Dlaczego niektórzy mężczyźni noszą długie brody?
Kilka słów o męstwie - Najnowszy 252 numer Magazynu GÓRY.
Kilka słów o męstwie - Najnowszy 252 numer Magazynu GÓRY.
Cykl artykułów poświęconych Skiturowi. Magazyn Góry - zródło wiedzy i inspiracji. Z nami możesz więcej !
Tworzysz wyjątkowe rzeczy i szukasz miejsca, by pokazać je światu?
Dla większości osób, dla których góry stanowią ważny element życia, zima nie jest porą roku „straconą”. Wręcz przeciwnie. Zamiast przez kilka miesięcy rozleniwiać się w domowym zaciszu, albo rozładowywać energię w dusznych halach, wykorzystujemy każdą darowaną przez sprzyjającą pogodę i warunki chwilę, aby spędzić ją w górskim otoczeniu – na nartach, wspinaniu w lodzie czy po prostu bieganiu w białej scenerii.
Drukawana wersja już wkrótce w salonach prasowych w całej Polsce.
To niewielkie, a jednocześnie najwyższe pasmo górskie w Sudetach ma trzydzieści kilka kilometrów długości. Od wschodu na Przełęczy Kowarskiej (727 m) graniczy z Rudawami Janowickimi, na zachodzie na Przełęczy Szklarskiej (886 m) z Górami Izerskimi. Średnia wysokość głównego grzbietu to 1200–1400 m. Najwyższym punktem jest wyniesiona 200 metrów ponad grzbiet Śnieżka (1602 m), która jest także najwyższym szczytem całych Sudetów i... Czech. Nasi sąsiedzi są zresztą w znacznie korzystniejszej sytuacji – około 2/3 Karkonoszy leży po ich stronie.
Jakość dwóch poprzednich sezonów skłania do refleksji, czy ZIMA zasługuje na specjalne wydanie GÓR . Relacje z różnych stron świata zaczynające się niemal identycznym stwierdzeniem: „długo czekaliśmy na odpowiednie warunki, ale tym razem zima zawiodła”, nie mogą być inspirujące. Chyba że pocieszenie stanowi dla nas fakt, że innym w górach też lekko nie było…
Magia Nart - Czas Pionierów - Wejście na Doboszanke -Jest 1906 rok. Narciarze lwowscy mają już za sobą pierwsze próby użycia nart.
Czasami zdjęcia potrafią powiedzieć więcej niż długie linijki tekstu.
W najnowszym numerze magazynu GÓRY (251) znajdziecie 15-stronnicowy katalog z nowościami firmy Zamberlan.
Pozycje odpoczynkowe są prawdopodobnie najbardziej niedocenianym aspektem wspinania. A przecież umiejętność odpoczywania jest równie ważna, jak efektowne pociągnięcie z fakerka. Niektórzy twierdzą, że restowanie jest potrzebne tylko słabym zawodnikom, męczącym się w trudnościach. Jak jest w rzeczywistości? Na to pytanie odpowie Mateusz Haładaj, który w aktualnym numerze GÓR dzieli się swoimi przemyśleniami na temat wykorzystania rzeźby ściany do skutecznego odpoczynku.
Ostatnie dni słonecznego lata w Tatrach jeszcze do… 17 października! Tak, to nie pomyłka – specjalne wydanie GÓR, czyli numer tatrzański, który przywitał z nami wakacje (kiedy to było, czy ktoś pamięta?) znajdziecie jeszcze na półkach salonów prasowych sieci Empik, Inmedio, Ruch, Relay, Kolporter.
Pojęcie, które dla ludzi poruszających się choćby truchcikiem w górskim terenie posiada niebywałe znaczenie. Nic dziwnego, toż to przecież Jej Wysokość Siła Biegowa, która bezwzględnie weryfikuje śmiałków pragnących śmigać po górskich graniach. W drodze na szczyt, jak i podczas zbiegów w dolinę, wyciąga pomocną dłoń lub wręcz przeciwnie, odcina dostęp do mocy, zmuszając do żałosnego powłóczenia nogami.
Senna atmosfera uzdrowiskowego miasteczka i atomowa energia ludzi ogarniętych pasją do gór. Leniwie spacerujący kuracjusze i osobnicy z nieuleczalnym ADHD, którym nie wystarczały festiwalowe prelekcje i pokazy filmów, i którzy krótkie przerwy wypełniali wspinaczką, biegami górskimi lub przynajmniej rąbaniem drewna ;).
Od Żółtej Ławki do Pośredniej Grani – trzeci odcinek cyklu dotyczącego grani bocznej, rozdzielającej Doliny Staroleśną i Małej Zimnej Wody, wprowadza nas w teren, którym koneserzy tatrzańskich graniówek nie będą rozczarowani. Imponujące zerwy, ostre turniczki, trudny orientacyjnie teren i ekspozycja…
Na tle majestatu gór człowiek wydaje się zaledwie kruszyną. Sílvia Vidal nią jest – nie trzeba jej sylwetki wcale zestawiać z potęgą natury. Wystarczy spojrzeć na zdjęcie, na którym dzielnie towarzyszy swojemu plecakowi ze szpejem.
Carlos Soria gość XXI Festiwalu Górskiego w Lądku który udowadnia, że wszystko jest stanem umysłu.