facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Ultra Portugalia - przegląd biegów

Górskie biegi ultra stają się coraz popularniejsze, a wyjazd do innego kraju nie stanowi już dla długodystansowców problemu. Portugalia, ze świetnie przygotowanymi imprezami biegowymi i wymagającymi, malowniczymi trasami, przyciąga coraz więcej zagranicznych zawodników, w tym ze światowej czołówki.

Zack Miller na Pico do Areeiro podczas MIUT 2016 na Maderze; fot. Tiago Sousa



Duża popularność biegania w Europie przełożyła się na znaczny wzrost zainteresowania ekstremalnymi wersjami tego sportu. Coraz bardziej popularne stają się górskie ultra maratony, a liczba osób w nich startujących rośnie z roku na rok. Góry są hipnotyzujące i przyciągają jak magnes. 

Wprost idealne warunki dla ultra biegaczy posiadają portugalskie, wulkaniczne wyspy archipelagu Madery i Azorów, położone na Oceanie Atlantyckim. Gwarantują piękne widoki, a zróżnicowane ukształtowanie terenu i liczne szczyty, wyrastające wprost z oceanu do wysokości nawet ponad 2000 m n.p.m., stanowią prawdziwe wyzwanie dla ambitnych biegaczy. Ilość odbywających się tam długodystansowych imprez biegowych jest imponująca, a ich organizacja na najwyższym poziomie. Najważniejsze imprezy to MIUT, Azores Trail Run oraz Azores Triangle Adventure. Na sam dźwięk tych nazw każdemu ultrasowi skoczy tętno. 

Kontynentalna Portugalia także ma się czym pochwalić. W regionie Porto e Norte w Parku Narodowym Peneda-Gerês w ramach 6. Międzynarodowych Mistrzostw Świata w Biegach Górskich odbędzie się bieg TransPeneda-Gerês.

 

Madeira Island Ultra Trail (MIUT) – kwiecień

madeiraultratrail.com

W 2016 r. MIUT znalazł się w elitarnym gronie 12 długodystansowych biegów zaliczanych do cyklu UTWT (Ultra Trail World Tour), jednak co roku światowa śmietanka górskich ultrasów spotyka się na Maderze, aby wziąć udział w jednym z najbardziej wymagających biegów trailowych w tym kraju. Na zawodników czekają cztery dystanse: MIUT na 115 km (5 punktów do UTMB 2017), ULTRA na 84 km (4 punkty do UTMB 2017), MARATHON na 43 km (2 punkty do UTMB 2017) oraz MINI na 16 km. Najdłuższa trasa (MIUT) wiedzie z zachodniego krańca wyspy (z Porto Moniz) na wschód wyspy (do Machico). Uczestnicy biegną wzdłuż kanałów irygacyjnych levadas, przez lasy wawrzynowe Laurissilva oraz najwyższe szczyty wyspy – Pico Ruivo (1862 m n.p.m.) i Pico do Areeiro (1818 m n.p.m.), a niekiedy nawet wśród nisko zawieszonych chmur. W trakcie zmagań rozgrywanych w malowniczej scenerii wyspy, biegacze muszą pokonać ok. 7000 metrów przewyższeń. Limit ukończenia MIUT to 32 godziny, ale najlepsi pokonują ten morderczy dystans w 14. Warunkiem dopuszczenia do MIUT 115 jest ukończenie choć jednego maratonu w ciągu ostatnich dwóch lat. 


Na starcie tegorocznej edycji biegu pojawiło się 579  uczestników, jednak do mety dotarło już tylko 378 osób. MIUT 2016 wygrał Amerykanin Zach Miller, który 115 kilometrową trasę pokonał w 13:52:17. W kategorii kobiet najlepsza okazała się Francuzka Caroline Chaverot (czas 14:34:30 i 8 miejsce w klasyfikacji generalnej). Spośród 9 Polaków najlepszy czas osiągnęła Agnieszka Korpal (22:31:22, 131 miejsce w klasyfikacji generalnej i 6 miejsce w kategorii kobiet w wieku 23-39 lat). Do tej pory najlepszy wynik wśród Polaków startujących w MIUT osiągnął w 2015 r. młody biegacz z Torunia – Kamil Leśniak (15:23:49, co dało mu 6. miejsce w klasyfikacji generalnej).

MIUT to jeden z najtrudniejszych biegów, w jakich startowałem. Dokładnie taki, jakie lubię! Mnie sportowca, biegacza zachwyciły wulkaniczne góry sięgające powyżej 1800 m n.p.m. Z poziomu morza na szczyt można wbiec asfaltem, przez co Madera jest idealnym miejscem treningowym. Każdy znajdzie tu coś dla siebie: fanatycy gór i miłośnicy wody. Urokliwe klify, zielone pagórki, liczne plantacje bananów. Wszystko w jednym miejscu na małym kawałku ziemi. To połączenie egzotyki i Europy kontynentalnej wspomina Kamil Leśniak.




 

Azores Trail Run – 27 – 28 maja

 

www.azorestrailrun.com

 

Na wulkanicznej wyspie Faial, położonej w centralnej części archipelagu Azorów, słynących z bujnej roślinności, wszechobecnej niebieskiej hortensji i uroczych jezior w kalderach, odbywa się górski ultra maraton Azores Trail Run. Biegacze mogą spróbować swoich sił na jednym z czterech dystansów: 

 

  • 70 kmBlue Island Endurance Trail (obejmujący także wszystkie pozostałe trasy i dający 2 punkty do UTMB 2017, ma ponad 3200 metrów podbiegów, a maksymalny czas pokonania dystansu wyznaczono na 14 godzin, start – przy forcie Forte de São Sebastião w Horta), 
  • 48 kmUltra Trail Faial Coast to Coast (1 punkt do UTMB 2017, ponad 2300 m podbiegów, maksymalny czas 10 godzin, start w okolicy Ribeirinha z metą przy ogromnej kalderze Caldeira do Faial o szerokości 2 km i głębokości 400 m), 
  • 22 kmTen Volcanoes Trail (interesująca trasa 10 wygasłych wulkanów, wiodąca przez park naturalny Nature Park of Faial, wyróżniony przez Komisję Europejską tytułem EDEN – Najlepszej Europejskiej Destynacji Turystycznej),
  • 10 km – rodzinna trasa Family Trail (finiszuje w okolicy wulkanu Vulcão dos Capelinhos, przypominającego krajobraz księżycowy). 

 

ATR odbywa się na trudnym terenie. Są tu duże przewyższenia, a podłoże zmienia się jak w kalejdoskopie: od błotnistych ścieżek i piasku, do pastwisk, dróg gruntowych, a nawet skał. Trasa przecina liczne lasy i łąki. Uczestnicy dwóch najdłuższych biegów będą mieli okazję zdobyć najwyższe wzniesienie wyspy - Cabeço Gordo (1043 m n.p.m.), z którego przy dobrej pogodzie można dostrzec inne wyspy archipelagu Azorów. Największą niewiadomą jest pogoda, która potrafi zmienić się błyskawicznie. We wszystkich biegach (prócz Family Trail) do startu dopuszczane są jedynie osoby pełnoletnie, mocne zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Zawodnicy spędzą na trasie wiele godzin, i poza ewentualnym wsparciem na check points, mogą liczyć wyłącznie na siebie i innych uczestników.


W tym roku 70-kilometrowy bieg BIT, i to w trudnych warunkach pogodowych, wygrał Kamil Leśniak. Więcej na ten temat znajdziecie TUTAJ.




 

Madeira Uphill 2000 – 25 września

 

madeira.uphill2000.com 

 

Co prawda bieg ten nie należy do ultra długich, bo ma zaledwie 21- i 10-kilometrową trasę (Half Marathon i Mini Marathon), jednak warto go uwzględnić w swoim kalendarzu jako rozgrzewkę przed innymi ultra maratonami. Bieg jest ekstremalnie trudny. Trasa cały czas wiedzie pod górę, znad brzegu morza w Funchal aż na szczyt Pico do Arieiro na wysokości 1818 m n.p.m. Ten popularny górski półmaraton to doskonały trening, a także dobry początek przygody z biegami górskimi. 



TransPeneda-Gerês – 28 – 29 października

carlossanatureevents.com

W Parku Narodowym Peneda-Gerês w regionie Porto e Norte odbędą się
6. Międzynarodowe Mistrzostwa Świata w Biegach Górskich (2016 Trail-Running World Championships), organizowane przez IAU (International Association of Ultrarunners) we współpracy z ITRA (International Trail-Running Association). Najlepsi biegacze górscy z całego świata (zawodnicy i zespoły muszą zostać zgłoszeni przez narodowe federacje) będą rywalizować na dystansie 85,5 km na trudnej technicznie trasie, której przewyższenia sięgają 5 tysięcy metrów. Najwyższy punkt znajduje się na wysokości 1335 m n.p.m. na masywie górskim Serra Amarela. Start biegu zaplanowano w Pontes Rio Caldo, a metę – w Arcos de Valdevez. Po drodze zawodnicy będą mogli podziwiać bogatą roślinność Parku Narodowego Peneda-Gerês, urzekające strumyki i wodospady, a także charakterystyczne dla tego miejsca granitowe spichlerze – espigueiros. Maksymalny czas na pokonanie tej trasy wyznaczono na 16 godzin. W ramach TransPeneda-Gerês odbędą się też dwa biegi otwarte: na dystansie 55 km (ok. 3 tys. metrów podbiegów) i 16 km. 




 

Azores Triangle Adventure – 79 października

 

triangleadventure.com/en/

 

To wyjątkowa i nietypowa impreza, bo trwająca 3 dni i rozgrywana etapowo. W sumie do pokonania są 103 km. Każdego dnia zawodnicy ścigają się na innej wyspie archipelagu Azorów. Są to kolejno: Pico, São Jorge oraz Faial. Pomiędzy etapami uczestnicy są transportowani łodziami na kolejną wyspę, a przy odrobienie szczęścia mogą zobaczyć stada delfinów lub wieloryby. Pierwszego dnia, na wyspie Pico biegacze pokonują ok. 30 km startując z położonych nad brzegiem oceanu winnic, ogrodzonych charakterystycznymi murkami z kawałków lawy, a kończąc na najwyższym szczycie Portugalii – stratowulkanie Pico o wysokości 2 351 m n.p.m. Następnego dnia płyną łodziami na wyspę São Jorge, gdzie pokonują kolejne 30 km. Trasa rozpoczyna się na południowym wybrzeżu, biegnie po charakterystycznych fajãs (zastygłe fale lawy), mijając nieliczne w Europie uprawy kawy oraz plantacje bananów, a następnie w poprzek wyspy i wzdłuż północnego jej wybrzeża poprzez kilka innych, popularnych fajãs. Warto spróbować lokalnego, żółtego sera queijo da ilha/ queijo São Jorge, bardzo cenionego w Portugalii. Ostatni dzień rywalizacji odbywa się na wyspie Faial. Zawodnicy pokonują 43 km po bardzo zróżnicowanym terenie – piasku, łąkach, kamiennych stopniach i pyle wulkanicznym. Trasa biegnie z portu znajdującym się na zachodnim wybrzeżu wyspy, mijając charakterystyczny wulkan Vulcão dos Capelinhos i 10 innych śpiących wulkanów, następnie mostami i tunelami imponującego systemu kanałów nawadniających levadas, aż do ogromnej kaldery Caldeira of Faial i dalej do portu w Horta na wschodnim wybrzeżu wyspy.

 

 

W 2015 r. bardzo dobre 2. miejsce zdobył Polak – Kamil Leśniak:

Bardzo mi się podoba formuła tego biegu: ponad 100 kilometrów podzielone na 3 dni, czyli szybkie odcinki z nawarstwiającym się zmęczeniem i krótki czas regeneracji. Każdy dzień to nowy bieg, nowa wyspa i zarazem inny teren do biegania. Niestety, nie przewidziałem, że mam chorobę morską. Przed drugim etapem wyścigu wyszedłem na start ledwo żywy, a przed ostatnim etapem było jeszcze gorzej. Mimo to bardzo się cieszę z wyścigu i nie tylko z wysokiego drugiego miejsca w klasyfikacji generalnej, ale także z okoliczności przyrody, w jakich mogłem się ścigać. Nigdy wcześniej nie miałem możliwości biegać po wulkanach – relacjonuje swój bieg z 2015 roku Kamil Leśniak. 

 

 

 

 

Wspólną cechą wszystkich portugalskich biegów górskich są niewątpliwie duże przewyższenia oraz piękne, zapierające dech w piersiach krajobrazy, które zachwycają niezależnie od pory dnia. Poziom rywalizacji jest bardzo wysoki, ale dzięki biegom towarzyszącym, rozgrywanym na znacznie krótszych dystansach, każdy zawodnik ma możliwość sprawdzenia swoich sił na tym wymagającym terenie. 




materiały prasowe Visit Portugal





Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
Kinga
 
2023-05-09
BIZNES
 

NNormal - nowa marka biegowa w Polsce

Komentuj 0
Goryonline
 
2022-12-12
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Magiczna Sintra - wspinanie i surfing w Portugalii

Komentuj 0
Redakcja
 
2016-01-21
GÓRY
 

Nowe GÓRY (247) już w sprzedaży!

Komentuj 0
Redakcja
 
Redakcja
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com