Po niemalże rocznej przerwie zespół Dudek-Matuszek wyrusza w trasę. Plan zakłada zakończenie etapu Trylogii Alpejskiej rozpoczętego w 2013 roku oraz pokonanie dwóch innych wymagających wielowyciągowych linii - Brento Centro oraz słynnej PanAromy. Głównym partnerem projektu została firma SALEWA Polska.
Alpine Wall Tour (fot. Jacek Matuszek)
Alpejska Trylogia - ostatnia prosta...
Nazwę tę przypisano trzem legendarnym drogom, które w momencie powstania stanowiły najtrudniejsze wielowyciągowe propozycje na świecie. W 1994 roku Thomas Huber, Stefan Glowacz i Beat Kammerlander dokonali pierwszych przejść futurystycznych wówczas linii, które wyznaczyły nowe standardy w sporcie wspinaczkowym. Trudności End of Silence X+ (Alpy Berchtesgadeńskie), Des Kaisersneue Kleider X+ (Wilder Kaiser) i Silbergeier X+ (Rätikon) nie plasują się wprawdzie w górnej granicy dzisiejszej tabeli, jednak faktyczną trudność i klasę linii potwierdza fakt, iż do tej pory wszystkie trzy cele udało się zrealizować jedynie... czterem osobom na świecie (Beat Kammerlander, Harald Berger, Ondra Beneš i jedyna dama w towarzystwie - Barbara Zangerl).
Łukasz Dudek i Jacek Matuszek po pierwszą pozycję sięgnęli pod koniec sierpnia 2013 roku, kiedy to End of Silence (350 m) poddało się po niepowodzeniu na Des Kaisers neue Kleider (250 m). Z tą drugą przygoda zespołu trwała zresztą dość długo, również przez fatalną pogodę i ostatecznie droga poddała się rok później. Ostatnia prosta to zlokalizowany w szwajcarskim Rätikonie Silbergeier (200 m).
Jak to szło... (fot. Jacek Matuszek)
Wszyscy dotychczasowi pogromcy Trylogii potrzebowali na jej pokonanie trzech lat. Mimo że oryginalnie plan Łukasza i Jacka zakładał skompletowanie dróg w ciągu jednego sezonu, historia pokazuje, że każda z linii wiąże się ze znaczącym wysiłkiem i zbiera swoje żniwo. Tendencja trzyletnia napawa jednak i nadzieją na tegoroczny sukces zespołu. Finalne wpięcie do stanu jest już bardzo blisko...
Brento Centro - 1 km ściany bez powtórzenia...
Łukasz i Jacek nie zamierzają jednak spoczywać na laurach. Kolejny punkt programu to dokonanie pierwszego przejścia jedynej klasycznej drogi znajdującej się na Monte Brento, wizytówce włoskiej doliny Sarca. Brento Centro (8b, 1000 m), forsującą masywny dach wschodniej ściany, jako pierwszy poprowadził duet David Lama i Jorg Verhoeven w 2010 roku. Linia liczy 30 wyciągów, z czego aż 22 to trudności od 7a w górę. Trzy ostatnie wyciągi wyceniono na 8a+, z czego ostatni jest mocno boulderowy w charakterze. Austriak i Holender walczyli z linią prawie trzy lata. O ogromie włożonego wysiłku świadczyć może brak kolejnych powtórzeń. Cel wysokiej rangi, biorąc pod uwagę kruchość skały oraz brak możliwości wycofu...
Na szczycie Des Kaisersneue Kleider (fot. Jacek Matuszek)
PanAroma - wisienka na torcie
Jedna z trzech najtrudniejszych i najbardziej spektakularnych dróg świata autorstwa wizjonera wspinaczki, Alexandra Hubera. Biegnąca największym skalnym dachem w Alpach linia z 2007 roku (8c, 500 m) zdaje się być marzeniem każdego alpinisty. O jej trudnościach decyduje nie tylko aspekt fizyczny, ale przede wszystkim psychiczny, co podkreślali również autorzy ostatniego przejścia (2014) Edu Marin i Francisco Marin. Po powtórzeniu Edu, wyciąg za 8b+ ze względu na urwane chwyty został przeceniony na 8c/c+. Sukces Łukasza i Jacka na "Dachu Świata" na północnej ścianie Cima Ovest di Lavaredo byłby zatem wisienką na torcie ich wspinaczkowych osiągnięć.
Widoki ze ściany (fot. Jacek Matuszek)
Wagę przedsięwzięcia zespołu od razu doceniła firma SALEWA Polska, postanawiając zapewnić mu wsparcie sprzętowe i odzieżowe.
Jak mówi Jacek Matuszek:
"Dla nas jako wspinaczy, projekt Alpine Wall Tour jest naturalną konsekwencją tego, co robimy w ostatnich latach w Alpach. Jest to wyzwanie, którego nie możemy się już doczekać. Cieszę się, że nasz ambitny cel szybko zyskał uznanie SALEWA i dzięki wsparciu marki na każdym kroku - czy raczej przechwycie - towarzyszyć nam będzie najwyższej klasy sprzęt i odzież, tak istotne dla ostatecznego sukcesu."
Zespół będzie realizować projekt stopniowo w ramach kilku wyjazdów rozłożonych na okres od końca maja do końca września 2015. Start pierwszego z nich przewidziany jest na poniedziałek 25 maja. Rozwój sytuacji można będzie śledzić na oficjalnym fanpage'u i stronie www projektu, stronie salewa.pl oraz poprzez informacje prasowe ze strony SALEWA Polska.