Spotkanie odbędzie się 29 października, o godz. 17 w Sali Konferencyjnej Biblioteki Jagiellońskiej (ul. Oleandry 3, Kraków).
Książka ta jest pierwszą w języku polskim monografią medycyny i antropologii górskiej. Stanowi podsumowanie wieloletnich doświadczeń i badań autora nad funkcjonowaniem organizmu ludzkiego w ekstremalnych warunkach. Autor, specjalista medycyny górskiej i lekarz wypraw wysokogórskich, próbuje w niej również znaleźć odpowiedź na pytanie o psychologiczne uwarunkowania odwiecznej potrzeby zdobywania najwyższych górskich szczytów.
Czytelnik zostaje wchłonięty przez opowieść o heroicznych zmaganiach człowieka podczas zdobywania najwyższych gór świata, często za cenę cierpienia, a nawet życia. Znajdziemy tu opis najwyższych pasm górskich z uwzględnieniem historii regionu i antropologii mieszkańców, chorób związanych z dużymi wysokościami, dokumentację zachowań ludzkich w ekstremalnych warunkach i praktyczne wskazówki. Medyczna perspektywa autora, lekarza trudnych górskich ekspedycji, daje czytelnikowi niepowtarzalną szansę poznania fizjologicznych aspektów zmian, jakich doświadcza w górach ludzki organizm, co przekłada się zarówno na kondycję fizyczną, jak i na szczególne uwrażliwienie na magię gór i mistyczne doznania.
O Autorze:
Prof. dr hab. med. dr h.c. Zdzisław Jan Ryn (1938), lekarz psychiatra, profesor Collegium Medicum UJ i AWF w Krakowie. Przewodnik i ratownik górski, założyciel i pierwszy prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny i Ratownictwa Górskiego. Lekarz wypraw w Kaukaz, Hindukusz, Andy i na Wyspę Wielkanocną. Laureat Nagrody Augusto Castelló-Roca w dziedzinie medycyny górskiej (Hiszpania, 2007). Autor książek i przeszło 200 publikacji o medycynie i antropologii ludzi gór. Ambasador RP w Chile, Boliwii i Argentynie. Członek The Explorers Club.