie ogromną przyjemność z przebywania w górach i marzy o tym, by swoją pasję przeżywać w najpiękniejszych miejscach na ziemi. W najnowszej serii filmów, realizowanej z człowiekiem, którego życiem są góry - Ryszardem Pawłowskim - nie tylko pokażemy piękne zakątki ziemi, ale przede wszystkim pomożemy przygotować się do wyprawy na wybrany szczyt.

 
 
 

Jak wybrać buty górskie?

Najważniejszym elementem wyposażenia miłośnika wędrówek po górach są niewątpliwie buty. Ich wybór jest bardzo duży i, aby nie popełnić błędu, należy dokonać umiejętnej selekcji. Dobry sprzedawca zada w tym celu tylko jedno pytanie: W jakich górach i o jakiej porze roku chcesz chodzić? - uzyskawszy odpowiedź z łatwością pomoże zawęzić wybór do kilku modeli, które najlepiej spełnią Twoje potrzeby.

 
 
 

W najnowszych GÓRACH (263): "Góry Kantabryjskie - Senda del Arcediano"

"Autobus wypluł mnie w Cangas de Onis. Jedyna szansa na wydostanie się w góry była za 2,5 godziny. Przez ten czas miałam zamiar zdobyć jedzenie, informacje i mapy. O jedzeniu w wynikłym zamieszaniu zapomniałam..."

 
 
 

Pierwszy górski półmaraton. Trening i strategia na zawody

Jeśli śledzicie od początku nasz biegowy poradnik, który nagrywamy dla Was z Natalią Tomasiak, zaczęliście już biegać i macie cały potrzebny sprzęt. Dziś prezentujemy film, z którego dowiecie się jak się przygotować kondycyjnie i taktycznie do swojego pierwszego górskiego półmaratonu!

 
 
 

Jak się ubrać w góry - kolekcja Devolda z wełny merino

Pogoda w górach bywa bardzo zmienna. Im bliżej zimy, tym pewniejsze jest, że warunki atmosferyczne wystawią na ciężką próbę naszą odzież i ekwipunek. Wraz z odkryciem właściwości wełny merynosowej ryzyko przemoczenia, czy przemarznięcia na szlaku, znacznie spadło. Ubrania z wełny merino gwarantują komfort cieplny, świetnie odprowadzają wilgoć i nie przesiąkają nieprzyjemnym zapachem potu, a w połączeniu z dobrze znaną strategią ubierania się "na cebulkę" czynią świetnie przygotowanego miłośnika gór.

 
 
 

W najnowszych GÓRACH (263): "Aconcagua - prosta droga na szczyt"

Najwyższa góra Ameryki Południowej i druga co do wysokości w Koronie Ziemi. Leży w argentyńskiej części Andów, najdłuższego pasma na świecie. Bardzo często mówi się, że jest siedmiotysięcznikiem. Choć do tego miana brakuje jej naprawdę niewiele metrów, to jednak formalnie pozostaje sześciotysięcznikiem. Dla wielu osób stanowi przepustkę w góry najwyższe – nie bez powodu, ponieważ poza szczytami Himalajów i Karakorum jest najwyższa na świecie. Dlatego po zdobyciu jej wierzchołka można śmiało planować wyprawę na swój pierwszy ośmiotysięcznik.

 
 
 

Model Mistrza - narzędzie do stawania się możliwie najlepszym wspinaczem

Stawanie się możliwie jak najlepszym wspinaczem to długi proces. Bardzo ważne jest przy tym bardzo dobre poznanie siebie, ale nie można przecenić korzyści płynących z naśladowania mistrzów dyscypliny. Psycholog sportu Ola Piechnik zaprezentuje dziś model mistrza, który pomoże zidentyfikować cechy sportowców, których podziwiamy i których postawę chcielibyśmy przyjąć, a potem wzbogacić nimi naszą własną osobowość.

 
 
 

Marek "Regan" Raganowicz pierwszym laureatem Polskiego Złotego Czekana!

W ubiegły weekend, podczas jubileuszowej, 10 uroczystej galii wręczania bez wątpienia najbardziej prestiżowych nagród w środowisku górskim - Złotych Czekanów (Piolets d'Or), niespodziewanie dla niemal wszystkich zgromadzonych, przyznano po raz pierwszy w historii Polski Złoty Czekan. Trudno doprawdy o lepsze miejsce i okoliczności do zapoczątkowania nowej tradycji wręczania tejże nagrody, będącej uhonorowaniem wspinaczkowych dokonań Polaków w danym roku, niż Lądek-Zdrój i odbwajacy się tam rokrocznie Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady. Laureatem premierowego Polskiego Czekana został Marek "Regan" Reganowicz.

 
 
 

W najnowszych GÓRACH (263): "Ines Papert i Luka Lindič, czyli wespół w zespół"

O Ines pisaliśmy w GÓRACH ubiegłej jesieni, przy okazji jej drugiej wizyty w Polsce. Dwa razy wystąpiła na Krakowskim Festiwalu Górskim i dwa razy zostawiła po sobie dobre wrażenie profesjonalistki. W tym roku wystąpi raz jeszcze, tym razem przed lądkową publicznością, w duecie z Luką Lindičem. A skoro tak się stanie, warto przypomnieć wspólne wspinaczki tej ciekawej pary. Nie było ich dużo, za to wszystkie z najwyższej półki.

 
 
 

W najnowszych GÓRACH (263): "Andrej Štremfelj - za głosem serca"

Piolet d’Or Carrière – Złoty Czekan za całokształt działalności górskiej. Dostawali go tylko najwięksi. Pierwszy otrzymał wielki mistrz i innowator, Walter Bonatti, dlatego dziś nagroda nosi jego imię. Drugi był Reinhold Messner. Potem same tuzy alpinizmu, w tym nasz Wojtek Kurtyka, który, gdyby przyjął wyróżnienie wtedy, gdy mu je proponowano, figurowałby przed Messnerem. Do 2017 roku na liście znalazło się dwóch Amerykanów, dwóch Brytyjczyków, dwóch Włochów, Austriak, Francuz i Polak. W tym roku, ze względu na to, że ceremonia odbędzie się podczas festiwalu w Lądku-Zdroju, szczególnie nie mogliśmy się doczekać, kto będzie następny. Wreszcie w maju ogłoszono, że jubileuszową, dziesiątą nagrodę otrzymał Słoweniec, Andrej Štremfelj. Wystarczy choć pobieżnie przyjrzeć się jego górskiej karierze, by stwierdzić, że zasłużenie.

 
 
 

W najnowszych GÓRACH (263): Anna Czerwińska - "Mogłyby to robić same baby!"

O kobiecym wspinaniu, samotnej epopei na Grani Tatr, odzierającym góry z tajemniczości Internecie oraz o narciarskich próbach zjazdu z K2 z Anną Czerwińską na łamach 263 numeru GÓR rozmawia Roman Gołędowski.

 
 
 

Jak oddychać, by zwiększyć swoje wspinaczkowe możliwości?

Im trudniejsza jest droga, po której przyszło Ci się wspinać, tym większego znaczenia nabierają wszystkie miejsca odpoczynkowe, które możesz na niej znaleźć. Umiejętność szybkiego relaksowania się i odzyskiwania sił jest niezwykle istotna podczas wspinaczki i, jak niemal każdy element wspinaczkowej sztuki, da się ją wytrenować. Efektywne restowanie, wymaga prawidłowego oddychania, a to wbrew pozorom trudna sztuka! 

 
 
 
 
...
15
...
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com