Piotr Schab - mocne OS i nowa droga w Cuenca
Piotrek Schab od ponad tygodnia realizuje w hiszpańskim rejonie Cuenca prawdziwe onsajtowe szaleństwo!
Piotrek Schab od ponad tygodnia realizuje w hiszpańskim rejonie Cuenca prawdziwe onsajtowe szaleństwo!
Karolina Ośka (AURA by YETI, 8a.pl, Climbing Technology) od jakiegoś czasu pracuje nad przejściem pochylcowego ekstremu Nie dla psa kiełbasa VI.7.
Adam Mach to zdecydowanie jeden z największych fanów wspinania w Jaskini Mamutowej. Siłowo-wytrzymałościowe wspinanie w dachu podkrakowskiej groty ewidentnie bardzo mu pasuje.
Jak z rękawa sypią się kolejne topowe przejścia Piotrka Schaba! Jeszcze nie umilkły dobrze echa jego nieprawdopodobnego wyczynu, jakim było niewątpliwie przejście drogi-legendy czyli Biographie 9a+ w Céüse, a zawodnik krakowskiej Korony zdążył dołożyć do swojego imponującego dorobku kolejną cegiełkę. Bez znajomości padła wyceniana na 8c Nuria w Cuence, gdzie obecnie działa Piotrek.
Sean Villanueva ma ewidentny talent do wynajdywania sobie „ciekawych” projektów. Nie inaczej było podczas jego wizyty na Frankenjurze. Zamiast tradycyjnie, jak wszyscy prawie wspinaczkowi turyści w tym rejonie, przystawić się do któregoś z pięknych przewieszeń po dziurkach Sean postanowił spróbować się z linią Der Ungeuer Sei Mutter o niewygórowanych trudnościach IX. Zobaczcie jak wyglądała epicka walka na tej, biegnącej dachem przerysie wymagającej klinowania całego ciała:-)
Już kilka dni temu czuć było, że zbliża się jedno z najmocniejszych prowadzeń w historii polskiego wspinania sportowego. „Ruchy na Biographie nigdy nie były tak przystępne jak teraz…” - napisał wtedy Piotrek Schab na swoim profilu FB.
Nie tylko Piotrek Schab pojawił się ostatnio w Ceuse w życiowej formie. Również Wojtek Pełka ewidentnie nie odpoczywał w ciągu ostatnich miesięcy:-)
Steve McClure to bez wątpienia chodząca legenda wspinania w Wielkiej Brytanii. Autor niezliczonych pierwszych przejść i powtórzeń brytyjskich ekstremów na czele z pierwszą drogą wycenioną na 9b. Czy nazwanie go największym wspinaczem sportowym w dziejach Anglii jest przesadą? Możliwe że Ben Moon czy Jerry Moffat mieli by na ten temat inne zdanie:-) Ale z całą pewnością można powiedzieć że Steve to absolutna, ścisła, światowa czołówka i zarazem bardzo ciekawy człowiek.
Czy wspinacze są indywidualistami, szukającymi samotności w sekretnych spotach, czy też stworzeniami stadnymi, czerpiącymi przyjemność z kontaktu z innymi, podobnymi sobie pasjonatami? Na to pytanie odpowiedź mogliśmy znaleźć podczas jednej z największych imprez wspinaczkowych, jakie odbyły się w polskich skałach – na Integrowanie Przez Wspinanie przybyło grubo powyżej 700 osób, co jednoznacznie dowodzi, że towarzysko jesteśmy jak najbardziej ogarnięci ;).
Od piątku do niedzieli (25-27 maja) pole namiotowe Brandysówka pod Sokolicą w Dolinie Będkowskiej stanie się centralnym punktem wspinaczkowej galaktyki… Galaktyki obejmującej wprawdzie krajową scenę, jednak w kontekście teorii względności rozmiar nie ma najmniejszego znaczenia. Najważniejsze, że będzie się działo…
Pirmin Bertle nie boi się odważnie wyceniać swoich projektów. Jest już autorem kilku dróg i bulderów aspirujących do światowej czołówki.
Michaela Kiersch odwiedziła w tym sezonie Stary Kontynent. Amerykanka postanowiła zmierzyć się z kilkoma niełatwymi propozycjami katalońskich skał na czele z Mind Control 8c i Joe Blau 8c+.
Dwa dni temu za sprawą Adama Ondry Rumunia wzbogaciła się o nowy ekstrem! Supermocny Czech odwiedził bowiem rejon Herculane, gdzie wytyczył linię Stone Butterfly 9a+. To pierwsza tak trudna droga w tym kraju. Zobaczcie jak wyglądała walka o pierwsze przejście.
Linię Perfecto Mundo w Margalefie pierwszy dostrzegł ponad dziewięć lat temu Chris Sharma. Tuż po ubezpieczeniu jej kompletem przelotów wiedział, że ma do czynienia z czymś ekstremalnie trudnym.
Niezły prezent urodzinowy sprawiła sobie ostatnio Sylwia Buczek.
Jak wiemy Piotrek Schab ostatnie tygodnie spędził w Hiszpańskich rejonach. Głównym celem wyjazdu było pokonanie mega ekstremu Fight or Flight 9b.
Tuż przed planowanym tripem do Rumunii Karolina Ośka zdążyła jeszcze ostro zawalczyć na Jurze.
Zlokalizowana w katalońskiej miejscówce Siurana La Rambla, to linia stanowiąca marzenie wielu mocnych zawodników. Zobaczcie doskonały film, pokazujący fizyczne i mentalne zmagania Jona Cardwella podczas pracy nad tym ekstremem.
W związku z docierającymi do nas informacjami o „niekoniecznie zgodnej” z zamysłami autorów dróg i projektów, za to dość żywiołowymi i intensywnymi pracami ekiperskimi w rejonie Szczytnika, zwracamy się z prośbą o konsultowanie wszelkich działań okołowspinaczkowych w rejonie Kotliny Kłodzkiej z koordynatorami regionalnymi (kustoszami) poszczególnych rejonów skalnych.
W polskich rejonach skałkowych gniazduje i wychowuje potomstwo ponad 200 gatunków ptaków (na Jurze - ponad 170), z czego prawie 40 wykorzystuje ściany skalne, znajdując swoje siedliska w szczelinach, wnękach, niszach, grotkach, półkach itp. - innymi słowy - często w stopniach i chwytach na drogach wspinaczkowych.