Łężec, Morsko skałoplan - Heavy Metal
Heavy Metal to rzadkiej urody skała w Morsku na Wzgórzu Łężec. Cięgle jest tam możliwość wytyczania nowych dróg czego dowodem jest nowa droga Jarka Sokołowskiego.
Heavy Metal to rzadkiej urody skała w Morsku na Wzgórzu Łężec. Cięgle jest tam możliwość wytyczania nowych dróg czego dowodem jest nowa droga Jarka Sokołowskiego.
W ostatnim czasie zostało udostępnionych kolejnych kilkanaście dróg. Przede wszystkim oddano do użytku skałkę o nazwie Dupeczka, naprzeciwko Dupy Słonia. Północna wystawa, przyjazne uklamienie i lekki przewis skłaniają do wspinania na 6 nowych drogach. Szkoda tylko, że skała kończy się po… 10 metrach.
Steve McClure to bez wątpienia chodząca legenda wspinania w Wielkiej Brytanii. Autor niezliczonych pierwszych przejść i powtórzeń brytyjskich ekstremów na czele z pierwszą drogą wycenioną na 9b. Czy nazwanie go największym wspinaczem sportowym w dziejach Anglii jest przesadą? Możliwe że Ben Moon czy Jerry Moffat mieli by na ten temat inne zdanie:-) Ale z całą pewnością można powiedzieć że Steve to absolutna, ścisła, światowa czołówka i zarazem bardzo ciekawy człowiek.
Azjatyckie tournée w ramach Pucharu Świata powoli dobiega końca – w kalendarzu została już tylko jedna impreza zanim zmagania przeniosą się tradycyjnie do amerykańskiego Vail, by swój finał mieć w sierpniu w Monachium. Mowa oczywiście o japońskim Hachioji, które w ten weekend będzie gościć najlepszych boulderowców globu, choć nie wszyscy najwięksi mocarze pofatygowali się do Kraju Kwitnącej Wiśni.
Czy wspinacze są indywidualistami, szukającymi samotności w sekretnych spotach, czy też stworzeniami stadnymi, czerpiącymi przyjemność z kontaktu z innymi, podobnymi sobie pasjonatami? Na to pytanie odpowiedź mogliśmy znaleźć podczas jednej z największych imprez wspinaczkowych, jakie odbyły się w polskich skałach – na Integrowanie Przez Wspinanie przybyło grubo powyżej 700 osób, co jednoznacznie dowodzi, że towarzysko jesteśmy jak najbardziej ogarnięci ;).
Wypadki na Przełomie Marcinka w Czarnorzekach dzieją się teraz dość szybko. Mogę już opublikować topo kolejnej skały: Ściany Z Blokiem, leżącej na północnym stoku pomiędzy Leśną Turnią a Garażem.
Kolejnymi medalami dla Polski zakończyły się rozegrane w Imst zawody Mistrzostw Europy Juniorów.
Kilka dni temu Kamil Ferenc postanowił po raz pierwszy odwiedzić Diabelskie Schronisko zwane pieszczotliwie Norą.
Od piątku do niedzieli (25-27 maja) pole namiotowe Brandysówka pod Sokolicą w Dolinie Będkowskiej stanie się centralnym punktem wspinaczkowej galaktyki… Galaktyki obejmującej wprawdzie krajową scenę, jednak w kontekście teorii względności rozmiar nie ma najmniejszego znaczenia. Najważniejsze, że będzie się działo…
Pirmin Bertle nie boi się odważnie wyceniać swoich projektów. Jest już autorem kilku dróg i bulderów aspirujących do światowej czołówki.
Michaela Kiersch odwiedziła w tym sezonie Stary Kontynent. Amerykanka postanowiła zmierzyć się z kilkoma niełatwymi propozycjami katalońskich skał na czele z Mind Control 8c i Joe Blau 8c+.
Czarnorzecki sektor Przełomu Marcinka rozbudowuje się o kolejne dwie skały. Piętrowa Turnia i Ściana Bez Bloku znajdują się w najbliższym sąsiedztwie Leśnej Turni i stanowią jakby jej niższe piętro. Ściana Bez Bloku leży na zachodnim stoku, a Piętrowa Turnia na południowym. Zejście pod tę drugą zostało ubezpieczone poręczówką. Podczas wspinaczki na Piętrowej należy wykazać ostrożność przy przejściu pasa gorszej jakości piaskowca.
W kameralnym Łutowcu wciąż pojawiają się nowe drogi. Z jednej strony powoduje to zwiększenie oferty wspinaczkowej rejonu, z drugiej skutkuje ich zbytnim zagęszczeniem i tym samym „usztucznieniami” w postaci umownych ograniczników czy zaburzeniami (zbyt blisko biegnące linie ringów) oryginalnych dróg powstałych wcześniej. „Na dziś” rejon Baraku (skały przy szkole) oraz Knur wydają się być wyeksplorowane. Na Pasiece, Losze czy Zamkowej można wypatrzyć jeszcze całkiem ciekawe, puste miejsca na nowe drogi.
Dwa dni temu za sprawą Adama Ondry Rumunia wzbogaciła się o nowy ekstrem! Supermocny Czech odwiedził bowiem rejon Herculane, gdzie wytyczył linię Stone Butterfly 9a+. To pierwsza tak trudna droga w tym kraju. Zobaczcie jak wyglądała walka o pierwsze przejście.
Puchar świata we wspinaniu na czas rozkręcił się na dobre, a rywalizacja nabrała rumieńców. W miniony weekend serca zabiły nam mocniej za sprawą Ani Brożek, (Mammut Polska) której świetny występ o mało co nie zakończył się medalem. Ostatecznie zatriumfowała Francuzka dwójka – zwycięstwo zgarnęła Anouck Jaubert i Bassa Mawem.
Doskonały start zaliczyła w ten weekend nasza juniorka Natalia Kałucka.
Jeszcze na jesieni ubiegłego roku, wspólnie z Dominikiem Kogutem gruntownie oczyściliśmy i ubezpieczyliśmy niemal zapomnianą skałę na czarnorzeckim Przełomie Marcinka. Sektor ten obfituje w wiele dziewiczych ścian i do tej pory był pomijany jako cel dla wspinaczy z liną. Dość powiedzieć, że ostatnie drogi powstały tam jeszcze w 1986 roku.
Azjatyckie tournée w ramach Pucharu Świata w boulderingu i na czas trwa w najlepsze. Ledwie zdążyły opaść emocje po zeszłotygodniowej rywalizacji w Chongqing, a już w ten weekend kolejną ich dawkę będziemy mieli w Tai’an, które po raz pierwszy gościć będzie najlepszych wspinaczy globu, choć z racji tego iż nie startują „linowcy”, właściwszym określeniem byłoby „najsilniejszych” i „najszybszych” – to z racji dyscyplin, w których te 2 przymiotniki odgrywają kluczową rolę. :-)
Linię Perfecto Mundo w Margalefie pierwszy dostrzegł ponad dziewięć lat temu Chris Sharma. Tuż po ubezpieczeniu jej kompletem przelotów wiedział, że ma do czynienia z czymś ekstremalnie trudnym.