Kwiecień plecień, bo przeplata… W zasadzie to staropolskie przysłowie można by rozciągnąć na cały okres wiosenny w naszym kraju. Nigdy nie możemy być pewni, w jakich warunkach nasza górska przygoda się zakończy. Niestety często bywa tak, że wycieczka rozpoczęta w pięknych promieniach słońca kończy się w strugach deszczu. Dlatego też wybierając się na górską wyprawę, pamiętać musimy o zabraniu pełnego ekwipunku zapewniającego komfort w każdej sytuacji.
Kurtka powinna zawsze wędrować z nami
Dla lekkiej kurtki przeciwdeszczowej w zasadzie zawsze powinno znaleźć się miejsce w naszym plecaku. Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie? Przede wszystkim na to, czy faktycznie jest wodoodporna. Oprócz tego kluczowymi cechami są oddychalność i wygoda. Najlepiej po prostu przymierzyć kurtkę i sprawdzić, czy dobrze na nas leży. Warto troszkę w niej pochodzić, zrobić kilka ćwiczeń lub nawet założyć plecak. Przydadzą się też rozpinane wywietrzniki pod pachami, doceniane potem podczas wytężających podejść. Dobrze jest również znaleźć kurtkę z regulowanym, dobrze dopasowanym kapturem. W kolekcji Regatta doskonałym wyborem będzie mocno techniczny model Regatta Oklahoma II, wykonany z elastycznego, podążającego za ruchem materiału i wyposażony w membranę ISOTEX 15000.
Softshell – ochrona przed wiatrem
Warstwa środkowa jest prawe równie ważna jak warstwa zewnętrzna. Ze względu na swoje cechy ten element ubioru zdominowały materiały softshellowe. Wygodne, trwałe, oddychające i jednocześnie chroniące przed wiatrem, chłodem, a nawet drobnym deszczem. Dzięki technicznym właściwościom popularne softshelle mogą swobodnie służyć również jako kurtki zewnętrzne, o ile oczywiście tylko nie napotkamy nagłego i mocnego załamania pogody. Ciekawą opcją jest Regatta Static II, wyposażony między innymi w kaptur, dodatkową powłokę odpychającą wodę oraz elastyczne wykończenia, które zapobiegają wnikaniu chłodnego powietrza.
Spodnie – wygoda podczas wędrówki
Oczywiście zawsze można maszerować w zwykłych dżinsach. Jednak technologia poszła już tak mocno do przodu, że każdy kto spróbował wycieczki w technicznych spodniach zaprojektowanych specjalnie w góry, nigdy nie wróci do zwykłych spodni. Przy zakupie warto szukać spodni wykonanych z elastycznych materiałów (gwarantuje to pełną wygodę), a także oddychających i wyposażonych w dodatkową impregnację. Na wycieczce przydadzą się również liczne kieszenie na mapę i inne niezbędne drobiazgi. Xert Stretch Z/O marki Regatta posiadają wszystkie te cechy, a dodatkowo można błyskawicznie zamienić je na krótkie spodenki, odpinając nogawki.
Buty – niskie czy wysokie?
Od lat trwa dyskusja czy latem w góry lepiej wybrać buty z wysoką czy z niską cholewką. Ile osób tyle opinii. Niskie półbuty są zazwyczaj lżejsze i wygodniejsze, natomiast wysokie cieplejsze i lepiej chroniące stopę. Przy zakupie butów warto zwrócić uwagę na materiały, z których są wykonane. Obecnie odchodzi się od naturalnej skóry, zastępując ją równie wytrzymałymi, a przy tym doskonale oddychającymi i wodoodpornymi materiałami. Jeśli planujemy przedzieranie się przez błota i bezdroża, warto wybrać buty z głębszym bieżnikiem. Na twardą i skalistą nawierzchnię podeszwa z kolei musi cechować się dużą odpornością na ścieranie i jednocześnie dużą przyczepnością. Interesująca opcją w ofercie Regatty jest super techniczny model Samaris Low wyposażony w trwałą podeszwę z gumy węglowej, stabilizujące systemy oraz oddychającą i wodoodporną membranę Isotex.
Dobre, przetestowane wyposażenie pozwala dobrze bawić się w górach niezależnie od pogody. A niestety tegoroczna wiosna nas pod tym względem nie rozpieszcza.
Więcej topowego sprzętu na www.regatta.pl.