W dniu 15. lutego słowackiemu zespołowi Martin Krasňanský - Richard Nemec udało się wytyczyć nową drogę mikstową na północnej ścianie Niżniej Królewskiej Baszty - turni w masywie Sławkowskiego Szczytu, od strony Doliny Staroleśnej.
Zespół na szczycie (fot: james.sk)
Sławkowski Szczyt opada ku pn.- wschodowi, do Doliny Staroleśnej, dość skomplikowanym systemem żlebów, grani i żeber, w których wznoszą się ciekawe z taternickiego punktu widzenia turnie. Jedną z wybitniejszych formacji wypukłych od strony Dol. Staroleśnej, w którym już w latach 70. dwudziestego wieku dokonano wielu modernistycznych, wartościowych przejść (zwłaszcza zimowych) - jest drugi filar od lewej (patrząc z dołu, z Dol. Staroleśnej), czyli Filar Birkenmajera. W filarze tym wyróżniono kilka turni – tzw. Królewskich Baszt [słow.: Slavkovské zuby], które z czasem stały się odrębnym celem wspinaczy.
(fot: james.sk)
Nowa droga prowadzi północną ścianą najniższej turni w tym filarze –Niżniej Królewskiej Baszty. Droga rozpoczyna się na lewo od dość popularnego zimowego celu wspinaczy – Lodospadu Veverki [słow. Veverkov ľadopád], czyli lodu, jaki zimą opada w najniższej części Żlebu Veverki. Oferuje siedem wyciągów pięknej, głównie skalnej wspinaczki o trudnościach do stopnia M7. Droga oferuje dobrą asekurację. Autorzy osadzili nity – stanowiskowe do trzeciego stanowiska, a na drugiej i trzeciej długości liny także nity przelotowe. Zespół ma w planie wrócić na drogę i dokończyć ubezpieczenie stanowisk w nity.
(fot: james.sk)
Tatry, Dolina Staroleśna – Niżnia Królewska Baszta, ściana pn.:
Dobré skutky [Dobre uczynki] M7, 7 wyciągów;
1 p.: Martin Krasňanský - Richard Nemec, 15 II 2018 r.;
czas 1 p.: 7 godz.
Niżnia Królewska Baszta z przebiegiem nowej drogi, fragmentami dróg sąsiednich i układem zjazdów. [james.sk]
Niżnia Królewska Baszta z przebiegiem dróg; niezaznaczona nowość - rozpoczyna się na lewo od d. 12, krzyżuje z nią, a końcówka wspólnie z 3 [tatry.nfo.sk]
Gratulujemy zespołowi słowackiemu!
Zachęcamy do powtórzeń!