Chroni przed zimnem, utrzymuje ciepło, zapewnia termoaktywność. To najczęstsze slogany reklamowe, które widnieją na witrynach sklepów turystycznych. Ilu z nas czytając reklamy, czy oferty dużych markowych sklepów myślało sobie, że to na pewno nie prawda, a później marzło podczas zimowych wieczorów? Czy bielizna termoaktywna rzeczywiście chroni przed zimnem? W tym artykule odpowiemy na to nurtujące wszystkich pytanie.
Głównym zadaniem bielizny termoaktywnej jest utrzymywanie ciepła ciała i odprowadzanie wilgoci na zewnątrz z dala od dotykającej odzieży skóry. Czy bielizna termoaktywna chroni przed napływającym do ciała zimnem? Tak, pod warunkiem, że sposób jej użytkowania będzie prawidłowy. Szczególnie podczas uprawiania sportów zimowych, strój jaki mamy na sobie ma szczególne znaczenie dla naszego zdrowia. Warto więc stosować kilka znaczących zasad podczas wyboru odpowiedniego stroju. Przede wszystkim podczas zimnych pór roku należy ubierać się warstwowo.
Najważniejszy jest dobór odpowiedniej bielizny termoaktywnej, czyli warstwy podstawowej. To właśnie ona jako produkt znajdujący się najbliżej ciała zapewni ciepło i ochronę przed zimnem podczas całego czasu jej użytkowania. Kolejna część odzieży jaką należy mieć na sobie to warstwa izolacyjna. Jej zadaniem jest przejmowanie wilgoci od bielizny termoaktywnej i oddawanie ciepła do ciała. W warstwie izolacyjnej najlepiej sprawdzą się polary, a także lekkie bluzy trekkingowe. Ostatnim elementem stroju jest warstwa zewnętrzna. Tutaj warto rozejrzeć się za kurtką softshelową, czy membranową, które nie przepuszczają wilgoci do reszty stroju. Tak skomponowany strój nie zawiedzie nas w żadnej z zaplanowanych wypraw.
Szukając bielizny termoaktywnej typowo pod zimową część roku warto zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii, a mianowicie materiał z jakiego została wykonana oraz jej gramaturę. Ze względu na różnorodność materiału dostępnego na rynku turystycznym wyróżnić możemy odzież wykonaną z materiałów syntetycznych takich jak poliester lub poliamid, a także tkanin naturalnych, takich jak wełna merino, czy włókna bambusowe. Oba rodzaje materiałów mają za zadanie zapewnić ciepło i odprowadzić gromadzący się na skórze pot na zewnątrz, jednak ich charakterystyka znacząco się różni. Materiały syntetyczne, czyli sztuczne znacznie szybciej odprowadzają wilgoć na zewnątrz, jednak ich ogromnym minusem jest zatrzymywanie wewnątrz tkaniny brzydkich zapachów, których w późniejszym czasie trudno się pozbyć. Materiały naturalne zaś zdecydowanie nie posiadają podstawowej wady produktów syntetycznych – tkaniny te mają naturalne właściwości antybakteryjne, dlatego można je nosić zdecydowanie dłużej niż ich syntetyczne odpowiedniki. Wadą takiego rozwiązania zaś może okazać się cena oraz krótka żywotność materiałów naturalnych. Szybko poddają się uszkodzeniom mechanicznym.
Decydując się na bieliznę termoaktywną zimową warto zwrócić uwagę na jej gramaturę. Gramatura odzieży waha się od 90-250 gramów. Podczas uprawiania zimowych aktywności warto sięgnąć po odzież o wyższej gramaturze, by mieć pewność zapewnionego ciepła przez cały czas.
Podczas zimy na wpływ chłodnych temperatur najbardziej narażone są panie. To właśnie z myślą o nich producenci bielizny termoaktywnej damskiej stworzyli elegancką gamę zapewniającej ciepło odzieży nadającej się na każdą okazję. Wyróżnić można zarówno komplety bielizny o różnobarwnej kolorystyce, ale także poszczególne elementy stroju takie jak koszulki, bluzki z długim rękawem czy dopasowane do sylwetki legginsy.
Jeśli nie jesteś pewny jakiego rodzaju odzież termiczną potrzebujesz wejdź na aktywnyturysta.pl gdzie znajdziesz całą masę produktów przygotowanych wedle każdych preferencji.
Artykuł sponsorowany