Przejmujący opis najtragiczniejszego sezonu pod K2 w 1986 roku, gdy na stokach tej góry, obok spektakularnych sukcesów, miały miejsce nie mniej głośne tragedie, które w sumie pochłonęły życie 13 wspinaczy. Autorka, jako uczestniczka jednej z wypraw, próbuje zrozumieć przyczyny wydawałoby się bezsensownych śmierci, odwołując się niejednokrotnie do wypowiedzi innych wspinaczy. Jednocześnie kreśli trzymający w napięciu obraz zakończonej sukcesem wyprawy na Magic Line, której sama była uczestnikiem.
Wznowienie jednej z najlepszych książek znanej i lubianej himalaistki, uzupełnione o rozbudowany wstęp i zakończenie, z nową szatą graficzną. Janusz Kurczab, nasz znakomity wspinacz, a zarazem autor wielu opracowań górskich, tak pisał o tej pozycji: „Powstała książka bardzo dobra, którą nie tylko przeciętny czytelnik, ale i każdy alpinista przeczyta z ogromnym zainteresowaniem, a nawet – z zapartym tchem”.
Z recenzji Andrzeja Mirka, którą w całości będzie można przeczytać w kolejnym numerze GÓR:
Groza po raz pierwszy ukazała się niemal równocześnie z tytułem K2. Triumf i tragedia Jima Currana. Siłą rzeczy Anna Czerwińska nie mogła wtedy odnieść się do tej publikacji i zrobiła to dopiero teraz, znajdując w nowym wydaniu miejsce dla cytatów. Niedawno Krystyna Palmowska wydała pozycję Zaklętym w górski kamień, w której również odnosi się do tamtych wydarzeń. Dla czytelnika może to być świetna, unikatowa okazja, by porównać różne narracje i wyciągnąć z nich własne wnioski.
Co, oprócz tytułowej grozy, znalazło się w książce Czerwińskiej? Autorka spędziła dwa miesiące pod K2 – czasu na obserwacje, przemyślenia i rozmowy miała więc sporo. Oprócz opisów mozolnego zdobywania góry mamy tu całkiem ciekawe detale dotyczące życia w bazie, które autorka opisuje, nie stroniąc od plotek. Dla mnie fascynujące jest to, że mimo wielu działających w okolicy wypraw nie ma mowy o konkurencji, nie wspominając o wrogości – jest za to świadectwo współpracy, dzielenia się zapasami, sprzętem czy namiotami. Mam wrażenie, że w bardziej współczesnych relacjach tego poczucia ponadwyprawowej wspólnoty wspinaczkowej już nie ma.
O autorce:
Anna Czerwińska – polska alpinistka i himalaistka, zdobywczyni sześciu ośmiotysięczników (na Lhotse i Makalu weszła jako pierwsza Polka) oraz Korony Ziemi. Uczestniczyła w wyprawach wysokogórskich m.in. z Wandą Rutkiewicz i Krystyną Palmowską. Z zawodu jest doktorem nauk farmaceutycznych, lecz od wielu lat nie pracuje w swoim zawodzie – porzuciła go dla gór, które są jej największą pasją.
Książkę znajdziecie w naszej księgarni KsiążkiGór.