facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

WSPINACZKA SPORTOWA Topo

Mazurowe Skały - skałoplan

Mazurowe Skały to kolejny, niewielki boulderowy rejonik znajdujący się w pobliżu Myślenic powstały w nieczynnym kamieniołomie. Przystawki w większości pionowe lub połogie, oferują wspinanie po krawądkach i dziurkach w najwyższej jakości piaskowcu.

 
 
 

Skała przy Drodze (Marianówka) - skałoplan drytooling

Wybierając się na „narzędziowe” wspinanie na Ziemię Kłodzką warto mieć na uwadze alternatywę dla leżącej blisko Lądka Lutyni jaką jest Skała przy Drodze. 

 
 
 

Čertovy skály - skałoplan

Morawy to z pewnością bardzo atrakcyjny wspinaczkowo region. Mnogość skały oraz różnorodność jej odmian umożliwia w ciągu dnia powspinanie się w wapieniu, łupku, zlepieńcu i piaskowcu a to jest już naprawdę coś! 

 
 
 

Topo Skała Pod Wieżą - nowa propozycja Kamieńca

Potencjał eksploracyjny Podkarpacia, w tym czarnorzeckiego Kamieńca, daleki jest od wyczerpania. 

 
 
 

Skałoplan: Dupa Słonia – reload

Klika lat temu wraz z Grześkiem Kletschką z KW Kraków rozpoczęliśmy prace nad poprawą stanu asekuracji na istniejących drogach oraz nad przygotowaniem nowych dróg w masywie Dupy Słonia. Trzy zimy spędzone na czyszczeniu, usuwaniu krzaków i kruszyzny zaowocowały powstaniem ponad 25 nowych dróg i kilka ciekawych kombinacji. Dodatkowo prawie 10 istniejących linii zostało doczyszczonych i wyposażonych w kompletną asekurację, a jeszcze na kilku dokonano poprawy stanu asekuracji.

 
 
 

Podzamcze, Niedźwiedź - skałoplan

Stanowiąca element umocnień Zamku  Bonerów skała o nazwie Niedźwiedź stanowi interesujący cel wspinaczkowy dla osób pokonujących trudności między V a VI.2. 

 
 
 

Dobřečov - skałoplan

Dobřečov to mały, ale bardzo klimatyczny rejonik położony niedaleko Dużego Rabstejnu. Oferuje on 35 w większości ubezpieczonych dróg o trudnościach od 3, do 10-/10. 

 
 
 

Skałoplan Krzewiny - Karlin

Zgodnie z obietnicą prezentuję skałoplan kolejnej nowo wyposażonej skały w rejonie Karlina. Na Krzewinach, podobnie jak w przypadku Reniferowej i Lemura, działałem wspólnie z Waldemarem Podhajnym. Przy okazji chciałem pogratulować Waldkowi poprowadzenia Przebudzenia Mocy VI.7 na Jastrzębniku! Moc z Krzewin się przełożyła…

 
 
 

Skałoplan – Szczeliniec Wielki

Góry Stołowe to moim zdaniem najbardziej niesamowity i poruszający wyobraźnię rejon skalny w Polsce. Pięknie pisał o nich Goethe – co można znaleźć w Internecie – więc nie będę z nim w tej materii konkurował. Potwierdzę tylko, że koniecznie musicie zobaczyć je na własne oczy, szczególnie południowe ściany Szczelińca i Narożniaka. Szlaki turystyczne wprawdzie omijają te skały, ale jako wspinacze możecie pod nie podejść.

 
 
 

Lemur - kolejna skała w Karlinie

Niedawno informowałem o udostępnieniu do wspinania Reniferowej Skały w Karlinie, a już mogę zaprezentować topo kolejnej skały w rejonie: Lemura. 

 
 
 

Przewodnik Skałki Lądeckie

Skałki Lądeckie to całkiem interesujący ogródek wspinaczkowy oferujący możliwość działań w gnejsie. Topograficznie, tworzą go dwie grupy skał z których jednak znajduje się w partiach szczytowych góry Trojak a druga to jest położona blisko drogi łączącej Lądek ze Stroniem Śląskim i nosi nazwę Stołowych Skał. O ile na skały na Trojaku czeka nas rozgrzewkowy spacerek pod górę (auto zostawiamy przy ośrodku wczasowo-sanatoryjnym „ Trojak” na ul. Leśnej) to pod Stołowe dostaniemy się w kilka minut od parkingu przy Willi Marianna (ul. Kościuszki 84). 

 
 
 

Kurs ekiperski PZA na Zielonej Górze

W trakcie kursu udało się kompleksowo wymienić asekurację w rejonie oraz zweryfikować przebieg i częściowo wyceny dróg. Usunięto punkty asekuracyjne na północnej ścianie Zielonej Góry oraz na Podkowadle (zakaz wspinania), obniżono stanowiska zjazdowe na większości dróg. 

 
 
 

Reniferowa Skała, Karlin - topo

Dzięki wsparciu udzielonym na https://zrzutka.pl/vazgjx rejon Karlina dynamicznie się rozwija. Niedawno informowałem o pracach na Lemurze i Krzewinach, a dzisiaj zapraszam do odwiedzenia gotowego już sektora – Reniferowej Skały. Lokalizację skały znajdziecie na mapce. 

 
 
 

TOPO Brama Morawska część 4 Urban climbing

Przedstawiamy czwartą i ostatnią część kompletnego przewodnika wspinaczkowego autorstwa Darka Kaptura po Bramie Morawskiej. Część pierwszą wraz z wprowadzeniem znajdziecie TUTAJ, część drugą TUTAJ, a część trzecią TUTAJ

 
 
 

Rejony wspinaczkowe na majowy weekend HRÁDOK / SŁOWACJA

Świetna jakość skały i odległość od cywilizacji to dwa powody, dla których warto odwiedzić Hrádok. Atutem jest też możliwość połączenia wspinania sportowego z górską przygodą na 2–3-wyciągowych drogach o mieszanej asekuracji.

 
 
 

Najciekawsze rejony wspinaczkowe na majowy weekend, część 2. Paklenica - Chorwacja

W pewnym momencie wspinaczkowego życia u wielu z nas pojawia się potrzeba zdobycia czegoś większego niż to, co oferują ogródki w naszym kraju. Nie jest to jednak takie proste. Ograniczenia sprzętowe (brak mechaników, kostek) i mgliste pojęcie o wielowyciągówkach zmuszają do znalezienia rejonu, którego formacje przypominałyby drogi skałkowe. Z tego powodu Tatry raczej odpadają, Hohe Wand i Höllental nie rozpieszczają pogodą i socjalem, w rejonie Arco latem bywa zdecydowanie za gorąco, a inne miejscówki są za daleko. Problemem może być też niewspinająca się rodzina

 
 
 

10 nowych obić na Słonecznych czyli „1000 Dróg” cd

Slalomując między niekorzystną aurą, wspólnie z Arturem Maślanką w Słonecznych Skałach w Dolinie Szklarki ubezpieczyliśmy tej „wiosny” 9 nowych dróg, reprezentujących przedział najbardziej popularnych trudności. Warto zaznaczyć, że kilka z tych dróg już uzyskało powtórzenia,  a przede wszystkim opinie wyrażone z niejakim niedowierzaniem: „to te linie nie były do tej pory obite??!” W przypadku Słonecznych wydaje się to szczególnie zaskakujące, ale wypróbujcie sami takie drogi jak Chemtrail, Filar Przełazu czy choćby Żaluzję. 

 
 
 

TOPO Brama Morawska część 3

Przedstawiamy trzecią część kompletnego przewodnika wspinaczkowego autorstwa Darka Kaptura po Bramie Morawskiej. Znajdziecie w niej również bouldering.

 
 
 

TOPO Brama Morawska część 2

Przedstawiamy drugą część kompletnego przewodnika wspinaczkowego autorstwa Darka Kaptura po Bramie Morawskiej. Część pierwszą wraz z wprowadzeniem znajdziecie TUTAJ.

 
 
 

TOPO Brama Morawska część 1

Jeżdżąc w połowie lat 90-tych ubiegłego stulecia namiętnie na naszą Jurę początkowo nawet  nie zastanawiałem się, gdzie wspinają się ludzi z leżących blisko miejsca mojego zamieszkania Ostravy, Opavy, czy Bohumina. 

 
 
 
 
3
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com