Już tej jesieni ORSKA zaprezentuje nową odsłonę kolekcji Extreme Sport. Limitowana seria SUMMIT stworzona została według projektu Anny Orskiej z niepowtarzalnych materiałów, z wykorzystaniem wielowiekowej technologii. Seria Summit to limitowana linia niepowtarzalnych modeli biżuterii, która jest owocem współpracy trzech ekspertów w swoich dziedzinach: Anny Orskiej – projektantki biżuterii, Marcina Tomaszewskiego – alpinisty i Jarka Fornala – kowala.
Z wypraw wspinaczkowych na Polar Sun Spire (2012), Grand Trango Tower (2013) oraz Trollveggen (2015) Marcin Tomaszewski przywiózł sprzęt asekuracyjny, dzięki któremu wyznaczył nowe drogi na każdy z tych szczytów. Ostrza czekanów, raki, haki i karabinki wraz z Marcinem dotarły tam gdzie nikt wcześniej nie był. Są one symbolem osiągnięcia balansującego na granicy ludzkich możliwości.
Przekształcając te niezwykłe przedmioty w biżuterię ważne było zachowanie, a nawet podkreślenie ich surowego charakteru i ostrej urody. Tą częścią prac zajął się kowal-rzeźbiarz - Jarek Fornal. Jako entuzjasta tradycyjnych technik zaproponował zastosowanie średniowiecznej metody obróbki stali - damastu. Dzięki temu uzyskano komponenty o pięknej strukturze i surowym, industrialnym wyglądzie.
Tak przygotowane elementy Anna Orska poddała w swojej pracowni subtelniej obróbce jubilerskiej, tworząc unikatowe egzemplarze biżuterii. Każdy został opisany nazwą i współrzędnymi zdobytych szczytów. Niech te małe trofea stanowią codzienną inspirację dla ich właścicieli w pokonywaniu swoich barier, osiąganiu szczytów swoich umiejętności i niestrudzonemu poszukiwania nowych wyzwań.
Marcin Tomaszewski, pseudonim Yeti, jest wspinaczem z ponad 23-letnim stażem. Należy do Kadry Narodowej Polski w Alpinizmie Wysokogórskim. Tomaszewski był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany za wybitne osiągnięcia w swojej dziedzinie. W 2013 podjął ambitną wyprawę na Great Trango Tower w Pakistanie i wyznaczył nową drogę na szczyt. Za to dokonanie otrzymał nagrodę KOLOS w kategorii Alpinizm. Ponadto został nagrodzony przez magazyn National Geographic nagrodą TRAVELER w kategorii wyczyn roku, przyznawaną za pionierskie podjęcie wyjątkowego wyzwania w dziedzinie podróży, eksploracji lub sportów ekstremalnych.
Tomaszewski podejmował wyprawy wysokogórskie na całym Świecie, miedzy innymi w Indiach, Patagonii, Chinach czy Argentynie. Uwielbia wyzwania, dlatego nie spoczywa na pokonywaniu znanych tras. Tomaszewski jest znany z przejść wielkościanowych w stylu Big Wall, czyli czasochłonnych wypraw wymagających spędzenia na ścianie skalnej nawet kilku tygodni. Wymagają one wykorzystywania dużej ilości sprzętu a całe oprzyrządowanie musi być holowane przez wspinaczy w drodze na szczyt.
Sprzęt przekazany przez Marcina Tomaszewskiego towarzyszył mu właśnie podczas pionierskiego przemierzania dróg na szczyty. ORSKA otrzymała wyposażenie służące podczas wyznaczania drogi Bushido na Grand Trango Tower w 2013 roku, w drodze na Polar Sun Spire na Ziemi Buffina w 2012 oraz podczas tegorocznej wyprawy na Trollveggen, w trakcie której została wyznaczona trasa Katharsis.
To nie koniec ambicji Tomaszewskiego. Już planuje kolejne ekspedycje i pragnie pokonać więcej dziewiczych tras. Jeszcze w tym roku zamierza wyznaczyć nowe drogi na szczyty w Himalajach i na Antarktydzie.
Jarek Fornal jest artystą rzeźbiarzem, który w swej twórczości łączy wiedzę i umiejętności wynikające z jego zawodu projektanta form przemysłowych, z jego pasją – kowalstwem artystycznym. Każdy projekt traktuje indywidualnie. Fornal tworzy rzeźby o minimalistycznej formie eksponującej naturalne piękno materiałów. Prostota rzeźb pozwala skoncentrować uwagę na walorach wykorzystanych surowców, ich kolorach i fakturach.
Jarek Fornal w swoich pracach wykorzystuje głównie stal, która poddawana różnym rodzajom obróbki może dawać bardzo odmienne efekty - od gładkich, połyskliwych powierzchni przypominających lustro, po ciężkie chropowate formy przywodzące na myśl skały.
Opracowując koncepcję projektu realizowanego wspólnie z Anna Orską, Fornal musiał wybrać technikę, która pozwoli zachować naturalny surowy charakter sprzętu wspinaczkowego i jednocześnie spisze się przy tworzeniu biżuterii. Decydując o losie zaledwie kilku przedmiotów, które dotarły tam gdzie nikt wcześniej nie dotarł, należy zachować ostrożność.
Znajomość tradycyjnego rzemiosła pozwoliła Fornalowi na wybór optymalnej metody obróbki stali, pochodzącej jeszcze z wczesnego średniowiecza. Technika damastu polega na zgrzewaniu i skuwaniu różnych rodzajów stali w jedną całość, co daje interesującą warstwową strukturę, widoczną w przekroju. Tak otrzymany metal wyróżnia się, nie tylko ciekawym wyglądem, ale także zwiększoną trwałością i elastycznością.
Damast to rzadka, rzemieślnicza technika podkreślająca niespotykany charakter otrzymanych materiałów, jak i biżuteryjnych projektów, których częścią się stały.
Więcej informacji na temat twórczości Jarka Fornala dostępne pod adresami:
www.jarekfornal.com
www.facebook.com/JarekFornal.Artist.Blacksmith.Sculpture
ORSKA tworzy biżuterię z charakterem, jej projekty są wyraziste, a często kontrowersyjne. Surowość form, szorstkość faktur i odmienna idea, stojąca za każdą kolekcją, oddają temperament marki. Biżuteria ORSKIEJ nie jest dodatkiem. Ona sama w sobie tworzy kreację. Specyficzne wzornictwo Anny ORSKIEJ jest dla odważnych osób, poszukujących oryginalnej formy stylu. Każdy egzemplarz ma indywidualny charakter. To zasługa ręcznego wykonania oraz sięgania po osobliwe, często niepowtarzalne materiały. Komponenty pochodzą z różnych części świata i z różnych epok, podobnie jak sama koncepcja kolekcji. AutORSKIE projekty są doceniane przez światową prasę modową, z włoskim Vogue Accessory i niemieckim Vogue na czele. ORSKA jest niepokorna, różnorodna i nieprzewidywalna. Nie boi się eksperymentów. Wciąż poszukuje. To jedno jest w niej niezmienne.
informacja prasowa