facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

GÓRY Wspinanie górskie

2019-03-04   GÓRY
 

"Trylogia Alpejska", tom III: Grandes Jorasses, droga Colton-Macintyre - w akcji Jacek Czech i Adam Bielecki

7 luty. Około pierwszej w nocy ostrożnie schodzimy metalowymi drabinami. Smagani lekkim wiatrem wypatrujemy ich końca oraz depozytu sprzętu sterczącego gdzieś w dole. Atramentowe niebo i lodowiec mrożą straszliwie zapierając dech w piersiach. Dopinamy narty i maszerujemy w ciemnościach wyczuwając gdzieś tam północną ścianę.

 
 
 
2019-03-03   GÓRY
 

Nanga Parbat: raport na koniec dnia

Minął już tydzień odkąd po raz ostatni miał miejsce kontakt z zaginionymi na stokach Nanga Parbat Daniele Nardim i Tomem Ballardem. Dzisiejszego dnia, mimo trudnych warunków pogodowych, śmigłowiec pakistańskiej armii wylądował w bazie pod K2 i zabrał stamtąd zespół poszukiwawczo-ratunkowy, który składał się z czterech hiszpańskich wspinaczy (Alex Txikon, Felix Criado, Ignacio de Zuloaga i Dr. Josep Sanchis). Himalaiści, wraz z niezbędnym sprzętem, zostali przetransportowani najpierw do Paliju, a następnie do Skardu. Po krótkim postoju i tankowaniu helikopter wystartował w stronę Nanga Parbat. Niestety... kapryśna pogoda ponownie dała o sobie znać.

 
 
 
2019-03-01   GÓRY
 

Tragedia na północnej ścianie Eigeru: nie żyje Julian Zanker.

Niestety to nie koniec smutnych i tragicznych doniesień z gór wysokich. Wszyscy żyjemy akcją poszukiwawczą Daniele Nardiego i Toma Ballarda na stokach Nangi Parbat. Tymczasem w górach nam nieco bliższych doszło do kolejnej tragedii. Rzecz miała miejsce przed kilkoma dniami, ale dopiero teraz donoszą o tym największe wspinaczkowe media. 24 lutego na północnej ścianie Eigeru śmierć poniósł szwajcarski alpinista, Julian Zanker. 

 
 
 
2019-03-01   GÓRY
 

Helikopter nie wystartował - akcja poszukiwawcza pod Nanga Parbat chwilowo wstrzymana...

Mimo uzyskania pozwolenia na przelot helikoptera z ratownikami pod Nanga Parbat - nie mógł on odlecieć. Wylot wstrzymała agencja Askari, odpowiedzialna za uruchomienie lotów koncesyjnych pakistańskimi śmigłowcami wojskowymi. Agencja zezwoli na lot dopiero po uzyskaniu przedpłaty znacznej części kwoty potrzebnej do transportu personelu ratowniczego z bazy pod K2 w rejon Nanga Parbat. Dotychczasowe fundusze, z których opłacana była akcja, zostały wyczerpane podczas wczorajszych poszukiwań. Sytuację dodatkowo komplikuje pogarszająca się pogoda oraz napięcie w strefie granicznej pomiędzy Pakistanem i Indiami. Czas ucieka, a bezcenne godziny mijają...

 
 
 
2019-03-01   GÓRY
 

1% dla GOPR. O wsparcie proszą Ratownicy i ich Fundacja.

Góry to nierzadko miejsce wielu wypadków. To wynika z ich natury. Są piękne, ale również nieprzewidywalne, wymagające i niebezpieczne. O tym jak bardzo, przekonało się już wielu.

 
 
 
2019-03-01   GÓRY
 

Skład Grupy Młodzieżowej PZA ogłoszony!

Jakiś czas temu informowaliśmy Was o trwającym naborze do Grupy Młodzieżowej PZA, która w tym roku wznawia swoje działanie w nowej, odświeżonej osłonie. Oferta skierowana była do osób w wieku 18-26 lat, będących samodzielnymi wspinaczami, ze sportowym i górskim zacięciem. Dziś ogłoszono listę przyjętych osób - tym samym grupę zasili aż 28 młodych adeptów trudnej sztuki alpinizmu! 

 
 
 
2019-02-28   GÓRY
 

Poszukiwania na Nanga Parbat trwają! Zlokalizowano namiot Nardiego i Ballarda.

Dzisiejszego dnia przeprowadzono dwa loty rekonesansowe w rejonie Nanga Parbat, których celem było zlokalizowanie obecnej pozycji dwójki zaginionych wspinaczy - Daniele Nardiego i Toma Ballarda. Podczas drugiego z nich, pilotom helikoptera armii pakistańskiej udało się dojrzeć obóz 3 na Żebrze Mummery’ego. Według ich relacji, namiot praktycznie w całości zasypany jest śniegiem, a ponadto w okolicy dostrzegli  ślady lawin wskazujące na duże zagrożenie w tej części zbocza góry. Wciąż nie wiadomo gdzie obecnie znajdują się  zaginieni. Nie ma też pewności gdzie dokładnie przebywali  w momencie przysypania namiotu - wewnątrz, czy może też zdołali wyjść powyżej niego. 

 
 
 
2019-02-27   GÓRY
 

Chwile napięcia na Nanga Parbat – rusza akcja ratunkowa...

Dwójka himalaistów - Daniele Nardi i Tom Ballard - przeżywa obecnie ciężkie chwile. Wspinacze zaginęli w drodze na Nanga Parbat , prawdopodobnie w trudnym terenie skalnym - na Żebrze Mummery’ego. Niestety problemy z łącznością oraz kompletny brak widoczności w ciągu ostatnich dni sprawiły, że kontakt z nimi został zerwany. Obecnie organizowana jest akcja ratunkowa w której udział wziąć mają himalaiści z wyprawy rosyjsko-kazachsko-kirigrskiej znajdujący się pod K2. 

 
 
 
2019-02-26   GÓRY
 

Dwie nowe drogi słowackich zespołów w Tatrach!

Zima w pełni, aktywność braci wspinaczkowej znajduje wyraz w Tatrach także w postaci „chodzenia tędy, którędy nie szedł jeszcze nikt” – czyli w działalności eksploracyjnej. Dwóm zespołom słowackim udała się sztuka wytyczenia w Tatrach nowych dróg.

 
 
 
2019-02-21   GÓRY
 

"Życie na wysokim poziomie" - spotkanie z Marcinem "Yetim" Tomaszewskim i kulisy wyprawy na Jannu (7710 m)

W ubiegły poniedziałek, w szczecińskiej restauracji "Stara Rzeźnia", miało miejsce spotkanie z Marcinem "Yeti" Tomaszewskim, który już pojutrze wyrusza do Nepalu, by zmierzyć się z dziewiczą, wschodnią ścianą Jannu (7710 m n.p.m.). Spotkanie z naszym alpinistą było połączone z konferencją z ekipą filmową Elizy Kubarskiej, która będzie towarzyszyła wyprawie by realizować zdjęcia do dokumentu "Ściana Cieni". 

 
 
 
2019-02-19   GÓRY
 

Dziś urodziny obchodzi Maciej Pawlikowski

19 lutego swoje 68 urodziny obchodzi Maciej Pawlikowski. Zakopane to rodzinne miasto wielu śmiałych wspinaczy i pasjonatów gór - także Maciej Pawlikowski zalicza się do tego szacownego grona, jako znany polski himalaista, ratownik TOPR, prezes Klubu Wysokogórskiego Zakopane (od 1998). 

 
 
 
2019-02-18   GÓRY
 

Mur Alexa pod K2, czyli huragan wstrzymuje akcję górską!

Jak informuje kierownik jednej z dwóch działających obecnie wypraw pod K2, Alex Txikon, prognozy pogody na najbliższe dni w okolicy Karakorum nie są optymistyczne. W kierunku gór nadciąga prawdziwy huragan – jego prędkość w bazie ma osiągać 90 km/h, ale wraz z wysokością zacznie gwałtownie wzrastać i w okolicach wierzchołka może dochodzić do 210 km/h – przekreślając w tym momencie możliwość prowadzenia jakiejkolwiek akcji górskiej. 

 
 
 
2019-02-17   GÓRY
 

Słowackie zespoły w Tatrach: trudne powtórzenie i nowa droga!

Po południowej stronie Tatr doszło do dwóch ważnych, nieprzeciętnych przejść. Jeden słowacki zespół dokonał pierwszego powtórzenia bardzo trudnej mikstowej drogi Bumerang (M9+) na Ścianie pod Limbą w Dolinie Młynickiej, a dzień później inny duet wytyczył nową drogę na Skrajnym Solisku.

 
 
 
2019-02-15   GÓRY
 

"Patagónicos Desesperados" uklasycznione po 30 latach - Siebe Vanhee i Max Didier wykorzystują okno pogodowe w Patagonii

Aż 30 lat musiała czekać na pierwsze przejście w stylu klasycznym Patagónicos Desesperados (550m, 7a+) - droga wytyczona na wschodniej ścianie Aguja Poincenot w 1989r. przez doborowy zespół w składzie Daniel Anker i Michel Piola. Linię uklasycznili Siebe Vanhee i Max Didier, choć żaden z nich jeszcze kilka tygodni nie miał tego w planach. Ba! Jeszcze całkiem niedawno obaj Panowie się nie znali. 

 
 
 
2019-02-11   GÓRY
 

ACX - Active Acclimatization Expedition przeniesiona na listopad

Największa wysokogórska wyprawa naukowa w historii Polski, ACX - Active Acclimatization Expedition wystartuje nieco później niż pierwotnie zakładano. Grupa badawcza, w skład której ma wejść ponad 40 osób, w tym 8 naukowców, 2 uczestników Narodowej Zimowej Wyprawy na K2 oraz 2 Szkoleniowców Kadry Narodowej Himalaistów, miała wyruszyć na Ojos del Salado na przełomie lutego i marca. Z powodu starania o dofinansowanie, termin wyprawy przełożono jednak na listopad.

 
 
 
2019-02-09   GÓRY
 

Nieustraszeni bracia Pou z nową drogą w Patagonii!

Andy w Patagonii stanowią nie lada pokusę dla wielu zaawansowanych wspinaczy. Bez wątpienia należą do nich Iker i Eneko Pou. Hiszpańscy bracia postawili sobie za cel wytyczenie nowej drogi na szczyt Aguja de la S w masywie Fitz Roy (Narodowy Park Lodowców). Ich brawurowy atak przeprowadzony w stylu alpejskim zakończył się sukcesem - tym samym powstała licząca sobie 550 metrów długości i oferująca trudności sięgające 7b+ Haizea. 

 
 
 
2019-02-07   GÓRY
 

Złote Czekany po raz kolejny na Festiwalu Górskim w Lądku-Zdroju!

Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju to najstarszy taki festiwal w Polsce. Jego 24. edycja odbędzie się w tym roku w dniach 19-22 września. W 2018 roku Festiwal zaskoczył sprowadzeniem nad Wisłę, a dokładniej – nad Białą Lądecką, gali rozdania Złotych Czekanów. Najważniejsza wspinaczkowa nagroda świata została wręczona w małym miasteczku w Kotlinie Kłodzkiej, które na jeden weekend zamieniło się w globalną stolicę gór, gromadząc setki gości – autorów największych górskich osiągnięć – oraz kilkutysięczną publiczność. Był to pierwszy w historii przypadek, kiedy gala nie odbyła się, jak dotychczas, u podnóża Alp. W tym roku organizatorzy potwierdzają rangę Festiwalu – Złote Czekany znów zagoszczą w Lądku!

 
 
 
2019-02-06   GÓRY
 

Trwa nabór do Grupy Młodzieżowej PZA - zgłoszenia do 17 lutego!

Miło nam poinformować, że wznawiamy działanie Grupy Młodzieżowej PZA we wspinaczce wysokogórskiej w nowej, odświeżonej odsłonie. Zapraszamy wszystkie młode i ambitne osoby, które szukają czegoś więcej niż skakanie po kolorowych chwytach czy napinanie bicka w skałkach.

 
 
 
2019-02-04   GÓRY
 

Pierwsze polskie zimowe wejście na Chan Tengri dokonane!

Mariusz Hatala i Piotr Krzyżowski 31 stycznia 2019 roku jako pierwsi Polacy zdobyli zimą najwyższy szczyt Kazachstanu - Chan Tengri (7010m n.p.m.). Jest to tym większy sukces, że - jak do tej pory - zimą góra ta została zdobyta zaledwie 4 lub 5 razy (tu nie ma pewności). Chan Tengri stanowi drugi, pod względem wysokości, szczyt Tienszanu. Trzeba zaznaczyć, iż skala trudności wejścia zimowego w tym wysuniętym na północ łańcuchu górskim jest porównywana do warunków panujących przy wspinaczce w najwyższych górach świata.

 
 
 
2019-02-01   GÓRY
 

Jak TWÓJ 1% podatku ratuje CZYJEŚ życie - wesprzyj Fundację TOPR!

Tatry. Najmniejsze góry o charakterze alpejskim dają niepowtarzalną możliwość uprawiania wszelkich aktywności poczynając od pieszych wędrówek, przez wielkościanowe wspinanie, eksplorację wąskich korytarzy jaskiń, aż po jazdę na nartach w dziewiczym śniegu. Ich bliskość przyciąga oraz stwarza złudne poczucie bezpieczeństwa. Tak działo się
od najdawniejszych czasów, wpierw udawali się w Tatry nieliczni, obecnie nawet dziesiątki tysięcy dziennie. I tak, jak w najdawniejszych czasach, tak i dziś zdarzają się w nich wypadki, nierzadko śmiertelne.

 
 
 
 
...
16
...
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com