W ubiegłym tygodniu zainaugurowana została działalność Fundacji Wandalistki, organizacji non-profit, działającej na rzecz kobiet w górach wysokich. Jej celem jest finansowe, technicznie i komunikacyjnie wspieranie kobiecych projektów górskich, co przyczynić się ma do popularyzacji i rozwoju alpinizmu oraz himalaizmu wśród Polek.
Nie przypadkiem data powstania fundacji zbiegła się z 30-stą rocznicą śmierci ikony kobiecego himalaizmu – Wanda Rutkiewicz jest dla Wandalistek godnym naśladowania przykładem wielkiej pasji do wspinaczki i wypraw wysokogórskich, ale przede wszystkim determinacji w dążeniu do celu.
Założycielką Fundacji Wandalistki jest Daria Sieracka, autorka projektu Kobieta Górom, od 2016 roku przyciągająca do swoich kanałów społecznościowych tysiące profesjonalistek i amatorek górskich wypraw.
W poprzednim roku na kanale Kobieta Górom odbył się cykl rozmów o górach, uwzględniających kobiecy punkt widzenia. Wywiadów udzieliły utalentowane wspinaczki, taterniczki, alpinistki i himalaistki, które w środowisku górskim osiągnęły już wiele, niejednokrotnie mierząc się z krzywdzącymi stereotypami. Ich historie, w połączeniu z osobistym doświadczeniem Darii, stanowiły inspirację do założenia fundacji.
Wśród projektów fundacji jest też Przegląd Kobiecych Filmów Górskich i ogólnopolskie tournée spektaklu „Wanda”, realizowanego we współpracy z Teatrem Polskim w Bielsku-Białej.
By uczcić pamięć mentorki fundacji, Wandalistki wyprawią się w Himalaje, gdzie Ania Górecka i Kamila Sojka będą uczestniczyć w budowie czortenu pod Kanczendzongą – górą, na której zaginęła Wanda Rutkiewicz.
Pierwszą podopieczną fundacji jest Kasia Śmiałek. To prawdziwa Wandalistka, która pomimo walki z chorobą zaniku mięśni postawiła sobie ambitny cel zdobycia Korony Gór Polskich.
Więcej informacji o projektach Fundacji Wandalistki: