facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2017-09-13
 

Plecaki 50 Plus

Pięćdziesiąt plus... Nie jest wprawdzie tak imponujące jak 500+, jednak dla każdego człowieka gór siła oddziaływania tych dwóch słów jest bardziej znacząca. Stanowi zapowiedź prawdziwej przygody – wielodniowych wędrówek, biwaków pod gwiazdami, niespiesznego rytmu dni odmierzanych kilometrami pokonanymi na własnych nogach.

 

 

Pięćdziesiąt plus... Plecaki o tej pojemności wyznaczają granicę między weekendową wycieczką a „prawdziwym” trekkingiem.

 

U większości z nas sięganie po tych rozmiarów plecak wywołuje przyjemne skojarzenia. Uświadamiamy sobie, jak dużo jeszcze można w górach odkryć, jak wiele czeka nas kilometrów ścieżek lub ścian. Może to górnolotne stwierdzenie, ale w powietrzu czuć wtedy zapach wolności z nutką przygody. Czasami jednak na tym podkoloryzowanym obrazku pojawiają się chmury – wspomnienia otartych pleców, niemiłosiernie odciśniętych ramion lub bolącego kręgosłupa. Trudno też zapomnieć o przemoczonej zawartości plecaka, naderwanych paskach i rozdartej tkaninie. Tak bywa zwłaszcza wtedy, gdy używamy produktów „plecakopodobnych”. Bo pojemność 50+ wyznacza też granicę, od której należy uważnie oceniać rozwiązania dopasowujące do naszej sylwetki system nośny i stabilizujący ładunek. O ile w mniejszych plecakach funkcje te mogą być uproszczone, to w przypadku „szaf ” wszelkie niedopracowane patenty dadzą o sobie znać szybko i boleśnie. Na co trzeba zwrócić uwagę, aby podczas dłuższej wędrówki plecak nie stał się źródłem problemów?

 

 

KONSTRUKCJA

Najważniejszym elementem w konstrukcji dużych plecaków jest system nośny. W modelach o objętości 20, 30, a nawet 40 litrów, czyli przeznaczonych do dźwigania lekkiego lub umiarkowanie ciężkiego bagażu, jest on z reguły prosty i nie posiada regulacji wysokości zawieszenia szelek. Tymczasem w interesującym nas przedziale stanowi to niemal standardowe rozwiązanie, dzięki któremu bardzo precyzyjnie usytuujemy ładunek względem pleców, optymalnie dzieląc obciążenie pomiędzy ramionami a biodrami. Rzadziej spotykane są systemy, za pomocą których wyregulujemy wysokość pasa biodrowego – może okazać się to przydatne w naprawdę wielkichmodelach, gdzie rozwiązanie to wymusza ponadprzeciętna długość tylnego panelu.

 

Kolejną istotną cechą jest wentylacja pleców, zapewniana zarówno dzięki konstrukcji, jak i materiałowi, z którego wykonano system nośny. Ważny jest kształt pasów naramiennych, pasa biodrowego, kanały wentylacyjne od strony pleców, przestrzenna struktura z siateczki (3D mesh) i perforowane, spienione tworzywa. Zapocenia całkowicie uniknąć się nie da, ale jeżeli wymienione elementy są właściwie zaprojektowane, pozwolą zagwarantować tej części ciała odpowiednią termoregulację. To bardzo ważne, ponieważ przegrzanie, obok odwodnienia, jest jednym z istotniejszych z czynników negatywnie wpływających na wydolność organizmu. W dużych plecakach raczej nie spotyka się popularnej w mniejszych modelach, mocno naciągniętej na stelaż siatki, dystansującej plecak od pleców – rozwiązanie to sprawia też, że zmniejsza się pojemność komory głównej.

 

Rodzaj zapięcia komory głównej – w plecakach z grupy 50+ dominuje klasyczne rozwiązanie, czyli zaciągany linką i zakrywany klapą otwór, najczęściej z kominem. Bardzo często uzupełnia go rozpięcie na zamek błyskawiczny, pozwalające na szybki i wygodny dostęp do zawartości znajdującej się w środkowej i dolnej części plecaka – jak się domyślamy, zamek ten musi być ponadprzeciętnie solidny. Spotyka się też zamknięcia rolowane, najczęściej stosowane w modelach przeznaczonych na trudne warunki atmosferyczne lub do sportów wodnych.

 

Kieszenie, zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne, są praktycznym dodatkiem, pozwalającym zapanować nad bałaganem, jaki powstałby, gdyby rzeczy różnej wielkości zniknęły w czeluściach komory głównej. Odpowiednio rozmieszczone kieszenie umożliwiają też trzymanie w zasięgu ręki istotnych drobiazgów, jak telefon, portfel lub bidon. W górskich plecakach bardzo rzadko spotyka się duże, znajdujące się po bokach kieszenie zewnętrzne. Wynika to w pewnej mierze ze wspinaczkowych tradycji – szerokie plecaki klinują się w kominach – do której trudno się jednak odwoływać w przypadku produktów trekkingowych. W tej sytuacji istotniejszy jest fakt, że odstające kieszenie ograniczają możliwość przypięcia dodatkowego ekwipunku. Rozwiązaniem uwzględniającym te wymagania są kieszenie „mieszkowe” – płaskie, gdy są puste, zwiększają objętość dopiero po wypakowaniu.

 

W plecakach o dużej objętości przydają się przegrody na brudny ekwipunek lub zewnętrzne kieszenie z siateczki, w których schowamy, a nawet przesuszymy mokre ubrania. Praktycznym rozwiązaniem jest klapa z możliwością regulacji, pozwalająca wysoko wypakować komin, którą po odpięciu zamienia się w mały plecaczek.

 

W zależności od potrzeb, niezbędne mogą się okazać wszelkiego rodzaju patenty do troczenia – pętle, paski lub linki – umożliwiające przymocowanie na zewnątrz plecaka maty, kijów teleskopowych, czekana, liny, raków lub kasku. Niektóre z tych rozwiązań służą również do kompresji i stabilizacji zawartości plecaka.

 

TRWAŁOŚĆ
W dużym plecaku nosimy najczęściej ciężkie ładunki, co oznacza, że powinien być wykonany solidnie, z trwałych materiałów. Nasuwa to skojarzenia z grubymi tkaninami, które „muszą swoje ważyć”. Rozwój technologiczny sprawił jednak, że stosunkowo cienkie i lekkie tkaniny są niezwykle odporne na przetarcia i rozdarcia. To dla nas dobra wiadomość, bo do kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu kilogramów bagażu nie warto dokładać jeszcze ciężaru „pancernego” plecaka. Oceniając kwestię trwałości plecaków, nie zapomnijmy zwrócić uwagi na jakość zamków błyskawicznych, klamer i szwów.

 

Wydaje się, że nieprzemakalność nie powinna stanowić problemu współczesnych plecaków – nowoczesne, poliamidowe lub poliestrowe tkaniny powlekane są trwałą warstwą poliuretanu, więc z ich strony nie musimy spodziewać się przykrej niespodzianki. Podczas dużej ulewy „słabymi”punktami mogą jednak okazać się zamki błyskawiczne i szwy – najczęściej zabezpieczone są taśmą tekstylną, ale niezwykle rzadko podklejone w sposób zapewniający pełną szczelność. Dlatego w takich sytuacjach warto na plecak zakładać pokrowiec.

 

BOREAL RAMBLA 50

Sztywna konstrukcja z zapięciem biegnącym po obwodzie od strony pleców oraz charakterystyczne uchwyty z wierzchu sprawiają, że Rambla jest typowym plecakiem wspinaczkowym, funkcjonalnością przypominającym torbę podróżną. To wygodne rozwiązanie sprawdza się w skałkach i na treningach, nie jest jednak optymalne podczas wędrówek w górach. Ale nie w takim celu Ramblę zaprojektowano – jej naturalnym środowiskiem są skałki. Objętość może wydawać się nieco przesadzona, jak na jednodniowy wyjazd, jednak po spakowaniu liny, sprzętu oraz cieplejszych ciuchów okazuje się, że miejsca zostało akurat na zapasowy zestaw kości. Rozmiary Rambli pozwalają również wybrać się na kilkudniowy trip samolotem, choć długość 70 cm przekracza wymiar bagażu podręcznego. Szerokie i miękkie szelki oraz panel pleców wykonane są z oddychającej pianki obszytej siateczką, co w połączeniu z kanałem wentylacyjnym zapewnia komfort noszenia. Doczepiany pas biodrowy ma dwie odpinane kieszonki. Wewnątrz plecaka znajdziemy płachtę na linę oraz składaną matę do siedzenia.

Kieszenie i przegrody: 7 • Materiał: poliester 600D • Pojemność: 50 l • Waga: 1850 g • Cena: 425 zł

 

 

 

 

DEUTER AIRCONTACT PRO 60+15

Imponująca objętość, pozwalająca spakować ekwipunek na długą wędrówkę, stawia też wysokie wymagania – konstrukcja systemu nośnego musi być doskonale zaprojektowana. Dlatego zmodyfikowana seria plecaków Aircontact PRO, poza unowocześnionym wzornictwem, oferuje udoskonalony system nośny Deuter Aircontact, który precyzyjne dopasowanie do sylwetki użytkownika zapewnia dzięki elastycznemu, ruchomemu i bezstopniowo regulowanemu zaczepowi szelek. Również odpowiednia budowa pasa biodrowego – system VariFit-Slide – pozwala na szeroki zakres ruchów ciała bez zaburzania poczucia równowagi, jednocześnie skuteczne przenosząc do 70% ciężaru ładunku bezpośrednio na biodra – właściwość tę uzyskano również za sprawą odpowiednio wyprofilowanego stelaża. Dodatkową przestrzeń ładunkową, w sumie zwiększającą objętość o niemal 50%, otrzymamy dzięki wysokiemu kominowi oraz bocznym kieszeniom mieszkowym. Godna uwagi jest elastyczna kieszeń przednia, przegroda na mokre ubrania, a także oferowany w komplecie mały plecaczek i pokrowiec przeciwdeszczowy.

Kieszenie i przegrody: 10 • Materiał: 330D Micro Rip Pro 6.6 • Pojemność: 60 (+15, +10) l • Waga: 3180 g • Cena: 1219 zł

 

 


FJÄLLRÄVEN KAJKA 65 L

Minimalistyczne, oszczędne w formie i nawiązujące do tradycji wzornictwo doskonale odzwierciedla filozofię skandynawskiego producenta. Nie dajmy się zwieść wrażeniu, że brak efektownych wykończeń w jakikolwiek sposób obniża wartość tego plecaka – Kajka to zaawansowany model trekkingowy. Jego liczne zalety docenią turyści doświadczeni i... ekologicznie świadomi, ponieważ charakterystyczną i bardzo oryginalną cechą konstrukcji jest drewniany stelaż (!), którego produkcja w znacznie mniejszy sposób oddziałuje na środowisko naturalne niż standardowe stelaże z aluminium. Łatwy w obsłudze system nośny umożliwia szybkie dopasowanie plecaka do każdego typu sylwetki użytkownika. Dostęp do głównej komory ułatwia kilka wejść, w tym rozpięcie na niemal całej jej długości. W dolnej części znajdziemy praktyczną przegrodę na brudne bądź mokre rzeczy, a regulowaną na wysokość klapę – ze względu na wysoki komin można po odpięciu nosić oddzielnie jako podręczną torbę podróżną. Kajka dostępna jest w kilku rozmiarach, o objętości od 20 do 100 litrów.

Kieszenie i przegrody: 6 • Materiał: 600D 100% poliester, vinylon F 100% vinylal • Pojemność: 65 l • Waga: 3200 g • Cena: 1499 zł

1 | 2 |
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-08-30
SPRZĘT
 

Historia napisana na nowo – KS86 od KEEN

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-08-19
SPRZĘT
 

Jak dbać o wełnę merynosów? - Nikwax Wool Wash

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-07-23
SPRZĘT
 

Dwa kółka pod prądem

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com