EXPLORERS FESTIVAL - FESTIWAL GÓR IV EDYCJA, ŁÓDŹ, 17-22 LISTOPADA 2004
Od 1999 roku odbywa się w Łodzi Explorers Festival - Festiwal Gór, Sportów Ekstremalnych i Przygody, na który składają się spotkania z gwiazdami światowego himalaizmu i sportów ekstremalnych, sławami eksploracji i przygody, konkurs filmowy o tematyce górskiej i eksploracyjnej, zawody sportowe, konkursy, wystawy i warsztaty.
Od 17 do 22 listopada 2004 roku trwała szósta edycja tego festiwalu, W tym roku specjalne prezentacje mieli m.in: Doug Scott (Wlk. Brytania) - legenda światowego himalaizmu, Thomas Huber (Niemcy) - znakomitość wspinaczki bigwallowej młodego pokolenia, Erich von Daniken (Szwajcaria) - światowej sławy odkrywca, podróżnik i pisarz, Michael Brown (USA) - reżyser i operator dokumentalista, specjalizujący się w filmie górskim i ekstremalnym, trzykrotny laureat prestiżowej amerykańskiej nagrody Emmy, Keith Partridge (Wlk. Brytania) - ekstremalny operator filmowy, autor zdjęć do obsypanego nagrodami "Czekając na Joe", nakręconego na podstawie książki Joe Simpsona "Dotknięcie pustki", Jake Willers (Wlk. Brytania) i Hayden Turner (Australia) - prezenterzy programów, twórcy seriali i filmów dokumentalnych o tematyce podróżniczej, na stałe związani z National Geographic, Erika Warmbrunn (Kanada/USA) - pisarka, podróżniczka, Walery Babanow (Rosja) - należący obecnie do najlepszych wspinaczy średniego pokolenia, Manuel Bustelo (Włochy) - pasjonat rowerów górskich, uprawiający ekstremalny downhill, Peter Chrzanowski (Kanada) - ekstremalny narciarz.
Wśród gości nie zabrakło również znakomitych Polaków. Krzysztof Wielicki, Marcin Miotk i Jacek Teler, Marcin Korzonek, Kasia i Andrzej Mazurkiewiczowie, Marcin Jamkowski, wnieśli swoimi niezwykle ciekawymi prezentacjami powiew prawdziwej polskiej pasji i dodatkowo podgrzali atmosferę w festiwalowej sali.
Ważną częścią festiwalu jest uroczystość wręczenia prestiżowych nagród Explorer największym z największych odkrywców i zdobywców Ziemi i nagrody Camera Extreme, przyznawanej twórcom filmów o działaniach ekstremalnych i niecodziennych przez Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną w Łodzi oraz organizatorów festiwalu.
Laureatami nagród Explorer są m.in: Reinhold Messner (Włochy), prof. Bertrand Piccard (Szwajcaria), sir Edmund Hillary (Nowa Zelandia), Borge Ousland (Norwegia), sir Christian Bonington (Wlk. Brytania), Marek Kamiński, Krzysztof Wielicki, Wojtek Kurtyka, Andrzej Zawada, Andrzej Ciszewski, Roman Paszke.
Kapituła Nagród Explorer w składzie: Jerzy Surdel - przewodniczący, Józef Nyka, prof. Andrzej Paczkowski, Janusz Onyszkiewicz, Janusz Majer, Monika Rogozińska, Włodzimierz Szaranowicz, Krzysztof Baran, Zbigniew Łuczak, Jacek Sikora postanowiła uhonorować Nagrodą Explorer 2004:
· Douga Scotta (Wielka Brytania) za szczególnie ważne dla światowego alpinizmu i himalaizmu nowatorskie indywidualne osiągnięcia wspinaczkowe, wieloletnią obecność w górach świata, wynikającą z głębokiej naturalnej potrzeby poszukiwania najszlachetniejszych wyzwań, będącą niecodziennym dowodem pokonywania własnych słabości i ograniczeń, której nie przerwały nawet najbardziej dramatyczne doświadczenia osobiste.
· Ericha von Danikena (Szwajcaria) za wieloletnie, wytrwałe działania i dokonania w dziedzinie odkrywania, popularyzacji dziedzictwa kulturowego człowieka i zgłębiania tajemnic fascynujących ludzkość od tysiącleci, będących śmiałą i odważną próbą stawiania nurtujących nas pytań, służących poszukiwaniu tego świata, w którym odpowiedzi są trudne, a czasami niemożliwe.
· Walerego Babanowa (Rosja) za wieloletnią obecność w świecie gór wysokich, osiągnięcia wspinaczkowe najwyższej próby, podejmowane w przekonaniu, że człowiek i jego wiara we własne możliwości, pozwolą po raz kolejny zbliżyć się do granic, których nieustannie poszukujemy.
Nagrodą Camera Extreme 2004 uhonorowani zostali:
· Keith Partridge (Wlk. Brytania) za wkład w rozwój sztuki operatorskiej, opracowanie nowych technik i metod pracy, w których osiąganie wysokiej jakości obrazu i dźwięku w sytuacjach ekstremalnych, pozwala na pełniejsze, głębsze i bardziej prawdziwe ukazywanie w twórczości filmowej niecodziennych doświadczeń ludzi, próbujących poprzez działania ekstremalne odnaleźć własny sposób na życie.
· Michael Brown (USA) za pasję prawdziwego filmowego łowcy przygód i umiejętność nadania właśnie tej formie wizualnej ważnego waloru poznawczego w taki sposób, który nieodparcie skłania nas do głębszego rozumienia naturalnej potrzeby odkrywania świata, rozwija naszą wrażliwość i pozwala dostrzec nieprzemijające wartości wynikające dla człowieka z kontaktu z przyrodą.
Podczas festiwalu odbywa się Konkurs Form Wizualnych i Sztuki Prezentacji - ARTSHOW, organizowany wspólnie z łódzką szkołą filmową.
Jury konkursu w składzie: Wojciech Marczewski - przewodniczący, Robert Baliński, Krzysztof Pankiewicz, Jerzy Surdel, Zbigniew Łuczak, dokonało oceny filmów biorących udział w konkursie w kategorii film dokumentalny o tematyce eksploracyjnej, podróżniczej i ekstremalnej. W pokazach finałowych znalazło się 12 filmów z całego świata zrealizowanych przez poważnych producentów.
Jury postanowiło przyznać:
· nagrodę główną Golden Frame i nagrodę pieniężną 1500 euro, filmowi "Off the rails", wyprodukowanemu przez Richarda Dennisona i Jamesa Heywarda w reżyserii Richarda Dennisona (Nowa Zelandia), za niezwykle szczere, prawdziwe i pełne naturalności ukazanie losów dwóch śmiałków, którzy chcąc zrealizować swoje marzenie, musieli sprostać niecodziennym sytuacjom w zupełnie odmiennym od ich wyobrażeń świecie.
· I wyróżnienie filmowi "OMO-a journey to the primaeval age", wyprodukowanemu przez Studio K2 i wyreżyserowanemu przez Pavola Barabasa (Słowacja), za stronę wizualną filmu, w której wrażliwość plastyczna twórcy i szczególne wyczucie piękna przyrody stanowi jego niezwykle ważny walor.
· II wyróżnienie filmowi "The conquest of K2", wyprodukowanemu przez Doclab i Narodowe Muzeum Górskie w Turynie w reżyserii Alesandro Varchetty (Włochy), za ciekawy sposób przedstawienia historii wyprawy alpinistów włoskich, w której działania ludzi mających wspólny cel wpływają w niezwykle istotny sposób na ich późniejsze życie.
Część sportowa festiwalu to: IV. Otwarte Mistrzostwa Łodzi we Wspinaczce Sportowej o Puchar Prezydenta Miasta - EXTREMISTA 2004 i zawody ROCK JUMP. Oglądaliśmy w Łodzi czołówkę polskich wspinaczy i zawodników z Ukrainy.
Jeszcze tylko ciekawostka o pierwszym festiwalowym połączeniu wizyjno-fonicznym na żywo z Waszyngtonem, skąd Tomasz Tomaszewski poprowadził warsztaty fotografii dla młodych adeptów tej pięknej i wymagającej sztuki, i tegoroczny festiwal możemy uznać za podsumowany. Od 15 do 20 listopada 2005 ponownie zapraszamy do Łodzi na spotkanie indywidualności alpinizmu, eksploracji, sportów ekstremalnych i sztuki filmowej.
12 (127) 2004
(kb)