Ósma edycja Katowickiego Przeglądu Filmów Górskich to tradycyjnie okazja do spotkania znakomitych alpinistów i obejrzenia najlepszych filmów górskich minionego sezonu.
Agnieszka Bielecka ma za sobą znakomity sezon zwieńczony zdobyciem Broad Peaka, zaś zimowy zdobywca Gasherbruma I – Janusz Gołąb stanął na szczycie K2 - góry będącej marzeniem każdego himalaisty. Gościem specjalnym Przeglądu będzie Denis Urubko – światowej sławy himalaista, zdobywca Korony Himalajów i Karakorum, który wraz z Włochem Simone Moro jako pierwsi zdobyli zimą Makalu oraz Gasherbrum II. W trakcie swojej prelekcji opowie o dramatycznej i ciężkiej próbie wytyczenia nowej drogi na Manaslu.
Tematyka prezentowanych filmów jest niezwykle zróżnicowana i obejmuje zarówno tematy historyczne: polskie wspinanie w najwyższych górach („Jurek”, „Zakopiańczycy”), historię wspinania w dolinie Yosemite („Valley Uprising”), a także opowieść o pierwszym wejściu na Mount Everest („Everest – poza krańcem świata”). Nie mogło też zabraknąć tematów współczesnych : „K6 West” opowiada o zdobyciu dziewiczego szczytu w Karakorum przez Rafała Sławińskiego i Iana Welsteda (osiągnięcie to zostało uhonorowane Złotym Czekanem) zaś „Cerro Torre” przybliża sylwetkę Davida Lamy i opisuje jego zmagania z Cerro Torre.
26 lutego
Prolog
19.30 „Przychodzi himalaista do lekarza, czyli medycyna na wysokościach” – prelekcja dra Marka Rożnieckiego
6 marca | piątek
17.30 China Jam, reż. E. Wendenbaum, France, 2014, 53 min
Stopy na hrebeni, reż. P. Barabas, Słowacja, 2013, 53 min
20.15 Do trzech razy Sztuka - Broad Peak – prelekcja i spotkanie z Agnieszką Bielecką
7 marca | sobota
15.00 Crossing the ice, reż. J. Jones, Australia, 2012, 63 min
Martyna Wojciechowska: Misja Antarktyda, reż. K. Frydrych, A. Wróblewska, Polska, 2013, 28 min
17.30 Valley Uprising (Reel Rock 9), reż. P. Mortimer, N. Rosen, J. Lowell, USA, 2014, 114 min
20.15 K2 - skrawek mojego nieba – prelekcja i spotkanie z Januszem Gołębiem
8 marca | niedziela
15.00 Spotkanie z Julianem Rachwałem– autorem filmu Podkrakowskie do-liny
Podkrakowskie do-liny, reż. J. Rachwał, Polska, 2014, 26 min
Zakopiańczycy, reż. J. Porębski, Polska, 2014, 60 min
K6 West, reż. W. Skupiński, Kanada, Polska, 2014, 20 min
18.00 Cerro Torre. Szanse kuli śnieżnej w piekle, reż. T. Dirnhoffer, Austria, 2013, 103 min
20.30 5 snów o Manaslu – prelekcja I spotkanie z Denisem Urubko
9 marca | poniedziałek
Epilog
18.00 Jurek, reż. P. Wysoczański, Polska, 2014, 80 min
20.00 Everest – poza krańcem świata (2D), reż. L. Pooley, Nowa Zelandia, 2013, 90 min
Bilety:
Prolog – 3 zł
Prelekcje Agnieszki Bieleckiej i Janusza Gołębia – po 10 zł
Prelekcja Denisa Urubki – 12 zł
Karnet na wszystkie seanse i spotkania – 67 zł (karnet nie obejmuje projekcji poniedziałkowych)
Epilog – 10 zł za każdy seans, z karnetem bilety po 8 zł
Kinoteatr Rialto, ul. Św. Jana 24, 40-012 Katowice
www.rialto.katowice.pl, Tel. 32 251-04-31
Opisy filmów
Cerro Torre. Szanse kuli śnieżnej w piekle, reż. T. Dirnhoffer, Austria, 2013, 103 min
Zniewalająca górskimi widokami Patagonia, jedna z najtrudniejszych turni świata Cerro Torre oraz niezwykle utalentowany młody alpinista David Lama. To wybuchowa mieszanka, która będziecie mogli zobaczyć w tym efektownym filmie. Obraz opowiada historię starań Davida o pierwsze, klasyczne przejście skalnych urwisk Cerro Torre. To opowieść o zmaganiach z przyrodą, wymagającą logistyką, przyjaźni, ale także o swoistej przemianie Lamy, który odkrywa prawdziwą naturę celu, jaki przed nim stoi. Całość uzupełniają komentarze kultowego wspinacza amerykańskiego Jima Bridwella.
China Jam, reż. E. Wendenbaum, France, 2014, 53 min
W swojej nieustającej pogoni za dziewiczymi wielkimi ścianami wspinacze Sean Villanueva O’Driscoll, Nicolas Favresse, Stephane Hanssens i Evrard Wendenbaum wyruszyli we wrześniu 2013 roku do odległej doliny położonej w zachodniej części Chin. Znaleźli tam niesamowity pionowy filar, kulminujący na wysokości 5824 m. Podczas wspinaczki musieli zmierzyć się z gwałtownymi burzami śnieżnymi i trudnymi warunkami, ale to oczywiście nie przeszkodziło im w dobrej zabawie i muzykowaniu, nawet w najbardziej dziwnych miejscach. W końcu, po 14 dniach walki, osiągnęli szczyt po to tylko, aby zdać sobie sprawę, że marzenia można spełniać zarówno w tak dramatycznych okolicznościach, jak i na domowej kanapie…
Crossing the ice, reż. J. Jones, Australia, 2012, 63 min
Nikomu jeszcze nie udało się odbyć bez pomocy wyprawy w poprzek Antarktyki do Bieguna Południowego i z powrotem. Justin Jones i James Castrission chcą tego dokonać jako pierwsi ale okazuje się, że mają konkurencję i że będzie to wyścig. Jest bowiem ktoś z dużo większym doświadczeniem, kto ma ten sam cel i w dodatku wcześniej niż oni rozpoczął swoją wyprawę. Samotni w tym najsurowszym miejscu na Ziemi, Cas i Jonesy walczą ze szczelinami, ślepotą śnieżną, awariami sprzętu, ranami, odmrożeniem i hipotermią. A wszystko to ciągnąc na sankach 160 kg po lodzie. Każdy moment swojej desperacji i radości utrwalają w kamerze. Rezultatem jest film o niewiarygodnej podróży i o ryzyku, jakie niektórzy są w stanie podjąć by zbadać granice ludzkiego umysłu.
K6 West, reż. W. Skupiński, Kanada, Polska, 2014, 20 min
W 2013 roku Rafał Sławiński i Ian Welsted dokonali pierwszego wejścia na dziewiczy szczyt w Karakorum – K6 West. Za to osiągnięcie nagrodzeni zostali prestiżowym Złotym Czekanem. Oto filmowa opowieść o tej wyjątkowej wyprawie.
Martyna Wojciechowska: Misja Antarktyda, reż. K. Frydrych, A. Wróblewska, Polska, 2013, 28 min
Biały kontynent. Najmniej zbadany, niedostępny, najbardziej nieprzyjazny dla człowieka. Najzimniejsze miejsce na ziemi - latem temperatura spada poniżej -50 stopni Celsjusza. Temperatura panująca wtedy wewnątrz namiotu to -30 stopni. W takich warunkach Martyna Wojciechowska spędziła okres pomiędzy Bożym Narodzeniem 2009 a sylwestrem. W trakcie miesięcznej wyprawy zmierzyła się nie tylko z potęgą natury i samym Masywem Vinsona (4897 m n.p.m), ale przede wszystkim z tęsknotą za córką i z samotnością. Martyna uważa tę podróż za najważniejszą w swoim dotychczasowym życiu i twierdzi, że niesamowita biała przestrzeń Antarktydy hipnotyzuje tak bardzo, że zamierza tam wrócić... Masyn Vinsona był dla podróżniczki szóstą, przedostatnią górą w trwającym 7 lat projekcie Korona Ziemi.
Podkrakowskie do-liny, reż. J. Rachwał, Polska, 2014, 26 min
Dokumentalna opowieść o podkrakowskim, alpinistycznym świecie. Film pełen jest zdjęć skalnych turni, wąwozów, kominów, rys, przewieszek w wybranych podkrakowskich dolinkach oraz przede wszystkim dróg wspinaczkowych w skałkach. „Aktorami” dokumentu są najwybitniejsi przedstawiciele wspinaczkowych pokoleń i grup, nadal czynni, pokazywani w ruchu, wśród skalnych ścian dolin: Bolechowickiej, Kobylańskiej, Będkowskiej, Ostańców Jerzmanowickich oraz Zakrzówka. W filmie udział wzięli, m.in.: Witold Sas-Nowosielski, Wojtek Kurtyka, Piotr Korczak, Andrzej Marcisz, Tomasz Lewandowski, Ryszard Pawłowski.
Stopy na hrebeni, reż. P. Barabas, Słowacja, 2013, 53 min
Tatry Zachodnie, Wysokie i Bielskie. Połączone wspaniałą, logicznie poprowadzoną, długą linią, na której znajduje się ponad 130 szczytów. Przejście głównego grzbietu Tatr w stylu alpejskim, bez wsparcia z zewnątrz, w jednym ciągu, zawsze było dużym wyzwaniem. I nadal jest. Dwóch przyjaciół doświadczyło tej wspinaczkowej przygody. W ich historii jest odwaga i strach, siła woli i desperacja, wytrzymałość i ból. I przyjaźń.
Valley Uprising (Reel Rock 9), reż. P. Mortimer, N. Rosen, J. Lowell, USA, 2014, 114 min Valley Uprising to niekwestionowany przebój tej jesieni. Obraz przedstawia przejmującą historię wspinania w jednym z najbardziej kultowych miejsc na Ziemi – w Dolinie Yosemite. To również opowieść o niezwykle odważnych ludziach, którzy zrywając z konwencjami i żyjąc w swoistej kontrkulturze, na nowo zdefiniowali i definiują granice ludzkich możliwości. Film pełen jest archiwaliów oraz spektakularnych kadrów filmowych, a także wywiadów z legendami, takimi jak Yvon Chouinard, Royal Robbins, Lynn Hill i John Long. W Valley Uprising nie może również zabraknąć współczesnych herosów, na czele z Deanem Potterem oraz Alexem Honnoldem.
Zakopiańczycy, reż. J. Porębski, Polska, 2014, 60 min
Klub Wysokogórski w Zakopanem jest najmniejszym polskim klubem ale zrzesza wyjątkowych ludzi. Wyprawy klubowe odnosiły światowe sukcesy. Zakopiańczycy działali również z powodzeniem jako członkowie innych wypraw. Do nich należą pierwsze zimowe wejście na Manaslu czy pierwsze zimowe wejście na Cho Oyu. To osiągnięcia „sztandarowe” w historii polskiego himalaizmu. Obraz przybliża to szczególne środowisko ludzi związanych w górami miejscem zamieszkania, pracą i pasjami.
materiały prasowe organizatora