facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
 
 
2014-06-23
 

Jaki namiot? Poradnik Marabuta

Wkrótce wyjedziemy na wakacje. Jeśli nie zamierzamy spędzać ich w kurortach z basenami lub hotelach, być może naszym domem stanie się namiot. Dzięki niemu poczujemy prawdziwy kontakt z przyrodą i otaczającym nas światem. Eksperci firmy Marabut odpowiadają na kilka podstawowych pytań, które nasuwają się przed „namiotowym” wyjazdem – zwłaszcza gdy robimy to pierwszy raz.

Jak dobrać namiot, aby był odpowiedni do naszych planów wakacyjnych?

Na dłuższe wyjazdy, podczas których nie będziemy się często przemieszczać, radzimy wybrać model o pojemności większej od ilości osób, które mają w nim mieszkać - podwyższa to zdecydowanie komfort wypoczynku. Jeśli planujemy wycieczkę samochodową, warto znaleźć kompromis między wielkością namiotu, co za tym idzie i komfortem, a możliwością łatwego i szybkiego złożenia namiotu (często będziemy go rozkładać i składać). Dobrym przykładem tego typu namiotu jest np. Nomada 3 Marabuta. Pomieści 3 dorosłe osoby lub 2 dorosłych i 2 dzieci.
Na wyjazdy, podczas których będziemy wędrować i nosić wszystko na "własnych plecach", warto zabrać namiot 2-osobowy (maksymalnie 3-osobowy). Ciężar namiotu podczas wędrówki warto rozłożyć na 2 osoby (np. jedna osoba nosi stelaż i szpilki, druga tropik i sypialnię). Dobrymi przykładami namiotów trekkingowych są np. Baltoro lub Arco, natomiast namiot odpowiedni na ambitne wyprawy w najwyższe góry to Tengri.

Na wyjazdy rowerowe, jeśli chcemy, aby nasz rower był zawsze bezpieczny w nocy, warto zaopatrzyć się model z dużym przedsionkiem, np. Atacama. Pomieści 2 osoby, a w przedsionku 2 rowery.

Namiot Nomada 3 Marabuta
Nomada 3 Marabuta na północy Norwegii. Sprawdzi się podczas długich wypraw samochodowych.
Fot. arch. Marabut


Czy musimy coś zrobić z namiotem przed wyjazdem?

Przede wszystkim przed wyjazdem radzimy rozłożyć namiot i sprawdzić, czy jest kompletny. Dobrze zrobić to odpowiednio wcześniej, np. tydzień przed wyjazdem, aby był jeszcze czas na ewentualną wysyłkę namiotu do serwisu. Naprawiamy nasze namioty i często mamy prośby desperatów, że namiot potrzebny jest na jutro. Warto uniknąć tego typu nerwowych sytuacji. Nasz serwis działa w miarę szybko i sprawnie, ale nie gwarantujemy, że będziemy w stanie naprawić namiot z dnia na dzień.

Już udało nam się wyjechać. Jak wybierać miejsca na biwak lub obozowisko?

Wybieramy je w zależności od tego, jak spędzamy czas. Jeśli planujemy dłuższy pobyt na polu namiotowym, idealne miejsce na dłuższy biwak powinno być płaskie, osłonięte od wiatru i zacienione w godzinach południowych. Silne nasłonecznienie (promieniowanie UV), pomimo doskonałej jakości używanych przez nas materiałów, może spowodować ich odbarwienie. Nie należy jednak stawiać namiotu bezpośrednio pod drzewami z dwóch powodów: po pierwsze istnieje możliwość zabrudzenia i odbarwienia tropiku przez żrące odchody ptasie, po drugie po deszczu długo jeszcze kapie z drzew. Przed rozbiciem namiotu wybrane miejsce należy dokładnie "posprzątać", usuwając kamienie, gałęzie i szyszki, a w rejonach bardzo uczęszczanych -  niestety także szkło, gwoździe, druty itp.

Inaczej jest, gdy wędrujemy z plecakiem na plecach i rozbijamy się codziennie w innym miejscu. Podczas takich wyjazdów często rozstawiamy namioty tam, gdzie zastanie nas zmrok. Podstawowymi kryteriami w doborze miejsca na biwak jest równość terenu oraz bliskość źródła wody pitnej. Planując wędrówkę warto dokładnie przeanalizować mapę pod kątem możliwości rozbicia się obozem w pobliżu wody. Rozbijając namiot, warto dokładnie sprawdzić podłoże - nawet niewielka nierówność, szyszka lub spadek terenu może bardzo uprzykrzyć nocleg. Aby uniknąć przykrych wizyt strażników przyrody czy policjantów, należy również brać pod uwagę lokalne przepisy dotyczące biwakowania.

Namiot Marabut nad Wielkim Kanionem
Namiot Marabut Aksum nad Wielkim Kanionem. Fot. Marek Żołądek


Czy powinniśmy o czymś pamiętać rozbijając namiot?


Doradzamy, w szczególności po kupieniu nowego namiotu zapoznać się dokładnie z dołączoną instrukcją jeszcze przed wyjazdem. Najlepiej, wykorzystując wolne, słoneczne popołudnie, rozbić namiot na  trawniku np. w pobliżu domu i zapoznać się praktycznie z jego konstrukcją. Unikniemy w ten sposób nerwowych sytuacji np. podczas rozbijania namiotu w nocy lub deszczu. Jeśli zrobimy to wcześniej w domu – poradzimy sobie z tym znacznie sprawniej. Najnowsze namioty Marabuta mają swoje prezentacje wraz instrukcjami rozbijania na serwisie YouTube. Warto je obejrzeć.

Należy pamiętać, aby w czasie rozbijania namiotu wszystkie zamki były zasunięte. Odciągów nie należy nadmiernie napinać, natomiast w trakcie dłuższego pobytu systematycznie sprawdzać i regulować. Szczególnie starannie należy sprawdzić poprawność rozstawienia namiotu pod kątem zachowania właściwego dystansu pomiędzy sypialnią a tropikiem.
Rozbijając namiot na kamienistym podłożu, warto usunąć wszelkie kamienie o ostrych krawędziach, a nawet, jeśli mamy czas i warunki atmosferyczne na to pozwalają, można przygotować podłoże pod namiot układając płaskie kamienie. Jest to czasochłonne, ale unikniemy w ten sposób uszkodzenia podłogi namiotu.

Rozbiliśmy namiot, biwakujemy, na co zwrócić uwagę?

Biwakując na polu namiotowym przy zagospodarowaniu przestrzeni należy tak rozmieścić rozmaite przedmioty np. plecaki, torby, lodówki turystyczne, aby nie wypychały ścian sypialni (możliwość zamakania). Należy również unikać kontaktu ostrych, metalowych przedmiotów z podłogą (nogi krzeseł i stolików turystycznych). Ze szczególną uwagą należy przygotować stanowisko kuchenne. Nie może ono znajdować się wewnątrz sypialni. Materiał, z którego uszyte są namioty Marabuta, jest wprawdzie niepalny, ale pod wpływem wysokiej temperatury ulega stopieniu. Gotując w przedsionku należy uważać na zachowanie właściwej odległości palnika od ściany tropiku. Uwagi te dotyczą również grzejników i lamp gazowych.
Zabezpieczenie przed uszkodzeniami podłogi oraz dodatkową izolację można uzyskać, używając płacht namiotowych. Marabut ma w swojej ofercie plandeki zabezpieczające doskonale nadające się do tego celu.

Podczas biwakowania warto pamiętać o zjawisku kondensacji pary wodnej. Osoby przebywające w namiocie produkują wilgoć (oddychanie, parowanie ludzkiego ciała). Wilgoć ta jest odprowadzana przez materiał sypialni (poliamid) i skrapla się na tropiku. Niwelowanie skutków tego niemożliwego do wyeliminowania zjawiska fizycznego polega na maksymalnej wentylacji namiotu. Jeśli warunki atmosferyczne na to pozwalają, warto na noc uchylić namiot lub w przypadku namiotów ekspedycyjnych otworzyć boczne wentylatory. W przypadku pozostałych namiotów warto zdjąć górny daszek wentylacyjny (jeśli oczywiście nie spodziewamy się opadów deszczu) lub uchylić wejście od sypialni.

Wracamy do domu po wakacjach, co powinniśmy wiedzieć?


Po zakończeniu biwakowania należy gruntownie wysprzątać namiot i starać się składać go w stanie suchym. Jeżeli jest to niemożliwe, wysuszyć namiot jak najszybciej. Najlepiej zaraz po powrocie do domu. Nawet składając namiot w czasie dobrej pogody, pamiętać należy, że zewnętrzna strona podłogi jest zawsze wilgotna i wymaga dodatkowego osuszenia. Jeżeli konieczne jest zmycie podłogi lub tropiku, należy stosować wodę lub wodę z mydłem (nie używać środków chemicznych). Stelaż nie wymaga zabiegów konserwacyjnych, natomiast zamki błyskawiczne powinny być systematycznie konserwowane parafiną lub silikonem. Tak zadbany namiot Marabuta będzie nam służył wiele lat.

Więcej informacji o namiotach Marabut:
www.namioty.marabut.com
 
Marabut to znany i ceniony producent namiotów ekpedycyjnych, biwakowych, harcerskich. W chwili obecnej jest niekwestionowanym liderem polskiego rynku w produkcji namiotów o charakterze ekspedycyjnym. Namioty z charakterystycznym "ptasim logo" obecne są dzięki polskim podróżnikom, globtroterom i alpinistom na wszystkich kontynentach i wszystkich górach globu. Wszystkie namioty tej marki szyte są w Polsce.


Źródło: www.ceneria.pl

 

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-11-08
BIZNES
 

VI edycja SNOW EXPO – nie tylko dla narciarzy

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-11-08
BIZNES
 

Sezon zimowy 2024/25 w Południowym Tyrolu

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
2024-07-31
BIZNES
 

Rodzinne wędrówki po szlakach południowego Tyrolu

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-07-22
BIZNES
 

Hanwag Rotpunkt Low GTX wraca na dobre

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com