Jaka jest Sakwa? Pytanie, które pada na każdej imprezie tego małego i prężnie działającego klubu wysokogórskiego, a wszyscy uczestnicy chórem odpowiadają: zaaajebista! Nie inaczej było podczas obchodów 25-lecia KW Sakwa, które odbyło się 14 stycznia 2023 roku w budynkach Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
Nagrodzeni Złotymi Szczotami; fot. Piotr Drożdż
Miejsce obchodów nie było przypadkowe, to właśnie 25 lat temu, w 1997 roku studenci AGH w Krakowie założyli Sekcję Akademickiego Klubu Wysokogórskiego, jako organizację studencką, po czym dodali “a” do skrótu nazwy i tak powstała SAKWA. Mogliśmy się tego dowiedzieć podczas prelekcji, która otwarła jubileusz klubu, a prowadzili ją: Andrzej Gałaś – pierwszy prezes klubu i Kuba Kokowski – prezes w latach 2014-15. Andrzej Gałaś opowiedział o początkach klubu, różnych wyprawach z tamtych lat i dobrych imprezach, które zapoczątkowały działalność przy AGH.
Pierwsza Boulder Pompa po lewej i dziesiąta edycja po prawej; fot. facebook.com/kw.sakwa
Jakub Kokowski, który w klubie jest już dekadę streścił późniejsze losy klubu. Można było się dowiedzieć, że klub w 2017 roku został niezależnym klubem wysokogórskim, a co za tym idzie pełnoprawnym członkiem PZA. Kuba Kokowski opowiedział też o filarach, na których opiera się klub. Spotkaniach czwartkowych gdzie integrują się klubowicze i mają okazję wysłuchać opowieści z wypraw swoich kolegów, czy też zaproszonych gwiazd wspinania (gośćmi klubu byli m.in. Paul Ramsden, Marc-André Leclerc, Marek Raganowicz i wielu innych). Imprezie La Jura Jura która jest klubowym festiwalu muzyczno-wspinaczkowym na Jurze Środkowej. Zawodach Boulder Pompa, które z małej imprezy w “piwnicy” ewoluowały do sporego eventu sportowo-muzycznego. Zgrupowaniu jesiennym w Tatrach, które obecnie odbywa się co roku pod szyldem Val di Chocho. Zgrupowaniu Sakwy w Szałasiskach, gdzie klubowicze działają górsko w okolicach Morskiego Oka, pod koniec sierpnia.
Jak widać, w klubie postawiono na integrację i przestrzeń do poznawania nowych ludzi, co finalnie poskutkowało fantastycznymi przejściami ostatnimi laty w górach i skałach całego świata.
Dalsza część artykułu znajduje się w naszym nowym serwisie pod linkiem > link