W najbliższy weekend, 1-3 października, w Gdyni czeka nas największe podróżnicze wydarzenie 2021 roku w Polsce. 23. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów, podczas których wręczone zostaną Kolosy – najważniejsze polskie nagrody za dokonania eksploracyjne. Po dwuipółletniej przerwie spowodowanej pandemią znowu z udziałem publiczności. W programie mnóstwo atrakcji i… zaskoczeń.
Fot. materiały prasowe Kolosy 2021
Trzydzieści miesięcy. Aż tyle czasu minęło od ostatnich Kolosów, w których hala Gdynia Arena wypełniła się miłośnikami opowieści o wyprawach, przygodach, odkryciach i ludziach spotykanych pod wszystkimi szerokościami geograficznymi. Ubiegłoroczną edycję imprezy widzowie mogli śledzić wyłącznie w formie transmisji online i – nie ma co ukrywać – brakowało na niej trochę kolosowej atmosfery, rozmów, spotkań i bezpośredniego kontaktu. Najwyższy czas to nadrobić.
Gdzie: hala Gdynia Arena, ul. Kazimierza Górskiego 8.
Kiedy: od piątku 1 października do niedzieli 3 października 2021 roku.
Jak zawsze na Kolosach – wstęp wolny.
Fot. materiały prasowe Kolosy 2021
Szczegółowy program Kolosów i wszystkie niezbędne informacje: https://kolosy.pl/imprezy/najblisze-kolosy.
Choć poprzedni rok w dużej mierze z przymusu spędziliśmy w domach, a podróżowanie stało się dużo trudniejsze niż się do tego przyzwyczailiśmy w ostatnich dekadach, na Kolosach nie zabraknie ani ciekawych tematów, ani znakomitych gości.
Wysoko
O wspinaczce na najwyższe szczyty świata porozmawiamy z przedstawicielami kilku pokoleń polskich himalaistów. Złotą erę lat 70. i 80. XX wieku reprezentować będą nie tylko doskonale znani gdyńskiej publiczności członkowie Kapituły Kolosów, Krzysztof Wielicki i Leszek Cichy, ale w tym roku również Ryszard Gajewski, pierwszy zimowy zdobywca Manaslu i autor nowej drogi na południowej ścianie Mount Everestu (wspólnie z Jerzym Kukuczką), oraz Maciej Pawlikowski, który m.in. jako pierwszy stanął zimą na szczycie Czo Oju. Zakopiańscy wspinacze otrzymają w tym roku Super Kolosa za całokształt osiągnięć, a o ich wyjątkowym środowisku opowie także film Jerzego Porębskiego pt. Zakopiańczycy.
Annpurna 1981 - pierwszy w dolnym rzędzie od lewej Maciej Pawlikowski; fot. Ryszard Szafirski
Również filmowo – nowoczesną produkcją pt. #TO_BE w reżyserii Grzegorza Lipca, zrealizowaną w konwencji gry komputerowej – uczcimy jubileusz ćwierćwiecza zdobycia Korony Himalajów i Karakorum przez Krzysztofa Wielickiego.
Plakat promujący film "#TO_BE"; fot. materiały prasowe Kolosy 2021
Ponadto w góry zabiorą nas też nieco młodsi: Marcin Tomaszewski, dwukrotny zdobywca Kolosa, przypomni swoje największe osiągnięcia we wspinacze wielkościanowej (a ma ich naprawdę sporo!), a Łukasz Dudek i Filip Babicz zabiorą nas w Alpy i Dolomity, gdzie w zeszłym roku z powodzeniem zaprzeczali grawitacji.
Filip Babicz w trakcie treningu biegowego w masywie Mont Blanc; fot. materiały prasowe Kolosy 2021
Daleko
Ponieważ nie tylko górskim powietrzem mają w zwyczaju oddychać polscy globtroterzy, nie zabraknie w Gdyni także przedstawicieli innych gatunków sztuki podróżowania. Ubiegłoroczna laureatka Kolosa w kategorii Wyczyn roku, Agnieszka Dziadek, w 2020 roku również nie próżnowała i… przeszła Szwecję.
Agnieszka Dziadek; fot. materiały prasowe Kolosy 2021
Przemierzenie 3000 km autorskim szlakiem zajęło jej bez mała trzy miesiące. Nie powinno być zaskoczeniem, że „nosiło” także Piotra Strzeżysza. Laureat Kolosa 2014 opowie w Gdyni o swoich najnowszych odkryciach i olśnieniach i przypomni najciekawsze wydarzenia z ostatnich… 30 lat, które w sporej części spędził na rowerowym siodełku w najprzeróżniejszych miejscach na świecie.
Retrospektywę poświęconą swoim włóczęgom po świecie – i to na przestrzeni aż czterech dekad – specjalnie na najbliższe Kolosy przygotował ponadto Michał Kochańczyk, Wojtek Dąbrowski zabierze nas do Królestwa Tonga, a Kamila Kielar (Kolos 2018 w kategorii Podróże i najlepsza prezentacja poprzedniej edycji OSPŻiA) oraz Krzysztof Story (Nagroda Dziennikarzy na Kolosach 2017) w znakomitej reporterskiej relacji zatytułowanej Kropla w Morzu, przypomną swoją podróż do Kazachstanu i Uzbekistanu, którą zdążyli odbyć tuż przed pandemią.
Oprócz tego plejada nominowanych do Kolosów w poszczególnych kategoriach (Podróże, Alpinizm, Eksploracja jaskiń, Żeglarstwo, Wyczyn roku), którzy albo zdążyli zrealizować swoje wyprawy jeszcze przed pandemią, albo też znaleźli na nią sposób. Będzie o podróżach po Skandynawii, przez Andy, a nawet na sam kraniec Syberii.
I nieco bliżej
Co jeszcze? Prezentacje wypraw nominowanych do Nagrody im. Andrzeja Zawady oraz Nagrody Wiecznie Młodzi, która od tego roku nosi imię zmarłego w lutym 2021 roku Aleksandra Doby, ale także… praktyczne inspiracje, na przykład jak wybrać się w rejs życia, nie wypływając na dalekie wody. O tym, czy i jak można żeglować po Wiśle opowiedzą Anna Jastrzębska oraz dwukrotnie nagrodzony Kolosem Szymon Kuczyński.
Ponadto w 2021 roku oprócz statuetek za podróżnicze dokonania roku po raz drugi przyznamy w Gdyni nagrodę literacką. Otrzyma ją autorka lub autor najciekawszej debiutanckiej książki o tematyce podróżniczej wydanej w roku 2020. Patronem nagrody jest Maciej Kuczyński, zmarły dwa lata temu wieloletni członek Kapituły Kolosów, wybitny speleolog i znakomity pisarz, którego książki stały się inspiracją do własnych poszukiwań dla kilku pokoleń czytelników.
Finał Kolosów, podobnie jak przed dwoma laty, będzie miał dwie odsłony. W sobotę o godz. 17:00 wręczone zostaną Nagroda im. Andrzeja Zawady, Nagrody Wiecznie Młodzi im. Aleksandra Doby, Kolosów w kategoriach Alpinizm, Eksploracja jaskiń i Żeglarstwo oraz Super Kolos, natomiast w niedzielę o 16:00 Nagroda Dziennikarzy, Nagroda im. Macieja Kuczyńskiego, Kolosy w kategoriach Podróże i Wyczyn, Nagroda Specjalna Kolosów oraz Nagroda Publiczności.
*****
23. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów – Kolosy (za rok) 2020 odbędą się w dniach 1-3 października w hali Gdynia Arena. Oprócz prezentacji wypraw w programie imprezy są również seminaria, warsztaty, spotkania z autorami książek i wydawcami, a także salon sprzętu outdoorowego. Z sobotnich prezentacji na dużej sali w hali Gdynia Arena zostanie przeprowadzona transmisja online.
Organizatorami 23. Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów są: Miasto GDYNIA i Agencja MART, sponsorem strategicznym jest Miasto Gdynia, a sponsorem głównym Porsche.
Informacja prasowa