Zimowy Janosik 2018
Lubicie biegać w zimie? My też:-) Zobaczcie fajne ujęcia z biegania w prawdziwie zimowej scenerii podczas zawodów Zimowy Janosik 2018.
Lubicie biegać w zimie? My też:-) Zobaczcie fajne ujęcia z biegania w prawdziwie zimowej scenerii podczas zawodów Zimowy Janosik 2018.
7 kwietnia 2018 roku odbędzie się Sztafeta Górska, zupełnie nowa, niespotykana do tej pory w Polsce, formuła zawodów w biegach górskich. Start i meta będą usytuowane w Kudowie-Zdroju, a trasa będzie przeprowadzona po najpiękniejszych zakątkach Gór Stołowych po polskiej i czeskiej stronie. W zawodach udział potwierdziły czołowe, polskie zespoły: Salco Garmin Polska, Attiq Team, Inov-8 Team, Salomon Suunto Team.
15 stycznia 2018 odbyły się zapisy na jeden z najbardziej oczekiwanych biegów górskich w roku 2018 – Tatra Fest Bieg. Nowa trasa Tatra Fest Biegu odbiła się szerokim echem w środowisku biegaczy i przyciągnęła przed monitory rzesze zawodników. Wszystko trwało zaledwie kilkanaście minut w ciągu których rozeszło się 330 miejsc. Okazuje się jednak, że nic straconego. Nie wszyscy zapisani biegacze dopełnili formalności zawartych w regulaminie, dlatego organizatorzy ogłosili dogrywkę. Zwolnionych zostało około 60 miejsc, o które będzie można się postarać już w najbliższy czwartek 25 stycznia o godzinie 18.
W sobotę 20 stycznia w Karłowie u podnóża Szczelińca odbyła się IV edycja Zimowego Półmaratonu Gór Stołowych. Na 500 uczestników czekały nie tylko liczne przewyższenia i słynna już meta na Szczelińcu, ale przede wszystkim prawdziwa zimowa aura. Kilkustopniowy mróz i sporo świeżego śniegu co prawda pozbawiły szans zawodników na jakieś spektakularne wyniki, ale za to zapewniły wiele frajdy podczas rywalizacji.
Dolina Kieżmarska to z wielu powodów jeden z moich ulubionych terenów biegowych. Jest to chyba jedna z najmniej popularnych dolin w Tatrach Wysokich, a ja nie lubię tłumów na szlakach. Leży na Słowacji, więc można biegać z psem. Jest świetna do biegania zimą – szlaki do Zielonego Stawu Kieżmarskiego i Białych Stawów są otwarte cały rok. No i jest piękna, zamknięta od zachodu szczytami Głównej Grani Tatr, a od południowego zachodu grupą Kieżmarskiego i Łomnicy.
Kilka tygodni temu organizatorzy Tatrzańskiego Festiwalu Biegowego oficjalnie ogłosili datę tegorocznych zawodów, które mają się odbyć 18 sierpnia 2018. Wiadomo też było, że trwają starania o nową, bardziej atrakcyjną, ale i trudniejszą dla biegaczy trasę. Ostatecznie organizatorom udało się wyznaczyć naprawdę morderczą trasę o długości niemal 61 km i 4130 metrów pod górę.
Piękna, ale i wymagająca wycieczka biegowa w Tatrach Wysokich na Słowacji, której trasa prowadzi dolinami Białej Wody oraz Jaworową i przekracza cztery wysokie przełęcze.
Czy Katalończyk może mieszkać w Norwegii? Okazuje się że może i do tego nie przeszkadza mu to w dobrej zabawie:-) Zobaczcie klimatyczny film z legendą biegów górskich Kilianem Jornetem w roli głównej.
2 tygodnie temu organizatorzy Tatrzańskiego Festiwalu Biegowego oficjalnie ogłosili datę przyszłorocznych zawodów, które mają się odbyć 18 sierpnia 2018. Tatra Fest Bieg bo taki skrót tego wydarzenia utrwalił się w świadomości biegaczy górskich w Polsce, obędzie się już po raz trzeci. Przypominamy, że Tatra Fest Bieg organizowany jest co dwa lata na przemian z Biegiem Granią Tatr w terminie, który przypada na długi sierpniowy weekend. Organizatorzy cały czas pracują nad uatrakcyjnieniem trasy biegu, którą mają nadzieje sporo utrudnić. W poprzedniej edycji zawodnicy wystartowali z Parku Miejskiego w Zakopanem, a trasa wiodła przez Drogę pod Reglami do Doliny Chochołowskiej, przez Grześ, Rakoń, Wołowiec, Starorobociański Wierch, Ornak, do Doliny Kościeliskiej z z powrotem przez Regle do Zakopanego. W sumie biegacze pokonali ok. 56 km i ok. 3000 metrów przewyższenia.
Zima to piękny czas na biegowy trening i biegowe wyzwania w górach. Piękny czas ale też wymagający:-) W zimie musimy poświęcić nieco więcej czasu na dobre przygotowanie. Co na siebie założyć? Jakie buty wybrać? Jak biegać po śniegu? Zapraszamy na dwa kolejne odcinki serii przybliżającej tematykę terenowych biegów w zimie. Tym razem dowiemy się nieco o startach w zawodach i o treningu krzyżowym:
Prawie 30 zawodników z Polski wystartuje w najbliższy weekend w zawodach Haria Extreme Lanzarote. Zawodnicy będą rywalizować na 4 trasach: Starter na dystansie 10 km, Medium - 23 km Maratonie - 44 km oraz Ultra gdzie do pokonania będzie 94 km i 3050 metrów przewyższenia. Oczywiście najwięcej naszych rodaków wystartuje na najdłuższej trasie. Wśród nich pobiegną zawodnicy Salomon Suunto Team – Magda Łączak, która zwyciężyła w ubiegłym roku na tym dystansie oraz Paweł Dybek, ósmy w poprzedniej edycji.
Zima to piękny czas na biegowy trening i biegowe wyzwania w górach. Piękny czas ale też wymagający:-) W zimie musimy poświęcić nieco więcej czasu na dobre przygotowanie. Co na siebie założyć? Jakie buty wybrać? Jak biegać po śniegu? Zapraszamy na pierwsze trzy odcinki serii przybliżającej tematykę terenowych biegów w zimie.
Jeśli w biegach górskich mielibyśmy plebiscyt na Odkrycie Roku, z pewnością nasz rozmówca zająłby po tym sezonie pierwsze miejsce. Tegoroczny 3-krotny Mistrz Polski (Skyrunning, Długostansowy Bieg Górski oraz Mistrz Polski w Biegach Anglosaskich) nie pojawił się jednak z nikąd. Pierwszy raz o Bartłomieju Przedwojewskim było głośno w 2011 roku kiedy to na Mistrzostwach Świata Juniorów w Biegach Górskich w Tiranie zajął 6 miejsce indywidualnie, a w drużynie wywalczył wraz z kolegami srebrny medal (wraz z Tomaszem Grycko i Rafałem Matuszczakiem). Wieloletni delegat PZLA odpowiedzialny za blok biegów górskich w Polsce - Andrzej Puchacz twierdzi, że Bartek to talent na miarę Henryka Szosta, który przecież swoją przygodę z bieganiem zaczynał właśnie od biegów górskich.
7/8 października w położonym na Jurze Hucisku, na terenie kompleksu Małe Dolomity odbył się II Memoriał Tadeusza Piotrowskiego – Piękno Gór. Głównym gościem wydarzenia tradycyjnie była Danuta Piotrowska, żona tragicznie zmarłego Tadeusza, która obok Fundacji Górskiej ECHO jest jednym z inicjatorów wydarzenia.
Już w najbliższy piątek o godzinie 9 startują zapisy na jedne z najbardziej klimatycznych zawodów górskich w Polsce – Zimowy Półmaraton Gór Stołowych, który odbędzie się 20 stycznia 2018 oraz Supermaraton Gór Stołowych (trasa Ultra i Light), który przypadnie na przełomie czerwca i lipca 2018. Dodatkowo na trasie ZPGS już po raz drugi odbędą się Mistrzostwa Polski Alpinistów w Biegu Górskim.
W sobotę, 14 października 2017 roku w Tatrach Wysokich na Słowacji odbędzie się XXXIII Memoriał Józefa Psotki.
Magda Łączak nie zwalnia tempa! Po zwycięstwach na prestiżowych imprezach w Polsce: Złoty Maraton w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Biegów Górskich, Biegu Granią Tatr czy Biegu 7 Dolin na 100 km, tym razem za swój cel obrała zawody na Azorach.
W najbliższą sobotę odbędą się Mistrzostwa Europy Skyrunning na dystansie klasycznym. Do niewielkiego miasteczka Zeanuri położonego w sercu Kraju Basków zjechało kilkuset reprezentantów swoich krajów, którzy już w sobotę o godzinie 9 zmierzą się z trasą liczącą 31 km, a do pokonania będzie również 2400 metrów w górę.
Sezon biegów górskich 2017 zmierza powoli ku końcowi, większość biegaczy ma już za sobą najważniejsze starty, często traktując jesienne imprezy już bardziej rekreacyjnie. Inaczej jest w przypadku Piotra Hercoga, który już w najbliższy weekend zmierzy się ze 105 km (+6500 m) trasą Ultra Trail Atlas Toubkal, i tym samym... rozpocznie swoją drugą cześć sezonu.
W tym roku startowali głównie w Polsce notując świetne wyniki w największych krajowych imprezach górskich: Festiwalu Biegu Rzeźnika, Dolnośląskim Festiwalu Biegów Górskich, Biegu Granią Tatr oraz Festiwalu Biegowym w Krynicy-Zdrój. Za granicą, pojawili się w tym sezonie tylko raz, również odgrywając w zawodach najważniejsze rolę. Tym razem zdecydowali się pojechać naprawdę daleko. Magdalena Łączak i Paweł Dybek wystartują w Azores Triangle Adventure 2017