Zapewne zdecydowana większość z was, wybierając się na wycieczkę biegową lub turystyczną na Babią Górę, udaje się do Zawoi i rozpoczyna zdobywanie Królowej Beskidów z popularnej Przełęczy Krowiarki lub z Zawoi Markowej. Tymczasem na szczyt Babiej Góry można także dostać się od południowej strony masywu, gdzie ludzi jest zdecydowanie mniej, dzięki czemu na trasie odnajdziemy spokój i poczujemy bliskość natury.
Na Perci Akademików. Zdjęcie z Ultramaratonu Babia Góra w 2018. Fot. Krzysztof Nagacz
Trasa naszej wycieczki biegowej rozpoczyna się na Polanie Stańcowej w Lipnicy Wielkiej, wymaga pokonania dystansu 20 kilometrów i przewyższenia wynoszącego blisko 1700 metrów, dwukrotnie też zaprowadzi nas na najwyższy szczyt Beskidów. (…)
Startujemy z wysokości 886 metrów, czyli już na początku możemy poczuć się jak na dość wysokim beskidzkim szczycie. Na wierzchołek Babiej Góry wiedzie zielony szlak turystyczny – do pokonania mamy zaledwie 4,5 kilometra, trasa w górę jest więc krótka, ale czeka nas podbieg o przewyższeniu 840 metrów! (…)
Babia po raz pierwszy
Na szczycie wybieramy szlak czerwony, prowadzący w stronę Przełęczy Brona. Kamiennym chodnikiem, który momentami przechodzi w schody, zbiegamy granią około 2 kilometrów. Na Przełęczy Brona (1408 m) odbijamy szlakiem niebieskim w lewo, a po pokonaniu niecałego kilometra i 110 metrów przewyższenia docieramy na Małą Babią Górę (1517 m). Tu, podobnie jak na wierzchołku „większej siostry”, warto spędzić chwilę, podziwiając widok, który mieliśmy za plecami – w całej swej okazałości zobaczymy szczyt Diablaka. (…)
Pod szczytem Diablaka. Zdjęcie z Ultramaratonu Babia Góra 2020. Fot. Magdalena Sedlak
Przed nami bardzo urokliwy odcinek o długości 3,7 kilometra, będący fragmentem Głównego Szlaku Beskidzkiego. W tej części Babiogórskiego Parku Narodowego nie jest on zbyt popularny, więc bardziej w towarzystwie szumu lasu i śpiewu ptaków niż zgiełku turystów biegniemy w stronę Schroniska PTTK na Markowych Szczawinach. Ten fragment trasy charakteryzuje się małymi podbiegami i delikatnym obniżeniem terenu. (…)
Babia po raz drugi
Od Skrętu Ratowników na szczyt Babiej Góry do pokonania mamy odcinek o długości zaledwie 1,8 kilometra. Dla doświadczonej/go biegaczki/a to właściwie żaden dystans, jednak w tym przypadku nie długość trasy definiuje jej trudność. Najbardziej istotnym parametrem jest liczba metrów w górę – na tym krótkim odcinku musimy wspiąć się aż 510 metrów! Perć Akademików to jeden z najpiękniejszych, a zarazem najtrudniejszych szlaków w masywie. Ze względu na stopień trudności i bardzo duże nachylenie trasa jest jednokierunkowa i można nią tylko podchodzić. Na ubezpieczonych łańcuchami i klamrami progach warto zachować dużą ostrożność. (…)
Panorama na Tatry widoczna z zielonego szlaku turystycznego. Fot. Kinga Pachura
Więcej o wymagającej, a zarazem niezwykle widokowej trasie biegowej z certyfikatem Międzynarodowej Federacji Skyrunningu, przeczytacie w najnowszym numerze GÓR (279).