facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Europejskie rejony: Loja

Jeden z najbardziej cenionych rejonów w Andaluzji zyskał popularność głównie dzięki sporej ofercie dróg o umiarkowanych trudnościach, warto odwiedzić to miejsce w ramach urozmaicenia sobie wspinania w El Chorro lub innych okolicznych rejonach. 


Klimaty wspinania w Loja; fot. Mateusz Haładaj



Charakter wspinania:

Niewielki rejon podzielony jest na kilka sektorów położonych po obu stronach autostrady A-92 w sąsiedztwie miejscowości Loja. Większość skałek oferuje przeciętnej jakości wspinanie, ale zdarzają się wyjątkowo ładne pojedyncze drogi. Niestety, podobnie jak w okolicznych rejonach kute lub betonowane chwyty nie należą do wyjątków – taka jest już specyfika starszych rejonów. 

Najbardziej okazałym sektorem jest położony na wzgórzu Asombrao – przewieszona ściana z 45 drogami, głównie po tufach osiągających ponad 30m długości. Miłośnicy rzeźby naciekowej będą się tu czuli jak w domu, niektóre propozycje dorównują klasie tym z Rodellar lub Terradets, choć pojawiające się tu i ówdzie poprawione chwyty odbierają nieco satysfakcji ze wspinania. Niestety rzeźba naciekowa jest bardzo wrażliwa na opady i po mocniejszym deszczu skały błyskawicznie zamakają (jak widać na zdjęciu).  Pozostałe sektory nie należą do wyjątkowo urodziwych, klimatu odbiera poprowadzona dnem doliny autostrada. 


Poziom:

Większość dróg w rejonie zawiera się w przedziale 6b – 7b, ale zdarzają się ciekawe łatwe propozycje. W głównym sektorze (Asombrao) znaleźć można spory wybór ładnych dróg ósmego stopnia.



Największy sektor Asombrao, tu niestety zalany wodą; fot. Mateusz Haładaj



Sezon:

Podobnie jak w większości rejonów w Europie najlepszym sezonem na wspinanie w Loja jest jesień i wiosna, choć również latem i rzadziej, zimą można natrafić na dobre warunki. Większość sektorów wystawia się na południe, rzeźba naciekowa nie jest odporna na intensywne opady, a wiec sezon jest w dużej mierze determinowany deszczem.


Dojazd i położenie:

Do miejscowości Loja łatwo jest trafić autostradą, sektory położone są po obu stronach doliny, aby swobodnie się po nich poruszać niezbędny jest przewodnik (np.: Andalucia guia de escalada deportiva autorstwa Davida Munilla) z dokładnymi mapkami dojazdu. Pod sektor Asombrao dojeżdża się stromą i wyboistą drogą szutrową około 5km.


Logistyka:

W przewodniku znajdują się wszystkie niezbędne informacje, również w języku angielskim. Niestety trudno znaleźć jakiekolwiek opracowania w internecie. 

Okolice miasta nie należą do najmilszych miejsc na biwak lub spanie w aucie





 

Zapraszamy także do przeczytania pozostałych artykułów przedstawiających europejskie rejony wspinaczkowe:

 

Siurana, cz.1

 

Siurana, cz.2

  

Montsant

 

Margalef

 

Masriudoms

 

- Camarasa

  

- Sant Llorenc de Montgai

 

Santa Linya

 

Oliana

 

Tres Ponts

 

Abella de la Conca

 

Terradets

 

Coll de Nargo

 

Perles 

 

Figols

 

Collegats

 

- Alos de Balaguer

 

Vadiello

 

Tartareu 

 

Garraf

 

Cuenca

 

San Miquel del Fai

 

Santa Ana

 

Montgrony

 

Reguchillo


Otiñar


Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
Mateusz Haładaj
 
2016-01-15
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Kataloński spektakl

Komentuj 0
Mateusz Haładaj
 
Mateusz Haładaj
 
2015-04-21
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Europejskie rejony: Villanueva del Rosario

Komentuj 0
Mateusz Haładaj
 
2015-03-27
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Europejskie rejony: Otiñar

Komentuj 0
Maciek Szopa
 
2015-02-03
FOTO-VIDEO
 

Albarracin - kraina pomarańczowych dachów

Komentuj 0
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com