W ostatni weekend maja Jelenia Góra była areną zmagań kolarzy-studentów. Jak zwykle dopisała frekwencja i nareszcie pogoda.
W pierwszy dzień zmagań (30.05.) tradycyjnie odbył się wyścig indywidualny na czas. Każdy z uczestników miał do pokonania 1 rundę wyścigu liczącą 4 km. Punktualnie o godz. 11:00 na trasę ruszyły panie, w 60 sekundowych odstępach. Koledzy z uczelni i zgromadzeni kibice głośno dopingowali, zaś trenerzy nerwowo spoglądali na stopery i tablicę wyników finiszujących kolejno zawodniczek. Najlepszy czas uzyskała Aleksandra Podgórska 14min. 21 sek. O 19 sekund gorszy czas zanotowała Rita Malinkiewicz, a na trzecim stopniu podium uplasowała się Magdalena Sadłecka (14 min. 54 sek.). Wśród panów, których starty odbywały się co 30 sekund, jedynie dwóch zawodników zeszło poniżej 12 minut. Piotr Kurczab dosłownie „o włos” (niespełna sekunda różnicy) wygrał z Marcinem Kawalcem. Trzeci czas wykręcił Patryk Adamkiewicz (12min.22sek.).
Po emocjach w Parku Paulinum, uczestnicy imprezy przenieśli się do Hotelu Mercure, gdzie od godz. 17:00 Daniel Paszek (Diagnostix, Cyclo Trener) i Piotr Kosmala (Sportovia.com) opowiadali o metodach współczesnego treningu. Pełna sala i wiele zadawanych pytań do prelegentów świadczą chyba o dobrym pomyśle organizatorów mistrzostw, aby realizować tego typu dodatkowe wydarzenie.
W niedzielę (31.05.) przy wyśmienitej pogodzie (chciałoby się powiedzieć wreszcie...) przyszedł czas na wyścigi ze startu wspólnego. Panie miały do pokonania 4 okrążenia plus rundę rozjazdową. Praktycznie od początku rywalizacji, można było przypuszczać, które z zawodniczek liczyć się będą w walce o medale. Ostatecznie pierwsza trójka wyglądała tak samo jak na czasówce: złoto - Aleksandra Podgórska (Uniwersytet Warszawski), srebro - Rita Malinkiewicz (PWSZ Oświęcim) i brąz - Magdalena Sadłecka (Uniwersytet Warszawski). Potem na trasę ruszyli uczestnicy wyścigu dodatkowego czyli „Jelenia Góra MTB Race”, którzy w zależności od kategorii wiekowej mieli do pokonania 3 lub 4 okrążenia. Wyścig główny mężczyzn rozpoczął się o godz. 12:30 i już po kilku metrach byliśmy świadkami kraksy. Pechowcem był Maciej Jeziorski, któremu podczas ostrego startu „strzelił” łańcuch. Mimo defektu i wywrotki zameldował się na wysokim 11 miejscu. Panowie już po rundzie rozjazdowej wjeżdżali na pierwsze okrążenie w kilku sekundowych odstępach. Obraz prawie setki pędzących kolarzy na sekcji ze sztucznymi przeszkodami był imponujący! Co ciekawe nikt się na niej nie wywrócił (przynajmniej na pierwszym okrążeniu). Wyniki z czasówki miały swoje przełożenie na obraz niedzielnej rywalizacji – w czołówce jechali Kurczab, Kawalec, Kozak, Pluciński, Cąpała, Miazga, Adamkiewicz, Ficek czy Sułek. Ten ostatni miał niestety dość niebezpieczny upadek, który skończył się hospitalizacją (Piotr – życzymy szybkiego powrotu do zdrowia). Ostatecznie Akademickim Mistrzem Polski w XCO 2015 został Piotr Kurczak (Politechnika Wrocławska), srebro dla Marcina Kawalca (Uniwersytet Warszawski), brąz dla Mariusza Kozaka (Politechnika Śląska w Gliwicach).
Były to już 8 (słownie: ósme) mistrzostwa w wykonaniu Klubu Uczelnianego AZS Politechniki Wrocławskiej ZOD w Jeleniej Górze. Lata doświadczenia i niejako specjalizacja w wyścigach cross-country tego niewielkiego klubu sprawiają, że z roku na rok Akademickie Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Górskim są na coraz wyższym poziomie organizacyjnym. Pozytywne komentarze zawodników, oraz liczne grono zainteresowanych współpracą mediów i sponsorów dobrze to potwierdzają. A gdzie odbędą się AMPy w 2016 roku... tego dowiemy się zapewne po wakacjach.
Klasyfikacja drużynowa kobiet:
Uniwersytet Warszawski
Politechnika Wrocławska
Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach
Klasyfikacja drużynowa mężczyzn:
Politechnika Śląska w Gliwicach
Politechnika Wrocławska
Politechnika Poznańska
Pełne wyniki na www.amp-mtb.pl
Śledźcie informacje o imprezie na Facebook www.facebook.com/AkademickieMistrzostwaPolskiMTB
gdyż już niebawem galeria zdjęć oraz video relacje.