W dniach 8-10 grudnia już po raz dziewiętnasty odbędzie się impreza, która zdobyła sobie liczne grono wiernych widzów. Zaplanowaliśmy czternaście seansów, które pozwolą niemal każdemu sympatykowi górskich klimatów choć na chwilę przenieść się w magiczny świat strzelistych turni i wysokich szczytów. Stale poszerzamy tematykę filmów i prelekcji, dzięki czemu obok alpinizmu prezentujemy różne formy wspinaczki, a także biegi górskie oraz ski-alpinizm i snowboarding.
W tym roku przygotowaliśmy szesnaście filmów, w tym kilka pełnometrażowych. Poruszają one problematykę tatrzańską i alpejską, zahaczają o klimaty z Dolomitów, a także z gór Kanady oraz z Himalajów. Miłośnikom wspinaczki skalnej polecamy „Headjam” ze znanej brytyjskiej serii Brit Rock, z kolei fanów narciarstwa zapraszamy na głośny kanadyjski film „Ski Bums” oscarowego reżysera Johna Zaritskiego.
Warto zwrócić uwagę na rodzime produkcje: obraz o Wandzie Rutkiewicz „Z góry widać lepiej” oraz dwa tytuły o polskich biegaczach ultra: „Życie w biegu. Piotr Hercog” i „KarakoRun”, które otrzymywały już nagrody na innych festiwalach. Z dumą podkreślamy obecność w programie najnowszego filmu Oswalda Rodrigo Pereiry „The Silent Escape”. Ukazuje on kulisy niezwykle udanej wyprawy na dwa ośmiotysięczniki, w trakcie której Bartek Ziemski dokonał dwóch historycznych zjazdów na nartach, idąc w ślady Andrzeja Bargiela. Wielu projekcjom filmowym towarzyszyć będą spotkania z bohaterami czy twórcami danych dzieł.
Jak zwykle na naszej imprezie oddajemy także głos czołowym polskim alpinistom i alpinistkom. Zapraszamy na spotkania z promującą nową książkę Moniką Witkowską, zdobywczynią 11 ośmiotysięczników Dorotą Rasińską-Samoćko czy z Krystyną Palmowską, wspominającą swoją partnerkę wspinaczkową – Annę Czerwińską. Nie zabraknie też panów: autora pierwszego wejścia zimowego na Everest – Leszka Cichego oraz filmowców i himalaistów, Darka Załuskiego i wspomnianego Oswalda Rodrigo Pereiry.
Podczas Przeglądu będziemy mieli okazję wspominać tych, których już wśród nas nie ma – Annę Czerwińską i Janusza Kurczaba. Pretekstem do przypomnienia sylwetki tego drugiego jest właśnie wydana biografia „Kurczab. Szpej, szpada i tajemnice. Niezwykłe życie Janusza Kurczaba”.
Tradycyjnie już imprezę wzbogaci stoisko z książkami górskimi, a na uczestników będą czekać upominki od sponsorów. Serdecznie zapraszamy!
Więcej informacji znajdziecie na www.wpfg.pl, na stronie Nowego Kina Wisła oraz na profilu na Facebooku: Warszawski Przegląd Filmów Górskich.
Tekst / Materiały Organizatora