11 kwietnia 2015 roku zmarł wybitny alpinista, kierownik wypraw i szermierz, Janusz Kurczab. Numer zaczynamy więc od krótkiego przypomnienia jego największych osiągnięć i wspomnień ludzi, którzy z nim się wspinali lub pracowali.
W tym roku przypada 150. rocznica zdobycia jednej z najwspanialszych i najbardziej rozpoznawalnych gór świata – Matterhornu. Fakt ten nie mógł umknąć naszej uwadze. Przygotowaliśmy więc zarys historii zdobywania szczytu, począwszy od pierwszego okupionego tragedią wejścia, poprzez przechodzenie poszczególnych grani i ścian, po ostatnie wyczyny sprinterów śrubujących rekordy szybkości z Danim Arnoldem na czele. Dla chcących wejść na Matterhorn graniami Hörnli i Lion, a także wszystkich którzy chcieliby wybrać się w trekking wokół góry, przygotowaliśmy materiały praktyczne, które z pewnością ułatwią te zadania. Wywiadu udzielił nam Hervé Barmasse, pochodzący z Cervinii, kultywujący rodzinne tradycje przewodnickie wspinacz. Opowiada w nim o górze i swoich z nią związkach. Porozmawialiśmy także z Krystyną Palmowską, jedną z bohaterek letnich i zimowych przejść Drogi Schmidów na północnej ścianie Matterhornu. Mamy nadzieję, że interesujący będzie również literacki szkic prezentujący sylwetkę pierwszego zdobywcy, Edwarda Whympera, który został napisany w... setną rocznicę wejścia.
W części wywiadowej – Stanisław Głazek i Alain Ghersen. Dwie zupełnie różne postaci i doświadczenia górskie, ale wspólnym mianownikiem obu rozmów jest podejście do wspinania.
W cyklu „10 naj” tym razem swoje przejścia prezentuje Jakub Radziejowski, a na Zbójnickie Turnie w cyklu Wielkie Granie Tatr zabiera nas Andrzej Marcisz. Dla skałkowców przygotowaliśmy skałoplan niedocenianego, ale wartego odwiedzenia Ludvikova, opis rejonów sportowych w północno-zachodniej Hiszpanii i propozycje na wiosenne wspinanie.
Warto też zwrócić uwagę na mocno rozbudowany dział poradowy. Oprócz tradycyjnych już przepisów żywieniowych i fizjoterapii, polecamy materiały dotyczące jogi oraz arcyciekawe wyniki badań nad słabymi stanowiskami – jesteśmy pewni, że ta ostatnia publikacja odbije się szerokim echem nie tylko w środowisku instruktorskim, ale także wśród samych wspinaczy.
Łukasz Ziółkowski
zastępca redaktora naczelnego