Tatry to magiczne miejsce, gdzie przecinają się ścieżki wielu pokoleń Polaków, dla których surowe piękno postrzępionych grani i zapach górskiego powietrza to główny powód, by zachować ten unikalny zakątek świata w niezmienionej postaci dla następnych pokoleń. To właśnie w sercach takich osób zrodziła się idea Akcji Czyste Tatry - dorocznego wydarzenia, które angażuje w działanie, edukuje i buduje poczucie odpowiedzialności za środowisko naturalne.
Podstawowym celem Akcji Czyste Tatry jest ochrona cennego przyrodniczo obszaru gór, w większości położonego na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Na tym właśnie obszarze występuje większość chronionych gatunków roślin i zwierząt oraz przyrody nieożywionej. W TPN przecina się ok. 245 km oznakowanych
szlaków turystycznych. Rocznie maszeruje nimi ok. 3 mln turystów. Niestety większość z nich pozostawia po sobie śmieci, co bezpośrednio wpływa na chronione gatunki roślin i zwierząt oraz oddziałuje na glebę, cieki wodne i skały.
Stowarzyszenie Czysta Polska - pomysłodawca i organizator Akcji Czyste Tatry - podejmuje długofalowe działania mające na celu zmianę świadomości ekologicznej Polaków. Wielkie sprzątanie Tatr jest przede wszystkim akcją edukacyjną, która ma za zadanie pokazać, że każdy wysiłek na szlaku - nawet tak mały jak podniesienie przysłowiowego ‘papierka’ - przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego. Wielokrotnie powtarzane hasło Akcji - ‘śmiecenie to obciach’ - ma bezpośrednie przełożenie na jakość każdej z naszych górskich wędrówek i sposób kontaktu z naturą. Pomysł pierwszej Akcji Czyste Tatry powstał w roku 2012. Od tej pory, na początku
każdego lata, do Zakopanego przyjeżdżają wolontariusze z całej Polski, którzy z bazy na Dolnej Równi Krupowej wyruszają na tatrzańskie szlaki, by je posprzątać. Wolontariusze są wyposażeni w biodegradowalne worki na śmieci, rękawice, identyfikatory oraz mapy. Każdy z nich wcześniej wybiera rejon gór, w który chce się udać, tak, by żaden szlak nie został pominięty.
Tegoroczna Akcja Czyste Tatry (3-4 lipca) na Dolnej Równi Krupowej będzie ponownie okazją do integracji młodych ludzi i szansą na nowe eko-przyjaźnie zawiązywane w miasteczku namiotowym. Akcji będą towarzyszyć dwudniowe atrakcje: koncerty gwiazd polskiej sceny muzycznej, aktywności sportowe, pokazy filmów górskich
oraz spotkania i prelekcje ze sportowcami, astronomami i himalaistami.
3 lipca (piątek) uczestnicy Czystych Tatr obejrzą m.in.: film K2. Dotknąć nieba i spotkają się z jego twórcami - Elizą Kubarską i Davidem Kaszlikowskim, a na koncercie wystąpią m.in.: Piotr Szumlas & Jakub Zaborski, Future Folk i Turnicki. 4 lipca (sobota) wolontariusze i Ambasadorzy akcji ruszają na cały dzień sprzątania tatrzańskich szlaków. Wieczorem wystąpią Filip Mettler, Hatbreakers oraz Fisz Emade.
Staniemy również do bicia Rekordu Polski w budowaniu największej konstrukcji (parzenicy)z surowców wtórnych. Można będzie wziąć udział w licznych konkursach, odwiedzić stoiska TPN i PTTK oraz uczestniczyć w plażowych grach i zabawach, które zorganizują ambasadorzy marki Barefoot. Stowarzyszenie Czysta Polska wspólnie z Barefoot organizuje latem 2015 - siostrzany cykl akcji sprzątania wybrzeża Bałtyku - Barefoot Projekt Czysta Plaża.
Dotychczas, w ramach trzech poprzednich edycji Akcji Czyste Tatry, udało się zebrać łącznie prawie 3 tony śmieci (w 2014 r. – 580 kg.), w sprzątaniu wzięło udział 7350 wolontariuszy (w 2014 r. – 3500 osób). Na inauguracji Akcji Czyste Tatry i Barefoot Projekt Czysta Plaża‘2015 z udziałem Organizatorów, Partnerów, Sponsorów i Ambasadorów projektu - posprzątaliśmy już plażę nad Wisłą. W ciągu 2 godzin udało się ją oczyścić z 74.5 kg. śmieci. ( 20.06, Warszawa, Temat Rzeka)
CZYSTA POLSKA - CZYSTE GÓRY - CZYSTE PLAŻE
* * *
Stowarzyszenie Czysta Polska zawiązało się w grudniu 2012 roku. Zamierzone cele stowarzyszenia to podejmowanie inicjatyw na rzecz ochrony środowiska; w tym ochrona cennych przyrodniczo obszarów, prowadzenie edukacji ekologicznej; popularyzowanie idei ochrony środowiska naturalnego i ekologii; przeciwdziałanie nielegalnemu przemieszczaniu i składowaniu odpadów; realizacja przedsięwzięć związanych z gospodarką odpadami i ochroną powierzchni ziemi, wspieranie szeroko rozumianej inicjatywy społecznej obywateli.
Barefoot Projekt Czysta Plaża to polska edycja międzynarodowej akcji Barefoot Beach Rescue Project. Inicjatywa ta powstała w 2007 roku w Stanach Zjednoczonych, solidaryzując lokalne społeczności wokół przywracania naturalnej równowagi wybrzeżom. Do tej pory tysiące wolontariuszy włączyło się w oczyszczanie plaż z ton śmieci. Współorganizatorem projektu w Polsce jest Stowarzyszenie Czysta Polska. www.barefootwine.co.uk