Festiwal „GÓRNOLOTNI" w ramach cyklu podróżniczego "za horyzont domu" od siedmiu lat przyciąga tłumy miłośników gór i wspinaczki, tych, dla których sport, pasja, podróże są sensem życia. I w tym roku nie zabraknie wybitnych osobowości, ludzi, którzy przemierzając świat podejmują kolejne wyzwania, słowem: wciąż przekraczają granice, te rozumiane dosłownie, jak i horyzonty poznania.
Często zmagają się z żywiołami, ale i własnymi słabościami, wędrując samotnie lub zdobywając szczyty związani tą samą liną. Jedno i drugie wymaga wielkiej odwagi, często jest okupione dużym ryzykiem i ogromnym wysiłkiem. Świadectwem niezapomnianych przeżyć są właśnie historie, które fascynują słuchaczy i przenoszą ich w odległe, niezwykłe miejsca. Wszystko to w postaci prelekcji i spotkań z „Górnolotnymi" czeka na uczestników tegorocznego festiwalu. Dodatkowo amatorzy turystyki górskiej i sportów ekstremalnych będą mogli zapoznać się z ciekawymi publikacjami książkowymi, wystawami i filmami.
22 stycznia - piątek
Łukasz Supergan
Góry ognia. Pieszo przez Iran /g.19:00
Jesienią 2014 r. w trakcie 76 dni wędrówki, przeszedł samotnie całą długość gór Zagrosu, pustynnego łańcucha ciągnącego się przez zachodni Iran. Wyruszając z miasta Tabriz, na północno-zachodnim krańcu tego kraju, po przejściu około 2300-2500 km przez wysokie góry i pustynie, dotarł do wybrzeży Oceanu Indyjskiego. Wyprawa ta była prawdopodobnie pierwszym w historii przejściem tych gór w całości. Wzbudziła nie tylko zachwyt różnorodnym krajobrazem, ale pozwoliła również głębiej poznać bogatą perską kulturę, przyjrzeć się mieszkańcom kraju, w którym żyją obok siebie wyznawcy kilku religii i wbrew utartym stereotypom bardzo często okazują przybyszom niebywałą gościnność.
Łukasz Supergan - z wykształcenia - magister ochrony środowiska. Po kilku latach pracy w zawodzie zostawił wszystko, by wyruszyć na włóczęgę, która z małymi przerwami trwa do dziś. Jednak przygoda z górami zaczęła się już 25 lat temu. Od tamtego czasu przemierza zazwyczaj samotnie pasma Europy i świata. W trakcie wyprawy Łukiem Karpat przeszedł 2200 km przez terytoria Rumunii, Ukrainy, Polski, Czech i Słowacji. Wielokrotnie wspinał się w Tatrach Polskich i Słowackich. Latem 2009 r. w ciągu 28 dni zdobył 13 alpejskich czterotysięczników, m. in. trawersując masyw Mont Blanc. Podczas dwuletniej włóczęgi, zapoczątkowanej w 2010 r., razem ze swoją towarzyszką odwiedził 24 kraje Europy i Azji, podróżując przez Bliski Wschód, Irak, Iran, Pakistan, Indie, Nepal, Azję Południowo-Wschodnią, Chiny oraz Syberię. Kolejnych 6 miesięcy spędził samotnie w Azji Centralnej, skupiając się na trekingach w górach Tien-szan i Pamirze. Od 2013 r. pochłaniają go długodystansowe wędrówki po Europie. Przeszedł 4000 km przez Stary Kontynent, z Warszawy do hiszpańskiego Santiago de Compostela. Powtórzył przebycie Łańcucha Karpat, sukcesem zakończyło się zimowe przejście głównego szlaku Karpat Słowackich (tzw. Cesty hrdinov SNP, 841 km). Przeszedł samotnie całą długość pustynnych gór Zagrosu w zachodnim Iranie. W 2015 r. pokonał jeden z najtrudniejszych, ośmiuset kilometrowy Wysokogórski Szlak Pirenejów (tzw. HRP). Podróże te zostały dwukrotnie wyróżnione w kategorii „Wyczyn Roku" na gdyńskich „Kolosach", samotne przejście gór Zagros otrzymało też nominację do nagrody National Geographic Traveler. Supergan jest autorem książki „Pustka wielkich cisz", opowieści o pierwszym w historii, samotnym przejściu Łuku Karpat.
No ski no fun - film /g.20:30
Film Darka Załuskiego o Andrzeju Bargielu. To pełna pasji, humoru i wrażliwości opowieść o marzeniach realizowanych dzięki niezwykłemu zacięciu i zdrowemu dystansowi do siebie i życia. Od najmłodszych lat Andrzej ganiał po górach w rodzinnej Łętowni, gdzie wychowywał się z dziesięciorgiem rodzeństwa. Pierwsze stare narty dostał jeszcze w przedszkolu od dziadka, kolejną parę udało mu się kupić samemu – deski skrócił piłą ręczną, a do za dużych butów zakładał kilkanaście par skarpet. Aż wreszcie, dzięki starszemu bratu na poważnie zajął się skialpinizmem i zaczął trenować…
Andrzej Bargiel - alpinista, skialpinista, trzykrotny Mistrz Polski w narciarstwie wysokogórskim. W 2013 roku wejściem i zjazdem na nartach z centralnego wierzchołka Shisha Pangma (8013 m) rozpoczął realizację pięcioletniego projektu „Hic sunt leones". W 2014 roku zrealizował w jego ramach kolejny cel - nie tylko zdobył Manaslu (8156 m) w ekspresowym czasie 14 h i 5 min, ale też rekordowo szybko pokonał trasę baza - szczyt - baza (zmieścił się w czasie 21 h i 14 min). W 2015 roku stanął na wierzchołku Broad Peak (8051 m) i dokonał trzygodzinnego, pierwszego w historii zjazdu z tego szczytu.
23 stycznia - sobota
Andrzej Marcisz
Główna Grań Tatr Wysokich /g.15:00
7 godzin efektywnej wspinaczki, przejścia ostrzem grani od Przełęczy pod Kopą do Liliowego, zdobycie wszystkich nazwanych szczytów i przełęczy (384), wejście na wszystkie przełączki, wrótka i szczerbinki między szczytami. Tak w dniach od 2 do 6 lipca 2015 r. Andrzej Marcisz zdobywał Główną Grań Tatr Wysokich. Samotna wspinaczka, mimo utrudnień spowodowanych niepewną pogodą i bolącymi mięśniami i stawami zakończyła się pełnym sukcesem. Na wszystkie szczyty, poza uskokiem Zadniego Mnicha i uskokiem Wysokiej ponad Zachodnią Rumanową Przełęczą, Andrzej wspinał się bez asekuracji najtrudniejszymi wariantami. Niektóre partie, np. okolice Śnieżnej Przełęczy, okazały się wyjątkowo niebezpieczne. Dzięki wsparciu przyjaciół, którzy dostarczyli w umówione punkty żywność i sprzęt, Andrzej biwakował na Jaworowej Przełęczy, Wschodniej Batyżowieckiej Przełęczy, Wadze i Wrotach Chałubińskiego. Grań Tatr Wysokich razem z Granią Tatr Bielskich i Zachodnich stanowi Główną Grań Tatr.
Andrzej Marcisz - krakowski wspinacz skałkowy, taternik i alpinista od 1978 roku. Na przestrzeni wielu lat działalności wspinaczkowej wytyczył wiele ekstremalnych dróg w skałkach, Tatrach. Był wielokrotnym Mistrzem Polski we wspinaczce na czas i na trudność. Odnosi sukcesy również na arenie międzynarodowej: zdobył brązowy medal Mistrzostw Europy, III miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata oraz IV miejsce w Mistrzostwach Świata. W ostatnich latach realizuje swój autorski projekt: „Tatrzańskie Granie" - mający na celu przejście i opisanie wszystkich grani w Tatrach Wysokich. Jest autorem przewodnika po tatrzańskim Mnichu oraz stałym współpracownikiem magazynu „Góry", gdzie redaguje dział o tatrzańskich graniach.
Bogumił Słama
Zapomniana wyprawa /g.16:30
K2 to ośmiotysięcznik uznawany za jeden z najniebezpieczniejszych i najtrudniejszych do zdobycia. W 1982 r. dwie wyprawy z udziałem Polaków podjęły taką próbę. Wyprawą kobiecą kierowała Wanda Rutkiewicz, a męską (polsko-meksykańską) - Janusz Kurczab. W składzie zespołu znalazło się wiele sław i wybitnych osobowości polskiego himalaizmu: Roman Bebak, Eugeniusz Chrobak, Zbigniew Dudrak, Marek Grochowski, Jan Holnicki-Szulc, Tadeusz Karolczak, Aleksander Lwow, Krzysztof Pankiewicz, Bogumił Słama, Ryszard Urbanik, Szymon Wdowiak, Krzysztof Wielicki, Wojciech Wróż. Celem Polaków było wytyczenie nowej drogi na północno-zachodniej grani K2, atakowanej bez powodzenia w 1975 r. przez Amerykanów (James Whittaker).
Po ustanowieniu 8 lipca bazy na lodowcu Savoia (5300 m) uczestnicy w kolejnych dniach i tygodniach zakładali poręczówki w trudnym skalno-lodowym terenie i stawiali kolejne obozy, odpowiednio na 5950 m (obóz I), 6350 m (obóz pośredni), 6700 m (obóz II). Prace te przerwał wypadek Meksykanina Cardenasa, który w wyniku lawiny spadł 200 m do podnóża skały (złamanie kości promieniowej przedramienia) oraz, 30 lipca, wiadomość o tragedii, jaka dotknęła wyprawę kobiecą: w obozie II na Żebrze Abruzzi zmarła Halina Krüger-Syrokomska.
O dramatycznych wydarzeniach nieco zapomnianej wyprawy na K2, okolicznościach społeczno-politycznych, a przede wszystkim o niezwykłych jej bohaterach opowie uczestnik i świadek morderczej walki z górą - Bogumił Słama.
Taternik i himalaista. Ma na swoim koncie słynne tatrzańskie ściany, latem i zimą. Przeszedł trasy wspinaczkowe Dolomitów, wyznaczył nową drogę na Alam Kuhu, w górach Elbrus. Wspinał się w Alpach (Mont Blanc), Pamirze, Himalajach i Karakorum. Uczestnik drugiej polskiej wyprawy na K2 (1982) i kierownik zwycięskiej wyprawy na Arjunę w Himalajach. Zdobywca szczytów: Elbrus, Demawent, Ararat. Instruktor wspinaczki wysokogórskiej.
Mieczysław Bieniek vel Hajer
Góry Kirgistanu na wesoło /g.18:30
Tematem spotkania z Hajerem będzie jego podróż do Azji Środkowej z zamiarem zdobycia Piku Lenina i kilku mniejszych szczytów. Cztery miesiące życia w drodze, jazdy i pchania roweru po przełęczach. Czas, w którym podróżnik zetknął się z innymi kulturami, obserwował życie i zwyczaje mieszkańców azjatyckich krain, w tym także koczowników; podziwiał niezwykłą urodę miejsc i ludzi, piękną i egzotyczną florę i faunę, a przede wszystkim przeżył wiele niesamowitych przygód. Tak zrodziła się barwna opowieść okraszona anegdotami i śląską gwarą. Historia człowieka obdarzonego niesamowitym temperamentem, poczuciem humoru, wolą walki z przeciwnościami, odwagą i pasją poznawczą, który sam o sobie mówi, że jest nie do zajechania.
Mieczysław Bieniek - pochodzi z Katowic, przepracował 27 lat jako górnik strzałowy, udzielał się jako ratownik górniczy; za swoje zasługi odznaczony został m. in. dwukrotnie Złotym Krzyżem Zasługi. Po ciężkim wypadku, w wyniku którego stracił wzrok w jednym oku, porzucił pracę w kopalni i rozpoczął nowe życie - życie w podróży. W sumie odwiedził ponad sto krajów na czterech kontynentach (Europa, Azja, Afryka, Ameryka Południowa). W Singapurze budował krematoria, w Indonezji był rybakiem. W Indiach pracował jako mleczarz. Spotkał się z Dalajlamą, jako pierwszy Polak dojechał na rowerze do Murmańska. Trasę, jej przebieg ustala spontanicznie i równie spontanicznie ją modyfikuje. Za szczególny cel obiera sobie docieranie do trudno dostępnych i rzadko odwiedzanych miejsc. Podróżowanie stało się dla Hajera swoistą terapią, przywróciło mu radość życia.
www.hajer.com.pl
Jeff Lowe's Metanoia - film /g.20:00
Wszyscy pasjonaci gór z pewnością z zainteresowaniem obejrzą film Jima Aikmana, opowiadający o życiu i wspinaniu legendarnego amerykańskiego alpinisty, Jeffa Lowe'a - jednego z najlepszych wspinaczy swojego pokolenia.
Obraz filmowy przedstawia człowieka, który w czasie 40 lat działalności wyznaczył ponad 1000 niesamowitych dróg górskich. Tytuł filmu to dosłowne i symboliczne nawiązanie do jednej z nich. Metanoia na północnej ścianie Eigeru jest wyjątkowa nie tylko jako wyzwanie dla wspinacza, ale także dlatego, że stanowi punkt zwrotny i początek duchowej przemiany w życiu Lowe'a. Zaprezentowana opowieść to historia jego niezwykłych dokonań w zdobywaniu najwyższych szczytów i wkładu, jaki wniósł do współczesnego alpinizmu. To jednocześnie film o zmaganiu ze słabością i własnymi ograniczeniami, nieuleczalną chorobą, śmiertelnością. Narratorem filmu jest Jon Krakauer. Obok Jeffa Lowe'a w filmie występują między innymi Catherine Destivelle, Ueli Steck, Conrad Anker, Michael Kennedy, Jim Donini, George Lowe i Josh Wharton. „Metanoia" miała swoją premierę w listopadzie na Banff Mountain Festival. Na festiwalu w Kendal obraz otrzymał nagrodę dla najlepszego filmu górskiego.
24 stycznia - niedziela
Alfred Sosgórnik
Impresje Himalajskie /g.15:00
Film, którego powstanie poprzedziły trzy lata dokumentacji w klasztorach buddyjskich Ladakhu, Zanskaru i Spiti, to wizualno-dźwiękowa impresja na temat jednego dnia w tybetańskiej kulturze - od świtu do zmierzchu.
Przygotowując się do jego realizacji, Alfred Sosgórnik, wielokrotnie nagradzany alpinista i filmowiec, na dwa tygodnie zamieszkał w odizolowanym od cywilizacji klasztorze buddyjskim w Linkshed. Ponadto samodzielnie skomponował muzykę i wykonał ją na wirtualnych tybetańskich instrumentach (w filmie usłyszymy również nagrane w klasztorach głosy mnichów i mniszek). Zdjęcia do Małego Tybetu zostały wykonane w sierpniu i wrześniu 2013 roku w Ladakhu.
Lech Flaczyński
Himalajskie konfrontacje /g.16:30
Lech Flaczyński - z zawodu tłumacz, z zamiłowania alpinista i podróżnik. Wspinał się m.in. w Tatrach, Alpach, górach Alaski, Św. Eliasza w Kanadzie i w Himalajach. Startuje w maratonach MTB, pływa składaną kanadyjką po rzekach całego świata.
Zamiłowanie do ekstremalnych wypraw dzieli z synem Wojciechem. Za ekspedycję na Alaskę, w trakcie której zdobyli szczyt McKinleya oraz spłynęli jako pierwsi Polacy trudno dostępną rzekę Kuskokwim, otrzymali Kolosa 2007 w kategorii "Wyczyn Roku". Dwa lata później wyróżniono ich ponownie w tej samej kategorii za II polskie przejście drogi East Ridge na najwyższej górze Kanady Mount Loganie i spłynięcie rzeki Porcupine, łącznie z odcinkami Jukonu ponad 2 tys. km.
Ich trzem ostatnim wyprawom na himalajskie ośmiotysięczniki Nangę Parbat i Lhotse towarzyszyły dramatyczne momenty. Czy opowieść naocznego świadka tych zdarzeń Lecha, pokrywać się będzie z relacjami gazet i telewizji, (dowiemy się) o tym na spotkaniu.
W 2013 roku przeżyli atak terrorystyczny Talibów pod Nanga Parbat, a w 2015 ocaleli podczas trzęsienia ziemi w Nepalu i zejścia lawiny pod Lhotse.
Podczas prelekcji zobaczymy unikatowe zdjęcia z tych tragicznych miejsc.
Steph Davis - Learning to Fly /g.18:30
gość specjalny festiwalu
Steph Davis jest jedną z czołowych i najwszechstronniejszych
specjalistek wspinaczki światowego formatu. To czego dokonuje jest obecnie dostępne tylko dla nielicznych. Jest autorką wielu pierwszych przejść w górach na całym świecie, od Yosemite po Karakorum. Jej osoba, to kwintesencja kobiecej energii i siły. Większość szczytów pokonuje jedynie dzięki sprawności swojego ciała, bez pomocy alpinistycznego sprzętu. Uprawia BASE jumping - skoki spadochronowe z górskich szczytów.
Krystyna Palmowska wprowadzenie do filmu/ g. 20:30
Rozmowę porowadzi Jagoda Mytych /GÓRY KSIĄŻEK/
Krystyna Palmowska przetłumaczyła książkę Jona Krakauera „Wszystko za Everest", opisującą tragiczne wydarzenia z maja 1996 r. rozgrywające się na najwyższej górze świata. Historia opowiedziana przez Krakauera, znanego alpinisty i, jak się okazuje, świetnego pisarza, który był uczestnikiem fatalnej ekspedycji, stała się kanwą głośnej produkcji filmowej Baltasara Kormákura „Everest".
Krystyna Palmowska - polska taterniczka, alpinistka i himalaistka; z wykształcenia inżynier elektronik. Swoimi dokonaniami wspinaczkowymi na stałe wpisała się do historii polskiego i światowego alpinizmu. Wspinała się z Wandą Rutkiewicz i Anną Czerwińską. Przeszła Diretissimę Kazalnicy i Małego Młynarza w Tatrach. W 1975 r. brała udział w ataku szczytowym na Gasherbrum II, który przerwała, aby sprowadzić na dół pakistańskiego oficera łącznikowego - kapitana Saeeda Ahmeda Malika. Współtowarzyszki Halina Krüger-Syrokomska i Anna Okopińska zdobyły szczyt. Ma na koncie dwukrotne wejście północnym filarem na Matterhorn, latem (1977) i zimą (1978). Nową drogą weszła na Rakaposhi (7788 m, 1979), rok później brała udział w wyprawie na Kanczendzongę, następnie na K2, docierając do 7000 m na Żebrze Abruzzi. W 1983 r. razem z Anną Czerwińską ustanowiły pierwsze wejście kobiece na Broad Peak (8047 m). Podczas kolejnej próby zdobycia K2 (1984) z powodu huraganowych wiatrów uczestniczki dotarły tylko do wysokości 7350 m n. p. m. Wielkim sukcesem zakończyło się wejście na Nanga Parbat (8125 m) w 1985 r. Było to pierwsze wejście kobiece, w którym oprócz Krystyny Palmowskiej brały udział Wanda Rutkiewicz i Anna Czerwińska.
Everest film w wersji 3D /g.21:00
Spektakularny thriller akcji oparty na jednej z najtragiczniejszych w historii wypraw na Mount Everest. Wszystko działo się w maju 1996 r., kiedy jednego dnia w śniegach Mount Everestu zginęło 15 wspinaczy.
Film opowiada historię grupy ośmiorga himalaistów, którzy pod przewodnictwem Roba Halla (Jason Clarke) próbują zmierzyć się z ekstremalnymi warunkami niedostępnego szczytu. Walka ze śmiertelnym zimnem, nawałnicami śnieżnymi, walka o tlen i przetrwanie.
"Everest" to film o granicach ludzkiej wytrzymałości - fizycznej i psychicznej.
wystawy:
Steph Davis - My Climbing Life
35 fotografii, które ilustrują 25 lat wspinania Steph Davis
w górach całego świata. Nie zabraknie również niezwykłych ujęć ze skoków base jumping.
Julita Chudko - W górach
Autorka pisze o przygotowanej ekspozycji tak:
"Na wystawie będzie można zobaczyć moje zdjęcia wykonane w górach na przestrzeni ostatnich kilku lat. Fotografie opatrzone są moimi komentarzami, krótkimi refleksjami, wspomnieniami będącymi dopełnieniem zatrzymanych w kadrze obrazów. Czasem bowiem sam obraz to za mało i potrzebne są jeszcze słowa by powiedzieć więcej.
Fotografia górska jest dla mnie szczególnym sposobem odkrywania i odczuwania świata oraz okazją do podzielenia się moimi odkryciami z innymi ludźmi. Gdy za pomocą aparatu tnę górskie krajobrazy na małe fragmenty to czuję, że widzę coś co nie jest widzialne przez wszystkich, czuję się tak jak bym dotykała tajemnicy. Zazwyczaj też nie staram się pokazać gór takimi jakie są w rzeczywistości. Patrzę na nie przecież przez pryzmat swoich myśli i uczuć, zależy mi więc na tym by na zdjęciach zatrzymać emocje, które mi towarzyszą a nie jedynie rzeczywistość...
Zapraszam wszystkich w podróż po moim świecie".
Wystawy czynne do 10.02.2015 WSTĘP WOLNY
poniedziałek - piątek w godz. 10.00 - 20.00
sobota - niedziela w godz. 15.00. - 20.00
Dostępne będą również książki : „ Wszystko za Everest”, „Cyklon” i koszulki festiwalowe autorstwa Pauliny Golemo.
Centrum Sztuki Mościce
22.01.2016 - 24.01.2016
KARNET na wszystkie wydarzenia pt, so, n. 50 zł (Karnety zakupione ONLINE można wymienić na kolorowy blankiet w KASIE CSM)
Bilety na pojedyncze dni: piątek 15 zł, sobota 20 zł , niedziela 35 zł
Sprzedaż biletów: Kasa CSM ul. Traugutta 1, 33 – 101 Tarnów, tel. 14 633 46 04 i on - line www.csm.tarnow.pl
materiały prasowe