Dobrze gdy jest lekki, szybko się rozkłada i mieści więcej niż jedną osobę. Jak wybrać namiot idealny? Grzegorz Drabik, specjalista firmy INTERSPORT przygotował kilka praktycznych porad.
Właśnie rozpoczął się sezon na wydarzenia plenerowe. Bilety wstępu kupione, podróż zaplanowana. Pozostaje tylko spakować plecak i w drogę! Przeciwdeszczowe oraz letnie ubrania, dokumenty, kosmetyki, karimata, śpiwór i… namiot - to podstawowe rzeczy, które każdy uczestnik festiwalu powinien mieć ze sobą. Przed zakupem namiotu warto zastanowić się, czego od niego oczekujemy. Fachowy sprzedawca chętnie pomoże przy ostatecznym wyborze produktu.
Materiał na zewnątrz powinien być odporny
Namiot zewnętrzny tzw. tropik, przede wszystkim powinien być wodoszczelny, a także odporny na rozerwanie, promieniowanie UV i warunki pogodowe. Dobrze gdy zawiera dodatkowe powłoki – zarówno na ściankach jak i w podłożu. Podczas zakupów warto zwrócić uwagę na to, z czego wykonane są powłoki. Polecanym materiałem jest Poliuretan (PU). Tworzywo charakteryzuje się wysoką elastycznością nawet w ujemnych temperaturach. Przy tkaninach namiotowych z powłoką PU należy zwracać szczególną uwagę na dodatkowe sklejenie przeszyć taśmą. Producenci często oferują powłoki wykonane z PCV i akrylu. To rozwiązanie w porównaniu z PU jest tańsze, ale łatwo ulega zniszczeniu. W niskich temperaturach PCV łamie się i szybko przestaje być skuteczną ochroną przed deszczem.
Nylon - praktyczne rozwiązanie we wnętrzu
Wg ekspertów najlepszym materiałem na wykonanie wewnętrznego namiotu jest przewiewny i delikatny nylon. Tkanina szybko schnie oraz odprowadza powstającą parę wodną. Dobrze sprawdza się także poliester.
Stelaż to podstawa
Stabilność, elastyczność oraz niska waga konstrukcji namiotu są kluczowe. Stelaż powinien być odporny na silny wiatr oraz złamania. Idealną propozycją dla sympatyków nocowania pod gołym niebem są stelaże aluminiowe lub te wykonane z włókna szklanego. Oba rodzaje mają rurki puste w środku, dzięki czemu konstrukcja namiotu jest lekka oraz elastyczna.
Podłoga izoluje wnętrze namiotu
Dobrej jakości podłoga namiotu gwarantuje komfortowy wypoczynek. W namiotach występują podłogi wykonane z nylonu lub poliestru z powłoką PU, których główną zaletą jest lekkość. Często spotyka się także te, wykonane z polietylenu (PE), który powoduje, że podłoga jest szczególnie odporna mechanicznie – namiot można bez obaw rozbijać nawet na kamienistym podłożu. Warto zauważyć, że materiał, z którego jest wykonany spód, wpływa na wagę ogólną namiotu – podłoga z PE jest cięższa od nylonowej czy poliestrowej.
Praktyczne wewnętrzne i zewnętrzne wejścia
Najwygodniejszymi wejściami są te w kształcie litery D. Można otwierać je na boki, dzięki temu nie przeszkadzają oraz nie brudzą się. Dobrze, gdy namiot wyposażony jest w zamykaną, obsługiwaną od wewnątrz moskitierę przeciwkomarową. Wejścia zewnętrzne przede wszystkim powinny być wysokie oraz szerokie. Te cechy ułatwiają dostęp do namiotu. Szczególnie warto zwrócić uwagę na suwak. Musi być on pokryty patką zabezpieczającą przed przemakaniem.
Przedsionek uniwersalną przestrzenią
Przedsionek namiotu służy turystom jako miejsce na bagaże lub zastępuje kuchnię. Pełni także dodatkową funkcję chroniącą przed deszczem – nawet gdy namiot zewnętrzny jest otwarty, przedsionek uniemożliwia dostanie się wilgoci do namiotu wewnętrznego.
Propozycje marki McKinley
Marka McKinley w swojej ofercie posiada szeroką gamę namiotów np. namiot trekkingowy Polarium 3. Produkt jest dedykowany dla trzech osób. Jego konstrukcja pozwala na łatwe i szybkie rozłożenie. Wejście do sypialni wyposażone jest w praktyczną moskitierę, która chroni przed insektami oraz zapobiega kondensacji pary wewnątrz sypialni. Odblaskowe elementy na zewnątrz namiotu zapewniają widoczność w ciemności.
Sugerowana cena detaliczna: 699,99 zł
McKINLEY Compact 2 to propozycja z grupy ultralekkich namiotów. Jego waga wynosi zaledwie 1,7 kg. Znakomicie nadaje się na wyprawy wszędzie tam, gdzie waga i rozmiary bagażu odgrywają istotną rolę. Tropik uszyty jest z poliesteru typu Honeycomb. Namiot posiada aluminiowy stelaż. Po złożeniu zajmuje bardzo mało miejsca.
Sugerowana cena detaliczna: 399,99 zł