facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2018-07-04
 

„Anatomia Góry”. Premiera książki i plan spotkań autorskich

„Anatomia Góry” – książka Rafała Froni, członka Narodowej Zimowej Wyprawy na K2, właśnie trafia do księgarni w całej Polsce. Autor spotka się z czytelnikami w Bydgoszczy, Warszawie, Wrocławiu, Jeleniej Górze i Łodzi, gdzie będzie można otrzymać dedykację lub podpis i porozmawiać z polskim himalaistą. Prezentujemy szczegółowy harmonogram spotkań, filmową zapowiedź oraz kolejny fragment książki, która ukazała się pod naszym patronatem!

 


Harmonogram spotkań:

4 lipca, godz. 18.00 – Bydgoszcz (Empik Focus, ul. Jagiellońska 39)

9 lipca, godz. 18.00 – Warszawa (Empik Arkadia, al. Jana Pawła II 82)

19 lipca, godz. 18.00 – Wrocław (Empik Renoma, ul. Świdnicka 40)

20 lipca, godz. 18.00 – Jelenia Góra (Książnica Karkonoska, ul. Bankowa 27)

23 lipca, godz. 18.00 – Łódź (Empik Manufaktura, ul. Karskiego 5)

 

 

 

Fragmenty książki:

Lubisz kurze jajka? Jeśli nie, jeśli twoje śniadanie nie obejmuje jajek, nie jedź w Himalaje, nie jedź w Karakorum. Tam królem śniadania jest kurze jajo. Smażone, ociekające tłuszczem, wybełtane, czasem spalone, rzadziej gotowane, a bywa, że wymieszane z cebulą, pomidorem i papryką, udające omlet. Ale jajko jest „Kubicą” górskiego toru, rozpoczynającego dzień. Jest start-upem dnia, bez jajka kucharz nie umie go rozpocząć. W Górach wszystko zaczyna się od jajka. Jeśli jesteś uczulony na jajko, nie możesz zostać himalaistą. Ja polubiłem jajka.

Ale pamiętam historię z Dhaulagiri. Przez 33 dni na śniadanie było jajo. Nie było ani jednego dnia wyjątku. I pamiętam, jak Krzyś Wielicki na zakończenie wyprawy zaczął marzyć, że jak wróci do domu, pójdzie do najlepszej knajpy w Dąbrowie Górniczej i zamówi jajka sadzone. Potem poprosi kelnera, aby ten otworzył okno. I wtedy on wypierdoli to razem z talerzem na ulicę.

Jajko może być powodem kłótni, powodem depresji, szaleństwa, a nawet opuszczenia wyprawy. Tolerancja na jajko jest tak ważna, jak umiejętność wiązania się „ósemką” do liny. Kurde, jest nawet ważniejsza.

***

Aż przyszedł 9 lutego. Piękne słońce. Szliśmy z „Krótkim” jakby na szafot, zawieszony na konstrukcji Góry. Jakbyśmy przeczuwali, że tam będzie źle. I było. Po tym, jak złamałem rękę, siedzę w bazie odurzony zastrzykami, prochami i ludową medycyną. Wiatr szarpie namiotem, śmigło nie leci, pierwszy dzień spędzam w mesie. Drugiego dnia znów siedzę w mesie i podchodzi do mnie Denis. Kładzie mi rękę na ramieniu i mówi: 

– Rafał, jeśli dzisiaj nie przyleci śmigłowiec, jutro musisz iść na dół i ja zejdę z tobą.

Tak. On chciał się odwrócić od tej Góry i sprowadzić kolegę w dół. Tym samym przekreśliłby swoje szanse na zdobycie szczytu. Wielka empatia. Jestem przekonany, że nie zrobił tego tylko, by się popisać. Trochę to było utopijne, nierealne, bo jak z jedną ręką miałbym iść przez cały lodowiec? Sto kilometrów marszu, szczeliny i śnieg, do tego rozbijanie namiotów. A my tylko dwaj. Ale on nie żartował. On chciał ze mną zejść.

Mija kilka dni. Denis odwrócił się od wszystkich kolegów po to, żeby tym razem iść samotnie na górę.

Czy ja mam w ogóle moralne prawo oceniać go jako człowieka, jako kolegę, jako partnera? Z mojego punktu widzenia to jest doktor Jekyll i pan Hyde. Wspaniały wspinacz, który musi być szarpany wewnętrznymi rozterkami, skoro chciał zrobić coś takiego dla mnie, a potem robi całkiem coś innego. Jest mi bardzo trudno to oceniać. Wiem, że powrót Denisa do drużyny w kolejnych zimach, jeśli będzie jeszcze K2 dla Polaków, będzie bardzo trudny. Zabraknie go w niej, ale nie dlatego, że my go wykluczymy. To po prostu się stało. Woda, która się wyleje z naczynia, nie może być z powrotem do niego wlana.

 

 

Książkę „Anatomia Góry” zamówisz na www.idz.do/gory-empik lub na www.idz.do/gory-labotiga z pocztówką gratis!

 

O książce:

Zrozumieć górę i tych, którzy próbują ją zdobyć

Publikowane przez niego dzienniki z Narodowej Zimowej Wyprawy na K2 w 2018 roku zdobyły tysiące czytelników. W tej książce Rafał Fronia podejmuje próbę wyjaśnienia, dlaczego najwyższe góry są tak kuszące i co sprawia, że mimo śmiertelnego niebezpieczeństwa co roku setki śmiałków próbują wdrapać się na ich szczyt. I jak te góry zmieniają człowieka.

Anatomia Góry to niezwykła opowieść o himalaizmie i obcowaniu z górami. To pełne emocji opisy wypraw w Andach, Pamirze, Himalajach i Karakorum. To szaleńcze przygody, górskie cuda, tragedie i sukcesy. A wszystko to okraszone kulisami ostatniej polskiej wyprawy na K2 oraz charakterystyką kolegów himalaistów. 

Sięgnij po tę opowieść i poczuj się, jakbyś tam był. Ta książka poniesie Cię na szczyty ośmiotysięczników bez wychodzenia z domu!


Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-07-19
HYDEPARK
 

MNICH I KARABIN – w kinach od 2 sierpnia

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-05-06
HYDEPARK
 

RIKO – premiera książki już 9 maja!

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com