facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

HYDEPARK Literatura

2014-04-07   HYDEPARK
 

Wyniki Złotych Czekanów - krótkie podsumowanie

Od rozdania Złotych Czekanów minął już ponad tydzień. Wróćmy do tego wydarzenia, aby krótko przeanalizować, czym kierowało się jury, nagradzając w tym roku dwie wspinaczki – Rafała Sławińskiego i Iana Welsteda na K6 West oraz Ueliego Stecka na Annapurnie.

 
 
 
2014-04-04   HYDEPARK
 

Europejskie rejony: Sant Llorenc de Montgai

Wokół malowniczej wioski położonej nad zalewem piętrzą się turnie o wysokości przekraczającej 120 metrów, które przecina siatka dróg wielowyciągowych. Oprócz tego St Llorenc oferuje spory wybór dróg sportowych rozlokowanych w kilku sektorach.

 
 
 
 
 
2014-03-31   HYDEPARK
 

Gala Piolet d‘Or - Relacja

W sobotę 29 marca w Courmayeur odbyła się uroczystość wręczenia Złotych Czekanów. Galę z właściwą sobie gracją, swadą i niewymuszonym profesjonalizmem poprowadziła gwiazda włoskiej telewizji, a zarazem miłośniczka sportów przestrzeni – Kay Rush. Organizatorzy zadbali także o niebanalną oprawę muzyczną eventu. Czasem skocznie, innym razem refleksyjnie, ale zawsze ekspresyjnie przygrywała lokalna kapela łącząca elementy włoskiej piosenki, folku rodem z Doliny Aosty z para-aktorskimi melorecytacjami oraz wokalizami.

 
 
 
2014-03-29   HYDEPARK
 

Yosemite - W cieniu Governent Shutdown

Powoli, ale wcale nie niepewnie całe moje wspinaczkowe życie zmierzało w bardzo określonym kierunku. Prawie tak jak z drogami, co zawsze kres mają w Rzymie, tu też nie było mowy o odwrocie i z duszą na ramieniu wybrała się w końcu w moją wymarzoną wyprawę do Doliny Yosemite. Przygotowania do wyjazdu szły nadzwyczaj sprawnie. Forma, sponsorzy i sprzęt - wszystko dopisało. Jak zwykle wybrałam się sama, bo gdy jeździ się w pojedynkę przygody przytrafiają się chętniej...

 
 
 
2014-03-24   HYDEPARK
 

Europejskie rejony: Masriudoms

Położony niedaleko wybrzeża mur skalny jest zdecydowanie jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc do wspinania w tej okolicy. Malownicze otoczenie, spokój i znakomitej jakości wspinanie tworzą tu wyjątkową scenerię, a dojazd w godzinę ze Siurany czy Margalef czyni ten sektor dobrą alternatywą na deszczowe i chłodne dni.

 
 
 
2014-03-21   HYDEPARK
 

K2 po polsku

Idea wypraw na K2 ma w Polsce długie tradycje. Komitet Himalajski KW PTT, głównie za sprawą Adama Karpińskiego, starał się o zezwolenie na ten szczyt od roku 1936. Niestety, w latach 1938–1939 zostało ono przyznane Amerykanom i pierwsza polska wyprawa w Himalaje pojechała na Nanda Devi (1939). Premierowa ekspedycja polskich alpinistów na drugi szczyt świata odbyła się dopiero w 1976 roku, a pierwszy wspinacz z Polski stanął na nim 10 lat później. Dotychczas na K2 wspięło się 10 naszych himalaistów. Czterech z nich zginęło w górach, w tym dwóch podczas zejścia z K2.

 
 
 
2014-03-20   HYDEPARK
 

Europejskie rejony: Margalef

Położony na uboczu Margalef jest jednym z najnowszych rejonów w tej części Hiszpanii, prace eksploratorskie ruszyły tu około dziesięciu lat temu. Znakomita jakość zlepieńca i ciekawy rodzaj wspinania szybko przyciągnął wielu wspinaczy poszukujących urozmaicenia od wapiennych formacji. Dzisiaj Margalef jest jednym z najpopularniejszych ogródków wspinaczkowych na Świecie, a liczba dróg cały czas rośnie (w tym momencie jest ich około 1200). Głównym eksploratorem jest Jordi Pou, właściciel miejscowego refugio, który obija drogi z wpływów ze sprzedaży przewodnika.

 
 
 

Zrealizowane Marzenie - Wejście na K2

Kiedy ktoś pyta mnie, co uznaję za swój największy górski sukces, bez wahania odpowiadam: „wejście na K2”. Dzień 14 sierpnia 1996 był przełomowy w mojej wysokogórskiej karierze. Zrealizowałem marzenia i osobiste ambicje.  O zdobyciu „góry gór” zacząłem myśleć wiele lat wcześniej. Inspiracją była lektura książki Waltera Bonattiego „Moje Góry”.

 
 
 
2014-03-17   HYDEPARK
 

Piknik pod wierzchołkiem K2

14 sierpnia 1996 roku Ryszard Pawłowski i Piotr Pustelnik stanęli na wierzchołku K2 po pokonaniu drogi północnym filarem. Cztery dni wcześniej szczyt osiągnął kierownik międzynarowodej wyprawy, w której brali udział – Krzysztof Wielicki. Oto wspomnienie Piotra Pustelnika z wejścia na „górę gór”, które opublikowaliśmy w 2003 roku.

 
 
 
 
 
2014-03-11   HYDEPARK
 

Dieta w sporcie wspinaczkowym

Ukazała się publikacja autorstwa Krzysztofa Sasa-Nowosielskiego pt."Krótki przewodnik po dietetycznych strategiach wspomagania treningu we wspinaczce sportowej". Niniejsza publikacja jest rekomendowana przez Komisję Wspinaczki Sportowej PZA.

 
 
 
2014-03-11   HYDEPARK
 

Europejskie rejony: Montsant

Położony w sercu parku krajobrazowego masyw góruje nad okolicą. Ściany rozciągające się na długości 10 km i osiągające wysokość 150 m oferują duży wybór dróg wielowyciągowych na własnej asekuracji, a sektory sportowe należą do najciekawszych w okolicy.

 
 
 
2014-03-10   HYDEPARK
 

Sławkowski Szczyt – przewodnik wspinaczkowy

Ukazał się nowy przewodnik wspinaczkowy po Tatrach, opisujący Sławkowski Szczyt. Autorem publikacji jest doświadczony, zasłużony i wciąż wyjątkowo aktywny slovenský horolezec, Pavol Jackovič.

 
 
 
2014-03-07   HYDEPARK
 

Superściek - kilka słów o historii legendarnej drogi

21 lutego Sławomir Cyndecki, Jacek Jania i Jan Muskat przeszli Superściek na Kazalnicy Mięguszowieckiej w czasie 15,5 godziny. Jest to prawdopodobnie dopiero dziewiąte (ósme zimowe) przejście te legendarnej drogi. Z tej okazji postanowiliśmy przypomnieć jej ciekawą historię.

 
 
 
2014-03-06   HYDEPARK
 

Europejskie rejony: Siurana cz. 2

Położona w sąsiedztwie parku krajobrazowego Montsant Siurana jest mekką hiszpańskiego wspinania i prawdopodobnie najbardziej znanym rejonem wspinaczkowym w tym kraju. Zupełnie zasłużenie – wybitnej urody miejsce oferuje bardzo duży asortyment dróg dla każdego. Zapraszam na drugą część artykułu.

 
 
 
2014-03-04   HYDEPARK
 

Europejskie rejony: Siurana cz. 1

Z przyjemnością zapraszam do serii artykułów przedstawiających europejskie rejony wspinaczkowe. Mam zamiar regularnie zamieszczać opisy najciekawszych miejsc z informacjami praktycznymi i niezbędnymi patentami, które każdemu ułatwią planowanie wymarzonego wyjazdu. Wiadomości, które zdobyłem poprzez własną praktykę postaram się wzbogacić o czytelne schematy i atrakcyjne zdjęcia.


Zaczynam od kultowej Siurany. Miłej lektury!


Mateusz Haładaj

 
 
 

Ewelina Zwijacz-Kozica W Tatrach „czyszczę głowę”

Ewelina Zwijacz-Kozica od urodzenia mieszka w Zakopanem. W Tatrach bywa niemal codziennie. Wspinaczka, skialpinistka, przewodniczka tatrzańska, instruktorka narciarstwa zjazdowego i wysokogórskiego oraz wspinaczki sportowej. Dobiega końca jej staż kandydacki w TOPR. Mama 9-letniej Oli.

 
 
 
2014-02-26   HYDEPARK
 

Skała i lód czyli Chamonix dla każdego

W GÓRACH nr 228 mieliśmy okazję omawiać  Trawers Pointes Lachenal oraz „Mała” Grań Cosmiques. Był to drugi odcinek z cyklu "Skała i lód czyli Chamonix dla każdego". Zapraszamy do lektury.

 
 
 
2014-02-12   HYDEPARK
 

Training for the New Alpinism: A Manual for the Climber as Athlete

Steve House i Scott Johnston napisali bogato ilustrowaną książke o treningu dla wspinacza górskiego. Jak piszą autorzy,  Training... będzie się nadawał zarówno dla „weekendowych wojowników”, jak i profesjonalnych wspinaczy.

 
 
 
 
...
9
...
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com