Trzyosobowy zespół ukraiński z Kijowa i z Czerkasów w składzie: Nikita Bałabanow – Michaił Fomin – Wiaczesław Pażełajko dokonał pierwszego przejścia dotąd dziewiczej, pn.-zach. ściany szczytu Langshisa Ri (6427 m n.p.m.), położonego w Himalajach, w rejonie Langtang. Wspinaczka została zrealizowana w dniach 17-24 października (sześć dni wspinaczki i plus dwa dni zejścia), a zespół zrealizował swe przejście w stylu alpejskim.
Wspinacze, a za nimi szczyt Langshisa Ri, z Królową Śniegu; żródło: 4sport.ua
Wspinaczka prowadzi wybitnym filarem pn.-zach. ściany, liczącym aż około 1600 metrów wysokości. Jak donoszą wspinacze, pogoda okazała się sprzyjać im wyjątkowo. Największych trudności, jakie napotkali w ścianie, przysporzył im... śnieg. W przededniu startu spadło go pół metra, przez co trasa między bazą a początkiem drogi – którą pokonali wcześniej, między innymi dla aklimatyzacji, w trzy godziny – zajęła im aż 11 godzin! W czasie przejścia wspinacze napotkali (oprócz „trudności śnieżnych”) również odcinki mikstowe i skalne. Lecz to nie one, a właśnie śnieg – zapadanie się po pas i brnięcie coraz wyżej w świeżym puchu – okazał się stworzyć największą trudność na tej drodze.
Langshisa Ri i wybitny północno-zachodni filar; źródło: 4sport.ua
Szczyt z linią nowej drogi; źródło: 4sport.ua
Wszystkie pięć biwaków w ścianie wypadło w stromym śniegu. Za to pogoda sprzyjała Ukraińcom nad wyraz, jak nigdy. Praktycznie cały okres wspinaczki było słonecznie i zimno – w ciągu dnia około -20 stopni. I takie warunki utrzymały się do czasu wejścia na wierzchołek – kiedy tam stanęli, 22 października, nie było najmniejszego podmuchu wiatru, ani choćby obłoczka na niebie!
Swoją wspinaczkę nazwali „na cześć największej trudności drogi”, czyli tego, z czym w trakcie przejścia musieli walczyć najbardziej, czego pokonanie sprawiło najwięcej trudności: Królowa Śniegu [ros. Снежная королева]. Ciekawostką jest również to, że grupa zrealizowała całą swą wyprawę samodzielnie, bez pomocy Szerpów.
Zespół po udanej wspinaczce; źródło: 4sport.ua
Wejście odbyło się w ramach projektu „Flaga Czerkasów na szczytach Świata” – w ramach którego przewidziane jest zdobywanie wybitnych szczytów różnych gór świata, obejmujące przy tej okazji zatykanie na nich flagi ukraińskiego Obwodu czerkaskiego (więcej o projekcie można dowiedzieć się tutaj).
Serdecznie gratulujemy zespołowi ukraińskiemu tak owocnego spotkania z Królową Śniegu !