facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2018-11-19
 

Mammut - naturalne puchówki

Od dawien dawna cieszy się niesłabnącą popularnością wśród miłośników branży outdoorowej. Jego właściwości izolujące, lekkość i możliwości kompresyjne sprawiają, że mimo rosnącej na rynku konkurencji pozostaje podstawowym wyborem wielu globtroterów. Uznawany za jedną z najlepszych ocieplin pozwalających korzystać z aktywności nawet przy niskich temperaturach. Mowa o puchu naturalnym. Skąd jest pozyskiwany? Jakie są jego cechy? Na jakie parametry należy zwrócić uwagę przy dokonywaniu wyboru najlepszego produktu spełniającego nasze oczekiwania? Odpowiemy dzisiaj na te i inne pytania, które pozwolą rozwiać wyżej wymienione wątpliwości oraz lepiej poznać puchowe kurtki i ‘’swetry’’ dostępne w ofercie Mammuta.

 

Przez lata historia obserwowała zmagania człowieka z potrzebą utrzymania komfortu termicznego. Od momentu pojawienia się zwierząt gospodarskich, ludzie wykorzystywali ich skóry, puch i pierze do ogrzania się. Z biegiem czasu mogliśmy śledzić zmagania himalaistów i alpinistów, którzy opierali się na ociepleniach wypełnionych puchem naturalnym. Pierwsi zdobywcy korzystali głównie z takich kombinezonów, kurtek i śpiworów, które sprostały wymagającym warunkom gór wysokich. Sukces ten sprawił, że puch szturmem zdobył rynek outdoorowy i zadomowił się w nim na stałe.

 

Puch naturalny należy do bardzo dobrych izolatorów, dzięki czemu doskonale podtrzymuje temperaturę nie posiadając przy tym samodzielnych właściwości grzewczych. Nie potrzebuje także czasu na ''nagrzanie'', zapewniając od razu przyjemny komfort. Jego niewątpliwą zaletą są właściwości rozprężające, umożliwiające magazynowanie powietrza, a co za tym idzie zatrzymanie ciepła. Dodatkowo doskonale radzi sobie z termoregulacją oraz odprowadzaniem wilgoci.

 

Właściwości kompresyjne, szczególnie odmiany gęsiej, pozwalają na wielokrotne zmniejszenie objętości po spakowaniu, a kurtka upchana do własnej kieszeni lub woreczka wielkości pięści jest łatwiejsza w transporcie. Taki sposób pakowania zapobiega również równomiernemu odkształcaniu się puchu, co wpływa pozytywnie na jego trwałość. W porównaniu do syntetycznych odpowiedników, naturalna ocieplina będzie charakteryzować się mniejszą wagą. Profesjonalnie przygotowany i oczyszczony puch nie uczula, także nie powinny się go bać osoby ze skłonnością do alergii.

 

 

Producenci określają zazwyczaj dwa podstawowe parametry opisujące jakość puchu wykorzystanego do wypełnienia danego produktu.

 

Pierwszym z nich jest sprężystość, określająca zdolność do izolacji, wyrażana najczęściej w cuinach. Im wyższa wartość tego współczynnika, tym lepsze właściwości będzie posiadało dane wypełnienie, a co za tym idzie, lepsze magazynowanie ciepła oraz wyższy komfort termiczny. W branży outdoorowej najczęściej spotykane są kurtki z wypełnieniem o sprężystości od 550 do nawet 850 czy 900 cuinów. Przy wyższych parametrach istnieje możliwość umieszczenia w kurtce mniejszej ilości wypełnienia, co doprowadza do ograniczenia wagi i objętości bez straty na cieple. Przykładowo kurtka z mniejszą ilością wypełnienia o sprężystości 850 cuin będzie równie ciepła co grubsza ocieplina z wypełnieniem o niższym parametrze - 750 cuin. Dlatego też nie powinny dziwić leciutkie sweterki puchowe z małą ilością wypełnienia. To naprawdę ''grzeje''!

 

Drugą ważną informacją, którą powinno się sprawdzić przed zakupem, jest stosunek puchu do pierza uzyskany w danym produkcie. Niemal nierealne jest 100% oddzielenie drobinek puchu od pierza, a to na jego jak najwyższej zawartości powinno nam zależeć. Ponieważ to właśnie puch, a nie pierze odpowiada w dużej mierze za izolację. Im wyższy stosunek puchu do pierza tym wyższa jakość oferowanego produktu, za czym idzie oczywiście podwyższona cena. Najbardziej popularne są kurtki o stosunku 90/10 oraz 80/20. Kupując taki produkt mamy pewność, że wypełnienie zostało oczyszczone do poziomu zapewniającego wysoki komfort termiczny.

 

Naszą uwagę powinien zwrócić również materiał jakim pokryte zostało wypełnienie czyli warstwa zewnętrzna naszej kurtki. Najważniejszy jest drobny splot włókna, który będzie zapobiegał wychodzeniu wypełnienia, oraz migracji puchu wewnątrz. Dodatkowym atutem jest wiatroszczelność powłoki zewnętrznej oraz impregnacja zewnętrzna materiału, co umożliwia przez dłuższy czas ochronę puchu przed dostępem wilgoci. W przypadku Mammuta są to materiały zewnętrzne marki Pertex, które posiadają te cechy i od wielu lat doskonale sprawdzają się w tej roli. Pertex Quantum czy też Pertex Quantum Pro uznawany za najlżejszy, impregnowany materiał korzystający z technologii Diamond Fuse, wzmacniającej strukturę zewnętrzną bez zwiększania wagi. Doskonale chroni przed warunkami atmosferycznymi zachowując w pełni regulację wilgoci.

 

Ze względu na pochodzenie odzwierzęce puchu warto się również zainteresować jego pochodzeniem. Wszystkie produkty Mammuta z naturalnym wypełnieniem posiadają certyfikat RDS (Responsible Down Standard) oznaczający, że puch jest pozyskiwany z hodowli stosujących zrównoważone metody chowu oraz uczciwe warunki pracy dla swoich pracowników. Każdy producent jest szczegółowo sprawdzany, więc wybierając oznaczony produkt można mieć pewność, że zwierzęta były dobrze traktowane, a pracownicy należycie wynagrodzeni. RDS jest niezależnym, globalnym standardem, który powstał z inicjatywy poprawy warunków hodowlanych ptaków oraz zwiększenia przejrzystości procesów produkcyjnych. W celu zdobycia certyfikatu, wszyscy członkowie łańcucha dostaw zaczynając od rolników, po przedsiębiorców  i marki muszą spełnić określone wymogi. Aby surowiec mógł się zakwalifikować do programu zabronione jest usuwanie puchu i pierza z żywych ptaków oraz ich przymusowe karmienie. Kolejne etapy produkcji są kontrolowane przez zewnętrznych audytorów. RDS'em mogą być oznaczone jedynie produkty, których 100% wypełnienia jest certyfikowane. Po raz pierwszy w tym sezonie powstał również wart uwagi model wypełniony mieszanką puchu pochodzącą z recyklingu.

 

Puch wykorzystywany do produkcji ocieplin pochodzi głównie od dwóch typów ptaków hodowlanych: gęsi i kaczek. Zwracając uwagę na rodzaj wypełnienia znajdującego się w konkretnych produktach można zauważyć różnice w cenie oraz parametrach. Wynika to z faktu, iż puch gęsi jest jakościowo lepszy, przez co też i droższy. Charakteryzuje się wyższą sprężystością, mniejszą wagą i lepszą izolacją niż jego kaczy odpowiednik. Jest drobniejszy oraz ulega większej kompresji. Jedynym współczynnikiem jakim ''wygrywa'' puch kaczy jest jego cena. Należy jednak pamiętać, że mimo nieco niższych parametrów jest to cały czas wysokiej jakości ocieplina, która idealnie się sprawdza.

 

Ze względu na dużą różnorodność aktywności oraz ich natężenie i wysiłek, producenci wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów, dedykując im zróżnicowane rozwiązania i propozycje. To do użytkownika należy ostateczna decyzja o wyborze danego produktu, każdy najlepiej wie czego oczekuje i co spełnia jego wymagania. A mając już podstawową wiedzę po przeczytaniu tego artykułu nie powinno stanowić to problemu.

 

 

Na tegoroczną jesień i zimę Mammut wprowadził kilka zupełnie nowych modeli oraz odświeżył doskonale znane klasyki:

 

Najbardziej popularne i najchętniej wybierane są modele z rodziny Broad Peak, które w obecnym sezonie przeszły dużą metamorfozę. Poza klasyczną wersją w kolekcji damskiej i męskiej, w tym roku można wybrać również model Broad Peak Pro - damski oraz męski. Będzie jeszcze lżej, bardziej kompresyjnie i jak zawsze z najlepszym stosunkiem wagi kurtki do ciepła. Wypełnienie z puchu gęsiego wysokiej jakości zapewnia doskonałą izolację i komfort termiczny. 800 cuinów w wersji podstawowej oraz 850 w modelu Pro oraz stosunek puchu do pierza 90/10 mówią same za siebie. Nowością w wersji Broad Peak Pro jest zastosowana technologia Pocket Weave, której głównym zadaniem jest ochrona przed przemieszczaniem się puchu. Komory nie posiadają szwów, co umożliwia lepsze podtrzymanie ciepła oraz zwiększa oddychalność. Pozwoliła także na ograniczenie wagi. Dodatkowo wykorzystana warstwa zewnętrzna z materiału Pertex Quantum doskonale ochroni przed warunkami atmosferycznymi.  Zarówno na górskich szlakach jak i w mieście. Może być główną kurtką lub dociepleniem pod membranę.

 

 

Poza typowymi kurtkami, Mammut ma w swojej ofercie także drugie warstwy wypełnione puchem. Świetnie współpracują z membranami, a przy cieplejszej pogodzie mogą funkcjonować jako modele zewnętrzne. Mowa tu o klasyku w odchudzonej wersji czyli Broad Peak Light dla kobiet i mężczyzn oraz najnowszej propozycji Alvier Flex, także dostępnej w wersji damskiej oraz męskiej. Są to kurtki bardziej dopasowane, o przylegających rękawach, nie posiadające kaptura. Wypełnione puchem gęsim o sprężystości 850 cuin i stosunku puchu do pierza 90/10 w przypadku wersji Broad Peak Light oraz 750 cuin w modelu Alvier.  Dodatkowo Alvier posiada wstawki z elastycznego materiału poprawiające swobodę ruchu oraz oddychalność.

 

Dla bardziej wymagających konsumentów Mammut przygotował swoje propozycje w kategorii kurtek ekspedycyjnych oraz alpinistycznych.

 

W kolekcji Eiger Extreme są to modele Eigerjoch Pro damski i męski odpowiednik oraz Eigerjoch Advanced dla kobiet i mężczyzn. Jedyne serie wyprodukowane w oparciu o impregnowany puch naturalny gęsi o sprężystości 850 cuin z dodatkiem najwyższej jakości ociepliny syntetycznej. Pokryte warstwą zewnętrzną Pertex z technologią Diamond Fuse zwiększającą odporność mechaniczną i ochronę przed warunkami atmosferycznymi. Dodatkowo anatomiczne kroje tworzone przy współpracy z najlepszymi wspinaczami z teamu Mammut gwarantują swobodę ruchu oraz komfort. Doskonale sprawdzą się w trakcie wszystkich aktywności alpinistycznych.

 

Serię Mountainering reprezentuje model Meron występujący jedynie w męskiej odsłonie. Jest to aż 110 g wypełnienia z puchu gęsiego o sprężystości 900 cuin. Stosunek puchu do pierza wynosi 90/10. Nie oprze się nawet najtrudniejszym warunkom atmosferycznym, a dzięki wysokiej kompresyjności po spakowaniu zajmie niewielką objętość.

 

Dla miłośników wędrówek poza wcześniej wymienionymi modelami Mammut ma także propozycje na wypełnieniu z puchu kaczego. Znany i lubiany od lat damski oraz męski Whitehorn to dwustronna propozycja o sprężystości 650 cuin i stosunku puchu do pierza 90/10. Pokryta również wiatroszczelnym materiałem Pertex Quantum zabezpieczonym powłoką DWR. Nie posiada kaptura. Istnieje możliwość noszenia na ‘’prawą’’ i ‘’lewą’’ stronę. Z tego względu model został wyposażony w dodatkowe wewnętrzne kieszenie.

 

Oraz nowość - model wypełniony puchem pochodzącym z recyklingu. Puch ten powstaje całkowicie w Europie, jest w 100% naturalny i ekologiczny. Pozyskiwany jest z wycofanych z użycia produktów puchowych, które poddawane są procesom sortowania i wyodrębniania materiałów do ponownego użycia. Przygotowany w ten sposób surowiec jest mieszany, sterylizowany i po przejściu kontroli jakości użyty jako wypełnienie nowych produktów. W kolekcji Mammuta wykorzystany w  kurtce Convey. Ma swojego przedstawiciela zarówno w kolekcji damskiej jak i męskiej. Mieszanka puchu kaczego i gęsiego o sprężystości 700 cuin i stosunku puchu do pierza 80/20 świetnie sprawdzi się w trakcie umiarkowanych aktywności w terenie. Pokryta została materiałem Pertex Quantum oraz wyposażona w system Mammut Easy Combine umożliwiający wykorzystanie jej także jako warstwy wewnętrznej wpiętej pod membranę.

 

Ze względu na rosnące zainteresowanie Mammut również w tym roku postawił na kilka propozycji w sektorze miejskich ocieplin. W swojej kolekcji Inspired by Eiger prezentuje następujące pozycje:

 

W dziale męskim jest to Alvra Light oraz wzorowana na tym modelu kamizelka Alvra Light Vest. Po stronie damskiej natomiast Alvra Light Parka i Alvra Light Vest, oraz kandydat na naprawdę srogie mrozy Fedoz Parka.

 

Alvra Light to lekka kurtka wypełniona puchem gęsim o sprężystości 850 cuin i stosunku puchu do pierza 90/10. Pokryta lekkim, miękkim i odpornym na czynniki atmosferyczne Pertex Quantum Pro. W modelu tym dla ulepszenia wentylacji wprowadzono dodatkowe wycięcie na plecach. Istnieje możliwość wpięcia pod kurtkę membranową oraz wypięcia kaptura. Dodatkowo pakuje się do woreczka umieszczonego w kieszeni. Odpowiednikiem damskim jest model Alvra Light Parka, charakteryzujący się takimi samymi parametrami. Producent wychodzi jednak także naprzeciw miejskim oczekiwaniom i prezentuje wygodny, przedłużany krój w postaci płaszcza.

 

Fedoz Parka to niewątpliwie najgrubsza kurtka w damskiej kolekcji ocieplin puchowych. Wypełniona aż 164 gramami puchu kaczego o sprężystości 650 cuin i stosunku puchu do pierza 90/10. Wszystko przykryte zostało wytrzymałym Pertex Quantum, który doskonale ochroni przed warunkami atmosferycznymi w mieście. Dla każdej kobiety, która ceni sobie wyjątkowe ciepło nawet w najniższych temperaturach.

 

 

Puch naturalny to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie wysoki komfort termiczny, niską wagę i objętość. Aktualna oferta dostępna w naszych salonach jest na tyle obszerna, że każdy znajdzie coś dla siebie. Mam nadzieję, że chociaż trochę udało mi się przybliżyć Państwu właściwości i zastosowanie puchu naturalnego. Po więcej szczegółów odsyłam do opisów poszczególnych produktów. W razie jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu oraz odwiedzin w salonach stacjonarnych.

 

 Wymienione w arykule modele kurtek znajdziecie w sklepach firmowych Mammut i na mmtsklep.pl.

 

Tekst: Katarzyna Majchrowska

Zdjęcia: Materiały producenta

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-08-30
SPRZĘT
 

Historia napisana na nowo – KS86 od KEEN

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-08-19
SPRZĘT
 

Jak dbać o wełnę merynosów? - Nikwax Wool Wash

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-07-23
SPRZĘT
 

Dwa kółka pod prądem

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com