facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2006-03-22
 

Odżywianie w sporcie wspinaczkowym

Odżywianie w sporcie wspinaczkowym to kolejna pozycja z bardzo praktycznej i goszczącej od niedawna na naszym rynku serii Zeszytów Szkoleniowych PZA. Jest to już trzecie opracowanie podejmujące tematykę odżywiania w sporcie wspinaczkowym.

Odżywianie w sporcie wspinaczkowym to kolejna pozycja z bardzo praktycznej i goszczącej od niedawna na naszym rynku serii Zeszytów Szkoleniowych PZA. Jest to już trzecie opracowanie podejmujące tematykę odżywiania w sporcie wspinaczkowym. Co ciekawe, wszystkie trzy książki mają tego samego autora, a jest nim dr Krzysztof Sas-Nowosielski, pracownik naukowy AWF w Katowicach, znakomity wspinacz i instruktor. Od ukazania się pierwszej książki upłynęło zgoła kilkanaście lat. Cieszyła się ona wielką popularnością, trafiła w potrzeby ówczesnego środowiska wspinaczkowego, owładniętego zawodami, treningiem i dietą, które miały zapewnić sportowy sukces. Od tego czasu zapotrzebowanie środowiska wspinaczy na tego typu opracowania rosło z roku na rok, dlatego cieszy fakt ukazania się nowej książki, poruszającej między innymi jakże aktualny temat suplementacji w sporcie wspinaczkowym.
Autor w przystępny sposób zapoznaje nas z podstawowymi procesami fizjologicznymi, odpowiedzialnymi za pracę mięśni. Opisuje podstawowe składniki pokarmowe, począwszy od białek poprzez tłuszcze i węglowodany, na witaminach i minerałach skończywszy. Dowiadujemy się, jaką rolę pełnią one w diecie wspinacza sportowego i jak można wzbogacać swoją dietę, aby była zbilansowana pod względem wydatków energetycznych ponoszonych w trakcie treningu.
Ciekawie opisana została także gospodarka wodna organizmu, którą wielu wspinaczy wydaje się lekceważyć. Autor rozwiewa również mity związane z regulacją masy ciała, która niekoniecznie zapewni nam sukces wspinaczkowy. Interesująco prezentuje się część poświęcona suplementacji. Dowiadujemy się, jak to jest z tą kreatyną, czy karnityna tak naprawdę pomaga w wysiłkach wytrzymałościowych, co to jest HMB i czy kofeina to doping (a może tylko przyjemność z małą czarną). Na takie pytania nie ma jednoznacznych odpowiedzi. Wiele z opisywanych środków owianych jest mitem skuteczności, ale tak naprawdę sama suplementacja bez rzetelnego treningu nie przyniesie oczekiwanych efektów.
Mankamentem omawianego opracowania jest niestety brak spisu treści, ale z drugiej strony zmusza to leniwego czytelnika do przestudiowania całości. Tekst dopełniają czytelne tabele np. kaloryczności niektórych produktów i wyników badań. Książka warta jest polecenia wszystkim wspinaczom, a z pewnością powinna być obowiązkową lekturą dla instruktorów wspinaczki sportowej, którzy dbają o poziom przekazywanej wiedzy.

Tomasz Ręgwelski

Krzysztof Sas-Nowosielski: Odżywianie w sporcie wspinaczkowym

"Góry", nr 3 (142), marzec 2006

(kg)
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-07-19
HYDEPARK
 

MNICH I KARABIN – w kinach od 2 sierpnia

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-05-06
HYDEPARK
 

RIKO – premiera książki już 9 maja!

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com