facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Tylko w GÓRACH Nie przegap

Denis Urubko: To ostatnia wyprawa w góry wysokie?! Niespodziewana decyzja himalaisty!

Podczas 15. Spotkań z Filmem Górskim w Zakopanem mieliśmy przyjemność porozmawiać z Denisem Urubko. Himalaista zdradził nam swoje plany - te na najbliższe miesiące, a także długofalowe. Co ciekawe, Denis opowiedział także skąd pomysł, aby w niedawno zakończonej wyprawie na Gasherbrum II jego partnerką była małżonka.

 
 
 

Bogdanek, czyli opowieść o Bogdanie Jankowskim

Podczas XXIV Festiwalu Górskiego w Lądku-Zdroju będziemy mieli możliwość wspomnieć niedawno zmarłego Bogdana Jankowskiego, uczestnika polskich wypraw w góry wysokie, wybitnego instruktora i zdolnego innowatora, który wprowadził wiele istotnych rozwiązań, np. umożliwiających łączność podczas wypraw czy kursów w „Betlejemce”. W sobotę 21.09. o godzinie 10.00 Krzysztof Jankowski i Bogumił Słama otworzą wystawę „Im memoriam Bogdan Jankowski”, a w niedzielę 22.09. o godzinie 10.00 w Wielkim Namiocie Bogumił Słama przybliży postać Bogdanka w prelekcji pod tytułem „Żegnaj, Przyjacielu!”.

 
 
 

Alex Txikón: "Uważam się za wspinacza z innej epoki"

Z pewnością wiecie, że Alex Txikón będzie gościem XXIV Festiwalu Górskiego w Lądku-Zdroju. Na pewno też słyszeliście, że jest specjalistą od zimowego himalaizmu. Ale czy macie pojęcie, co Alex sądzi o szansach na zdobycie zimą K2, w jaki sposób radzi sobie z nerwową atmosferą w bazie albo… czy bardzo lecą wióry, gdy drwa rąbie? No właśnie… Tego wszystkiego możecie dowiedzieć się na spotkaniu z Alexem w Lądku, do którego idealnym wprowadzeniem będzie lektura wywiadu, jaki znajdziecie w najnowszym numerze GÓR.

 
 
 

W najnowszych GÓRACH (269): "Śladami pierwszych zdobywców – relacja z wyprawy na Nanda Devi East"

Polski himalaizm narodził się w 1939 roku, dokładnie 80 lat temu. Wprawdzie w marzeniach był już znacznie wcześniej, ale udało się je zrealizować dopiero wtedy, gdy rządzący Himalajami Anglicy ulegli wieloletnim prośbom Polaków i w końcu przydzielili nam górę. W planach miała być znacznie wyższa. Dokładnie o 1414 metrów… Ale na Mount Everest nie mieliśmy szans – najwyższy szczyt świata mógł być przecież oddany tylko poddanemu brytyjskiej królowej. Więc dostaliśmy inną górę, nawet nie ośmiotysięcznik. Nanda Devi East. Wierzchołek główny został zdobyty 3 lata wcześniej, a wschodni, dostępny tylko bardzo trudną granią, pozostawał dziewiczy.

 
 
 

Piotr Hercog opowiada o polskiej wyprawie na Lhotse i współpracy z Andrzejem Bargielem

29 sierpnia 2019r. do Nepalu wyruszyła unifikacyjna wyprawa Polskiego Himalaizmu Zimowego im. Artura Hajzera, której celem będzie zdobycie czwartego, pod względem wysokości, szczytu świata – Lhotse (8516m n.p.m.). Na dzień przed wylotem naszych himalaistów do Kathmandu udało nam się porozmawiać z jednym z uczestników - Piotrem Hercogiem, który opowiedział nam o planach i głównych założeniach ekspedycji.

 
 
 

Conrad Anker - wspinacz uniwersalny

Niewielu jest na świecie wspinaczy, którzy mają tak imponujący wykaz przejść jak Conrad Anker. Znajdziemy w nim nowe drogi i rekordy czasowe na El Capitanie, wejścia na wszystkie główne wierzchołki Cerro Torre, wielkie ściany Alaski i Antarktydy, a także trudne siedmiotysięczniki w Himalajach i Karakorum oraz dwa wejścia bez tlenu na Everest. Jeśli dodamy do tego tak różne fakty, jak znalezienie ciała George’a Mallory’ego, partnerstwo z legendarnymi alpinistami lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku oraz... niewątpliwą elokwencję, będzie jasne, że nie tak łatwo we wspinaczkowym świecie o równie ciekawego rozmówcę. Oto dowód.

 
 
 

Kolejka na Aiguille du Midi - porady praktyczne Maćka Ciesielskiego

Na naszym kanale GÓRY TV prezentujemy Wam kolejny "PRO-TIP": w dzisiejszym materiale Maciej Ciesielski zdradza w jaki sposób optymalnie korzystać z kolejek linowych w popularnym rejonie Chamonix. Dowiecie się od niego o czym koniecznie należy pamiętać gdy chcecie wspinać się w okolicy Aiguille du Midi. Maciek podpowiada także sprawdzone rozwiązania, dzięki którym zaoszczędzić można sporo gotówki. ;-)

 
 
 

"Strzeż się piorunów" - jak zachować się podczas burzy w górach?

To, że w czasie burzy nie powinno się chodzić po górach, to „oczywista oczywistość”. Zwłaszcza że w komunikatach meteo często pojawiają się burzowe ostrzeżenia, dzięki czemu możemy dopasować naszą wycieczkę do prognoz. Z drugiej strony, wszystkiego przewidzieć się nie da – prawdopodobnie nieraz jeszcze zostaniemy przez burzę zaskoczeni.

 
 
 

Jak wybrać kask w góry?

W dzisiejszym odcinku na GÓRY TV wraz z Michałem Kuleszą, ekspertem i sprzedawcą Sklepu Górskiego Polar Sport radzimy jak wybrać kask do wspinaczki, trekkingu, a także aktywności zimowych w górach. 

 
 
 

W najnowszych GÓRACH (268): "Filip Babicz – osobowość wielozadaniowa"

Taktyczne operacje sił zbrojnych w Dolomitach, zgłębianie etyki highballingu czy ostre licytowanie wycen dróg drytoolowych… Wydaje się, że to odpowiedni zestaw zadań, pozwalający przynieść ukojenie nawet wspinaczowi z nadpobudliwością ruchową. Nie bardziej mylnego! Góry są bowiem niewyczerpanym źródłem inspiracji dla otwartej głowy szukającej wciąż nowych projektów, o czym z Filipem Babiczem rozmawia Andrzej Mirek.

 
 
 

Kazbek to nie wysypisko!

Sprzątanie gór - pilnie potrzebne na całym świecie

 
 
 

Złote Czekany 2019 przyznane!

Doczekaliśmy się werdyktu jury Złotych Czekanów – najważniejszych nagród alpinistycznych, które zostaną wręczone w trakcie wrześniowego XXIV Festiwalu Górskiego w Lądku Zdroju. Kapituła, która oceniała przejścia z ubiegłego roku, zdecydowała się przyznać trzy nagrody, w tym aż dwie za przejścia solowe.

 
 
 

W najnowszych GÓRACH (268): "Sawanobori, czyli sztuka wspinania w wodospadach"

Zdaje sobie sprawę, jak surrealistycznie może to zabrzmieć, ale nazwę rzeczy po imieniu – latem ubiegłego roku pojechaliśmy do Japonii wspinać się na… wodospadach. Nie, nie na takich, jakie znają wspinacze lodowi. W Japonii byliśmy w sierpniu, więc zapomnijcie o zamarzniętych kurtynach rodem z alpejskich dolin. Wszystko płynęło, w dosłownym tego słowa znaczeniu.

 
 
 

Jak wybrać buty biegowe w góry?

Razem z Michałem Kuleszą, ekspertem i sprzedawcą Sklepu Górskiego Polar Sport radzimy jak wybrać buty do biegów górskich oraz przyglądamy się szczegółowo temu segmentowi obuwia outdorowego.

 
 
 

W najnowszych GÓRACH (268): "Nie byłoby Haliny, gdyby nie Tatry"

O emocjach związanych z poznawaniem niezwykłej, skomplikowanej osobowości i o przypominającym śledztwo zbieraniu materiałów do biografii prekursorki kobiecego himalaizmu, Haliny Krüger-Syrokomskiej, z Anną Kamińską rozmawia Andrzej Mirek.

 
 
 

W najnowszych GÓRACH (268): "Krywań wschodem malowany"

Podobno lekko przekrzywiony wierzchołek Krywania powstał za sprawą nieuważnego anioła, który przelatywał obok, by zrzucić na świat cuda natury. Ewolucja udała się częściowo – anioł zahaczył o szczyt, aż się zakurzyło, nadając mu charakterystyczny wygląd, ale cuda wspaniałomyślnie zostawił. Właśnie w ich poszukiwaniu warto wybrać się na tę niezwykłą górę o wyjątkowej porze, pozwalającej przeżyć i zobaczyć więcej.   

 
 
 

"Ujek. Józef Uznański" - historia legendarnego ratownika TOPR

"Ujek. Józef Uznański" to kolejny z filmów dokumentalnych w reżyserii Jerzego Porębskiego, który mamy przyjemność zaprezentować Wam na naszym kanale GÓRY TV.

 
 
 

W najnowszych GÓRACH (268): "Tajemnice lodowego olbrzyma"

Jak każdą wyniosłą, trudną do zdobycia górę, Lodowy Szczyt zawsze spowijała aura tajemniczości. Rozległy masyw rozbudzał wyobraźnię, wzniecał pożądanie, a czasami zwykłą chciwość. Mając do czynienia z tak wybuchową mieszanką emocji i marzeń, możemy spodziewać się ciekawych historii albo dramatycznych wypadków. Pod tym względem lodowy olbrzym nie zawodzi oczekiwań.

 
 
 

W najnowszych GÓRACH (268): "Adam Bielecki - tatrzańskie powroty"

Długo musiałem namawiać Adama na ten wywiad. Mówił, że w specjalistycznym czasopiśmie wolałby wypowiadać się o górach wysokich, w których, rzeczywiście sporo się powspinał. Argumentował, że Tatry opuścił dawno temu i wraca w nie od przypadku do przypadku, a zatem dziesiątki wspinaczy mają więcej do powiedzenia na ich temat. W końcu jednak dał się przekonać, że w Numerze Tatrzańskim chodzi nam przede wszystkim o wspomnienia ludzi ze środowiska – niezależnie od tego, czy można ich nazwać tatromaniakami, czy działalność w naszych najpiękniejszych górach stanowi tylko margines ich zainteresowań.

 
 
 

Maciej Szopa (1977 - 2019)

Niestety, wczorajsze doniesienia o tragedii w Alpach okazały się dla nas druzgocące - Polak, o którym wspominają media to nasz przyjaciel, współpracownik i wieloletni współtwórca GÓR - Maciej Szopa.

 
 
 
 
...
17
...
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com