Muzeum Tatrzańskie i Centrum Kultury i Ekologii w Cisnej zapraszają na kolejny wieczór górski. Spotkanie „Tatry i Bieszczady – dumka na dwa serca” odbędzie się 27 sierpnia w czwartek o godzinie 18.00 w Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza w willi Koliba. Specjalnie na ten wieczór do Zakopanego dotrą nasi przyjaciele z Cisnej w Bieszczadach. Spotkanie poprowadzi Wojciech Szatkowski z Muzeum Tatrzańskiego.
W 2015 r. Muzeum Tatrzańskie i Gminny Ośrodek Kultury i Ekologii w Cisnej podjęły się współpracy w ramach projektu „Tatry Bieszczadom. Bieszczady Tatrom”. W jego ramach odbyła się już wystawa o Joannie Hasior w Galerii Władysława Hasiora w Zakopanem, pokaz multimedialny o ski-turingu w Tatrach i Bieszczadach w Cisnej i prezentacja oferty Muzeum Tatrzańskiego podczas lipcowych Dni Cisnej. W ramach spotkania w „Kolibie” będziemy gościć przyjaciół z Cisnej: wystąpi chór „Łopienka”, prezentowane będą bieszczadzkie wydawnictwa i publikacje, prezentacje multimedialne i opowieści o tych górach. Dodatkową atrakcją wieczoru będą pokazy filmów o czterech porach roku w Bieszczadach, autorstwa braci Marcina i Krystiana Kłysewiczów. Nie zabraknie bieszczadzkiego poczęstunku.
Wieczór „Tatry i Bieszczady – dumka na dwa serca” dedykujemy Pamięci Olka Ostrowskiego
Plan spotkania.
15.00 - przed Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza w willi Koliba, ul. Kościeliska 18 prezentowane będą bieszczadzkie publikacje, książki i albumy, m.in. wydawnictwa Bosz i Libra. Będzie można zasięgnąć fachowej informacji turystycznej o Bieszczadach u pracownika Centrum Informacji Turystycznej z Cisnej, Ośrodka Turystyki Górskiej "Kija Chata" oraz zasięgnąć informacji o wycieczkach w Bieszczady u pracownika biura podróży, jak też zakupić rękodzieło bieszczadzkie na stoisku Galerii Fantasmagoria z Przysłupia.
17.00 – oficjalne otwarcie wieczoru górskiego „Tatry i Bieszczady – dumka na dwa serca”
przed willą Koliba
17.20 - występ Zespołu Ludowego „Łopienka” z Cisnej
Ok. 18.20 - pokaz filmu braci Marcina i Krystiana Kłysewiczów „Bieszczady jesienią – kolorowe szlaki”. W dalszej części spotkania planujemy pokazy multimedialne i opowieści o tych górach. Dodatkową atrakcją wieczoru będą kolejne filmy o porach roku w Bieszczadach, autorstwa braci Marcina i Krystiana Kłysewiczów, ilustracje filmowe Andrzeja Fursa – filmowa suita o Bieszczadach i prezentacja skansenu w Sanoku.
Nie zabraknie bieszczadzkiego poczęstunku.
19.30 - Wojtek Szatkowski z Muzeum Tatrzańskiego przedstawi prezentację multimedialną „Sieknięty Bieszczadami” oraz sylwetkę zmarłego tragicznie niedawno himalaisty, ski-alpinisty, zdobywcy Cho-Oyu na nartach Olka Ostrowskiego z Wetliny. Pokazany zostanie film „Dzięki wszystkim, jesteście wielcy!” – dokument o jego zjeździe na nartach z Cho Oyu (8201 m) w 2014 roku.
Serdecznie zapraszamy.
Wstęp wolny.
Tatry i Bieszczady – dwa jakże różne pasma górskie. Jedne – skaliste i wyniosłe. Drugie – pokryte dziewiczymi jeszcze lasami. Połoniny, bory, cerkwie i kapliczki. Kiedyś w sieci znalazłem takie zdanie nieznanego autora: - Z Bieszczadami to jest tak: dokąd tam nie byłeś, jakoś żyjesz i wydaje ci się, że nic ci nie brak. Ale kiedy już tam raz pojedziesz, zawsze będzie ci ich brak. I im częściej tam wracasz, tym bardziej cię do nich ciągnie… Całkowicie się z nim zgadzam. Tu niezwykła historia miesza się z dniem dzisiejszym. Dominuje dzika przyroda. Drewniane cerkwie i niewielkie wioski stanowią całkowitą harmonię z lesistymi górami. Znajdziesz w tych górach fajnych ludzi i piękne widoki. To wyjątkowe miejsce na wyjątkowy górski urlop. Na miarę marzeń. Chcemy magię tych gór pokazać podczas naszego spotkania…
Serdecznie zapraszamy.
Wstęp wolny.
a ponadto zapraszamy na ostatnie wydarzenia tegorocznych wakacji:
26 sierpnia (środa), godz. 16:00: „NIEWAŻNE CO, ALE JAK, CZYLI INSPIROWANE SZTUKĄ WITKIEWICZÓW ZABAWY Z FORMĄ I TEMATEM”, Galeria Sztuki im. W. i J. Kulczyckich, filia Muzeum Tatrzańskiego, Zakopane, Droga na Koziniec 8, wstęp w cenie biletu do Galerii.
29 sierpnia (sobota), godz. 10:00-14:00: WAKACYJNA RODZINNA GRA MIEJSKA: „ZABAWA W STYLU ZAKOPIAŃSKIM”, start: Muzeum Stylu Zakopiańskiego – Inspiracje (filia Muzeum Tatrzańskiego), Zakopane, Droga do Rojów 6 (zapisy: warsztaty@muzeumtatrzanskie.pl, nr tel: 663 940 850).
29 sierpnia (sobota), godz. 18.00: „O KLIMKU BACHLEDZIE, PRZEWODNIKU PIERWSZEJ KLASY”, prowadzenie: Maciej Krupa. Spotkanie z okazji 140-lecia przewodnictwa tatrzańskiego. Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza, filia Muzeum Tatrzańskiego. Organizatorzy: Stowarzyszenie Przewodników Tatrzańskich, Muzeum Tatrzańskie.
30 sierpnia (niedziela), godz. 18:00: KONCERT PLENEROWY KAPELI HANKI WÓJCIAK W RAMACH FESTIWALU „MUZYKA ZAKLĘTA W DREWNIE”, Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba, filia Muzeum Tatrzańskiego, Zakopane ul. Kościeliska 18, wstęp wolny.
Serdecznie zapraszamy!
Szczegółowe informacje na www.muzeumtatrzanskie.pl