facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2017-03-03
 

10. Katowicki Przegląd Filmów Górskich

Zapraszamy na 10. Katowicki Przegląd Filmów Górskich!


PROLOG

 

16 lutego | czwartek

19.00 Magdalena Łączak: Moja droga do medali MŚ i ME Skyrunning

Mój czas, reż. J. Wierzejski, Polska, 2016, 52 min

 

3 marca | piątek 

18.00 Alpine Wall Tour, reż. W. Kozakiewicz, Polska, 2016, 45 min

Riders on the storm, reż. F. Walter, 2016, 20 min 

Down to nothing, reż. R. Ozturk, USA, 2016, 24 min

20.15 Janusz Gołąb:  Beskidy, Alpy, Himalaje – 30 lat w górach

 

4 marca | sobota

15.15 Korona Warszawy, reż. J. Mencel, i Sz. Żurek, Polska, 2016, 18 min 

Kangchenjunga, reż. K. Rachwał, Polska, 2016, 19 min 

Song of tomorrow, reż.  F. Kretschmann, F. Walter Niemcy, 2016, 26 min

Aus dem Schatten der Meister, reż. J. Mair Niemcy, 2015, 48 min

18.00 Reel Rock Tour 11, USA, 2016, 110 min

20.30 Krzysztof Wielicki: Ślązacy na Lhotse

 

5 marca | niedziela 

15.30 Joanna Lipowczan i Bartosz Malinowski: Wielki Szlak himalajski 2015-2019

17.15 K2 and the Invisible Footmen, reż. I. Lee, USA, 2016, 54 min

Andrzej Bargiel: Śnieżna pantera, odc. 8, 60 min 

20.00 Adam Bielecki: Od Beskidów po Himalaje

 

Bilety:

Prolog - 10 zł 

Prelekcje – 12 zł 

Bilety na pojedyncze projekcje filmowe – 17 zł 

Karnet na wszystkie wydarzenia – 75 zł 


Goście 10. Katowickiego Przeglądu Filmów Górskich

 

Adam Bielecki - 33 lata. Himalaista, alpinista, taternik i podróżnik. Klub Wysokogórski Kraków. Członek kadry narodowej we wspinaczce wysokogórskiej. Pochodzi z Tychów, mieszka w Wielkopolsce. Absolwent Psychologii UJ. Wspina się w górach od 18 lat. Leader kilkudziesięciu wypraw w różne góry na 5 kontynentach. zdobywca wyróżnienia w konkursie Kolosy 2000 za dokonanie w wieku siedemnastu lat, samotnego i w stylu alpejskim wejścia na Khan Tengri 7010 m. Jesienią 2011 roku zdobył piąty szczyt świata Makalu 8463 m bez użycia tlenu. 9 marca 2012 wraz z Januszem Gołębiem dokonał pierwszego zimowego wejścia na Gasherbrum I 8068 m co zostało uhonorowane Kolosem i nagrodą Travelera National Geographic, a także uznane zostało za największe osiągniecie w dziedzinie eksploracji w 2012 roku przez prestiżowy portal amerykański explorersweb. Zdobywca K2 (31 lipca 2012) i Broad Peaka - pierwsze zimowe wejście (5 marca 2013). Na wiosnę 2014 roku wziął udział w zakończonej sukcesem wyprawie na północną ścianę Kanczendzongi kierowanej przez Denisa Urubko.  Zimą 2016 razem z Jackiem Czechem podjął  próbę pierwszego zimowego wejścia na Nanga Parbat 8125. Nigdy nie używał dodatkowego tlenu z butli podczas swoich wspinaczek.

 

 

Janusz Gołąb - Pierwszy zimowy zdobywca ośmiotysięcznika Gaszerbrum I (9 marca 2012 r.).Jest członkiem Klubu Wysokogórskiego Gliwice, wspina się od 1986 r. Wraz z Jackiem Fluderem i Stanisławem Piecuchem stworzyli zespół wspinaczkowy, który szybko uzyskał przydomek „Dream Team”. Później dołączył do nich Grzegorz Skorek (1978–2004). Od 2008 r. był członkiem Kapituły Nagrody Środowisk Wspinaczkowych „Jedynka”, aż do jej rozwiązania w 2011 r. 31 lipca 2014 roku zdobył K2.

 

Joanna Lipowczan i Bartosz Malinowski - Poznali się w 2008 w Argentynie i tak już zostali razem. Zafascynowani górami, szczególnym sentymentem darzą Himalaje, w które powracają z mniejszą lub większą regularnością i w różnych porach roku.

Tworzą zgrany duet będący połączeniem dwóch zupełnie różnych osobowości i charakterów, może dlatego właśnie z powodzeniem realizują kolejne mniejsze i większe górskie i poza górskie wyzwania. W roku 2009 po raz pierwszy pojechali w Himalaje Nepalu na trekking wokół Manasalu, w roku 2011 spędzili dwa miesiące wędrując w Himalajach Indyjskich, dokąd powrócili w styczniu 2013, żeby przejść po zamarzniętej rzece Zanskar z krainy Ladakh do krainy Zanskar, szlakiem zwanym /Chadar/ – Lodowa Droga. W 2015 spełnili swoje wielkie marzenie i przeszli liczący ok. 1700 km Wielki Szlak Himalajski.

 

Krzysztof Wielicki – jest jednym z trzech Polaków i piątym człowiekiem w dziejach, któremu udało się postawić stopę na wszystkich szczytach ośmiotysięcznych położonych w Himalajach i Karakorum. Mount Everest, Lhotse i Kanczendzongę w towarzystwie Jerzego Kukuczki i Leszka Cichego, jako pierwszy w historii, zdobył zimą. Nie lada wyczynem, wpisującym się w historię światowego himalaizmu są samotne wejścia na Broad Peak, Lhotse, Dhaulagiri, Sziszapangmę, Gaszerbrum II i Nanga Parbat. Szczególnym majstersztykiem było wejście na Lhotse – zimą, solo i w gorsecie ortopedycznym… Szisza i Dhaulagiri to góry oprócz tego, że zdobyte samotnie to dodatkowo pokonane nowymi, trudnymi drogami. Krzysztof Wielicki oprócz wejść zimowych i solowych ma w swym dorobku także wiele wejść na ośmiotysięczniki w stylu alpejskim. Do większości gór przezeń zdobytych można dopisać adnotację: zdobyta po raz pierwszy zimą, zdobyta samotnie, zdobyta nową drogą.

 

 

Filmy: 

 

Mój czas, reż. J. Wierzejski, Polska, 2016, 52 min

 

Bohaterką filmu jest Magda Łączak – wybitna biegaczka górska, zajmująca pierwsze miejsca w ultramaratonach górskich. Jej specjalnością jest dystans 100 km. Kamera podąża za Magdą, śledząc jej zmagania, przygotowania i treningi. Magda uczestniczy w zawodach w Polsce, Hiszpanii i Francji. ,,Mój czas” to film o bieganiu, dążeniu do celu i realizowaniu marzeń.

 

 

Alpine Wall Tour, reż. W. Kozakiewicz, Polska, 2016, 45 min

 

„Alpine Wall Tour” 2015 to dokument o dwóch alpinistach – Łukaszu Dudku i Jacku Matuszku, którzy jako pierwsi na świecie powtórzyli 1000-metrową drogę skalną w północnych Włoszech – Brento Centro. Tego samego roku skompletowali Alpejską Trylogię oraz wspięli się przez największy dach skalny w Alpach – drogą Bellavista. Film „Alpine Wall Tour” to uniwersalna opowieść. Dokument nie tylko wciąga w świat pięknych alpejskich krajobrazów, ale jest też opowieścią o pokonywaniu własnych słabości, pasji i o partnerstwie w górach.

 

 

Riders on the storm, reż. F. Walter, 2016, 20 min 

 

Na początku tego roku Ines Papert, Mayan Smith-Gobat i Thomas Senf (fotograf) dokonali piątego przejścia imponującej linii Riders on The Storm na Torres del Paine w Patagonii, wytyczonej  na przełomie 1990 i 1991 roku przez mocny zespół w składzie: Norbert Bätz, Peter Dittrich, Bernd Arnold, Wolfgang Güllich i Kurt Albert. Film jest zapisem ich zmagań. Obie panie musiały wzbić się na wyżyny swoich umiejętności, Ines – wspinaczki lodowej i mikstowej, a Mayan – wspinania skalnego, wiodącego głównie rysami. Jak na Patagonię przystało, pogoda nie rozpieszczała, a tytułowe burze zdarzały się nader często.

 

 

Down to nothing, reż. R. Ozturk, USA, 2016, 24 min

 

Ekipa wspinaczy musi się zmierzyć z własnymi demonami podczas długiej wyprawy. Na północnych krańcach Myanmaru strzelają wysoko w niebo jedne z najbardziej niedostępnych i niebezpiecznych szczytów na Ziemi. Hkakabo Razi i jego sąsiad Gamlang Razi mają ponad 5800 m i rywalizują o tytuł najwyższego wierzchołka Azji Południowo-Wschodniej. Wyprawa pod patronatem North Face i National Geographic chce wspiąć się na oba szczyty i ustalić precyzyjnie ich wysokość. 

 

 

Kanczendzonga, reż. K. Rachwał, Polska, 2016, 19 min 

 

Kanczendzonga 8586 m n.p.m. – Adam Bielecki, po roku przerwy od gór wysokich, zostaje zaproszony przez Denisa Urubkę na wiosenną wyprawę na ośmiotysięcznik. Film porusza temat pokory wobec natury, poskromienia własnego ego. Pokazuje też, że do rezygnacji z celu potrzeba tyle samo siły, co do jego realizacji.

 

Song of tomorrow, reż.  F. Kretschmann, F. Walter Niemcy, 2016, 26 min

 

Specjaliści od wspinaczki tradowej Mayan Smith-Gobat oraz Ben Rueck, wspierani przez chińskich czołowych wspinaczy Liu Yongbanga i Xiao Tinga, wybrali się na wyprawę eksploracyjną do doliny Qingfeng, w Parku Narodowym Zhangjiajie (Prowincja Hunan). Ekipie udało się, jako pierwszej w historii, uzyskać pozwolenie na wspinanie w krainie niezliczonych piaskowcowych turni. Za cel postawili sobie wspinaczkę tradową, z minimalnym użyciem spitów. Zamierzali bowiem jak najmniej ingerować w  to piękne i nietknięte do tej pory ręką wspinaczy miejsce.

 

Korona Warszawy, reż. J. Mencel, i Sz. Żurek, Polska, 2016, 18 min 

 

Nic nie zapowiadało, że ta zima będzie przełomowa w historii Polskiej Wspinaczki Nizinnej. Tymczasem w lutym 2015 roku pięciu śmiałków porwało się na coś, co do tej pory wydawało się nieosiągalne dla zwykłego człowieka. Zdobyć mityczną Koronę Warszawy w jednym sezonie zimowym — to czyste szaleństwo, kompletny absurd i totalna fikcja. Co naprawdę zdarzyło się pod Kopą Cwila? Co czuli wspinacze po zdobyciu Góry Gnojnej? Dlaczego wydarzenia, które miały miejsce podczas wspinaczki na Monte Kazury zmieniły na zawsze ich życie? Trzeba było czasu, aby bohaterowie historycznej ekspedycji odważyli się stanąć przed kamerą i wyjawić całą prawdę.  „Korona Warszawy: Prawdziwa Historia” to zapis zmagań człowieka z naturą i własnymi słabościami. Trzymająca w napięciu opowieść o przyjaźni, braterstwie liny, woli walki, a także poświęceniu i samotności. Dokument pokazujący prawdziwą naturę człowieka postawionego przed ekstremalnym wyzwaniem. Portret zbiorowy pokolenia wspinaczy tak zwanej nowej fali.

 

 

Aus dem Schatten der Meister, reż. J. Mair Niemcy, 2015, 48 min

 

Barbara Zangerl do pewnego momentu swojej wspinaczkowej kariery utożsamiana była głównie z boulderingiem. Osiągnęła w nim mistrzostwo. Jednak kontuzja pleców pokrzyżowała jej plany. Po długiej rehabilitacji swoją uwagę skierowała na wspinanie wielowyciągowe, w którym szybko zaczęła osiągać sukcesy. Jest pierwszą kobietą, której udało się pokonać słynną Trylogię Alpejską, na którą składają się trzy alpejskie klasyki: End of Silence Thomasa Hubera, Des Kaisers neue Kleider Stefana Glowacza oraz Silbergeier Beata Kammerlandera. Film dokumentuje to wyjątkowe osiągnięcie.

 

 

Reel Rock Tour 11, USA, 2016, 110 min

 

Zestaw pięciu najlepszych filmów wspinaczkowych minionego roku. 

 

 

K2 and the Invisible Footmen, reż. I. Lee, USA, 2016, 54 min

Film dokumentuje wysiłek tragarzy, którzy od dziesięcioleci pracują podczas wypraw na drugi co do wysokości szczyt na Ziemi. Śledzi również losy wyprawy składającej się, po raz pierwszy w historii, z samych byłych pakistańskich wspinaczy. Ich trud został nagrodzony, wyprawa zdobyła K2 w 2014 roku, uświetniając 60. rocznicę pierwszego wejścia na szczyt. Codzienna, niezwykle skromna i trudna egzystencja tragarzy i ich rodzin kontrastuje z piękną scenerią gór. Obraz jest szczerym i świeżym spojrzeniem na kulturę oraz tradycję Pakistanu – kraju, który najczęściej pojawia się w światowych mediach przy okazji konfliktów religijnych lub zamachów terrorystycznych. Film został dedykowany Amirowi Mehdiemu, tragarzowi wysokościowemu, który stracił palce u stóp podczas pierwszej zakończonej sukcesem wyprawy na K2 w 1954 roku.

 

 

Śnieżna pantera, odc. 8, Polska, 2016, 60 min 

 

Prezentacja odcinka nr 8 serialu filmowego z udziałem Andrzeja Bargiela, zrealizowanego z dużym rozmachem dla kanału „Discovery”. Nasz czołowy skialpinista w drodze po światowy rekord szybkości wejścia na pięć siedmiotysięczników byłego Związku Radzieckiego.  


Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-11-18
WYDARZENIA
 

20. Warszawski Przegląd Filmów Górskich

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-08-27
WYDARZENIA
 

XIII Opolski Festiwal Gór – święto gór w Opolu!

Komentarze
0
 
 
Piotr Gruszkowski
 
2024-04-04
WYDARZENIA
 

KIERAT 2024 – 19. edycja kultowych zawodów

Komentarze
0
 
 
Piotr Gruszkowski
 
2024-03-20
WYDARZENIA
 

11. Dni Lawinowo-skiturowe

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com